Przymus artykuły i zmiany w prawie
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
18.5.2021
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
30.11.2020
Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo (...)
