Przeznaczenia artykuły i zmiany w prawie
Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski
30.4.2022
Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską (...)
Procedura odprawy czasowej na granicy
7.4.2022
Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury (...)
Ochrona znaku czerwonego krzyża
29.3.2022
W związku z przypadkami nadużywania przez nieuprawnione podmioty znaku czerwonego krzyża warto przypomnieć, że prawo do używania tego znaku jako rozpoznawczego i ochronnego przysługuje tylko w przypadkach (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
8.2.2022
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe (...)
Zmiany w zatrudnieniu socjalnym już pewne
29.1.2022
Zasadniczym celem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw jest dostosowanie rozwiązań zawartych w ustawie o zatrudnieniu socjalnym do (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
27.12.2021
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.
20.12.2021
Lokal za Grunt to instrument rozwoju inwestycji. Dzięki temu rozwiązaniu chcemy ograniczyć bariery w pozyskiwaniu przez inwestorów nieruchomości o potencjale inwestycyjnym oraz zwiększać (...)
Scam - kolejne działania Prezesa UOKiK wobec influencerów
5.12.2021
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam. To kolejna odsłona działań Urzędu związana z reklamą w mediach (...)
26.10.2021
Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi zmiana zasad w eksporcie produktów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności. Podmioty (...)
Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?
11.10.2021
Konsumenci powinni się przygotować do zmian standardu nadawania, które będą wprowadzane stopniowo od wiosny 2022 r. - nowa naziemna telewizja cyfrowa.
Zmiana unijnego rozporządzenia dotyczącego higieny żywności pochodzenia zwierzęcego
16.9.2021
Rozporządzenie nr 853/2004 ustanawia szczególne przepisy dotyczące higieny dla żywności pochodzenia zwierzęcego. Jego ostatnia zmiana dotyczy m.in. zezwolenia na zamrażanie mięsa w sprzedaży (...)
Co przewiduje Plan dla Chorób Rzadkich?
29.8.2021
Plan dla Chorób Rzadkich, czyli kompleksowy model opieki dla pacjentów z chorobami rzadko występującymi, został przyjęty przez rząd. Przyjęcie tego dokumentu to przełomowe wydarzenie, (...)
Idą zmiany w zatrudnieniu socjalnym...
26.7.2021
Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu to bardzo ważna misja. Służą jej m.in. centra oraz kluby integracji społecznej – poprzez reintegrację zawodową i społeczną.
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
6.7.2021
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich (...)
Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd
27.5.2021
Rząd chce w dalszym ciągu upraszczać rozliczanie podatku od towarów i usług, dlatego przygotował tzw. pakiet Slim VAT 2. Zaproponowane zmiany to również odpowiedź na postulaty przedsiębiorców (...)
Autorskie prawa osobiste na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
31.3.2021
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.) nadaje autorom uprawnienia osobiste i majątkowe. Pierwsze z wyżej wymienionych mają za zadanie chronić więź twórcy z utworem. (...)
Kto musi płacić podatek cukrowy?
28.2.2021
Sprawdź, co to jest podatek cukrowy, kto musi go płacić i jakie kary grożą za brak zapłaty. Opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa lub podatek cukrowy) to nowa (...)
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?
5.2.2021
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte (...)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – o co chodzi?
5.2.2021
Nieodłącznym elementem związanym z zamiarem zakupu nieruchomości jest analiza jej stanu prawnego. W szczególności istotne jest ustalenie czy obszar nieruchomości objęty jest miejscowym planem (...)
Lokal za Grunt – Senat przyjął pierwszą ustawę z rynkowej części pakietu mieszkaniowego
19.1.2021
Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
29.12.2020
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%. W tym artykule (...)
Po co powstaje Fundusz Medyczny?
29.10.2020
Ustawa powołuje nowy państwowy fundusz celowy – Fundusz Medyczny. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia w Rzeczypospolitej Polskiej przez zapewnienie dodatkowych źródeł (...)
Większa ochrona interesów klientów podmiotów rynku finansowego
28.10.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej. Projekt zwiększy (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
29.9.2020
Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw (...)
Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa
17.9.2020
W celu zapewnienia ciągłości handlu, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) opublikowało przewodnik „The Border with the European Union Importing and (...)
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
5.9.2020
Jesteś w ciąży? Od września masz prawo do wielu bezpłatnych leków. Na liście leków refundowanych jest obecnie 114 leków najczęściej stosowanych przez kobiety (...)
EBI wspiera Polskę w walce z COVID-19
4.9.2020
Minister Finansów zawarł umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), dzięki czemu Polska uzyska linię kredytową do wysokości 650 mln EUR, na finansowanie działań w ramach walki z pandemią. Celem (...)
Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?
4.9.2020
Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy (...)
Wytyczne dla rzeczoznawców majątkowych na czas pandemii
20.8.2020
Panujący obecnie w kraju stan epidemii wymagający zachowania szczególnych środków ostrożności w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 powoduje, że nie tylko dopuszczalne, (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
30.7.2020
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)
UKE zakończył monitorowanie procesu uwalniania częstotliwości dla 5G
30.6.2020
Zakończył się proces przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu uwolnione zostały częstotliwości niezbędne dla rozwoju technologii 5G w Polsce. Całość procesu (...)
22.6.2020
W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą tego podatku. Z rozwiązania (...)
Zwolnienie z CIT dochodu spółki z o.o. w części przeznaczonej i wydatkowanej na ochronę zdrowia
20.6.2020
Brak możliwości skorzystania przez spółki z o.o. będące założycielami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej ze zwolnienia z podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele (...)
29.5.2020
Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)
Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie
28.5.2020
Przygotowana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich wceszła w życie 27 maja 2020 r. Przepisy zakładają przeznaczenie w tym roku 40 milionów (...)
Ciąża plus - czyli darmowe leki dla kobiet w ciąży
24.5.2020
Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
21.5.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (...)
Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy
11.5.2020
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)
Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich
8.5.2020
Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki (...)
Finansowe rozwiązania „Tarczy antykryzysowej”
6.4.2020
Zaproponowane przez resort finansów zapisy z zakresu finansów publicznych dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych.
Funkcjonowanie hoteli i zakładów pracy - zmienione
5.4.2020
Rząd zobił wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzamy listę osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
Polskie postulaty ws. walki ze skutkami epidemii COVID-19 dla branży rolnej
27.3.2020
Polska wnioskuje o pomoc z budżetu UE, z rezerwy kryzysowej, na rekompensaty dla sektorów szczególnie dotkniętych sytuacją związaną z COVID-19.
Finanse w tarczy antykryzysowej
19.3.2020
Wsteczne rozliczanie strat podatkowych (PIT i CIT) przez przedsiębiorców, wydłużenie terminu wpłat pracowniczych zaliczek PIT czy przesunięcie w czasie planowanych zmian podatkowych - (...)
Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem
15.3.2020
Celem ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi (...)
Co przewiduje ustawa okołobudżetowa?
22.2.2020
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 jest tzw. ustawą okołobudżetową, której treść jest ściśle związana z rządowym projektem (...)
Rynek paliw ciekłych - co się zmieniło?
30.1.2020
Dowiedz się o najważniejszych zmianach przepisów regulujących działalność przedsiębiorców na rynku paliw ciekłych. Uproszczona została sprawozdawczość, zmieniono definicje (...)
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności
26.1.2020
23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika.
Nowa matryca stawek VAT już wkrótce
23.1.2020
Przeczytaj informacje dotyczące nowej matrycy stawek VAT, w tym m.in. o: zmianach w klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczeniu systemu stawek VAT. Nowa matryca stawek VAT (...)
Kupując telewizor, sprawdź jego parametry...
23.1.2020
Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Kupując nowy telewizor, warto upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. (...)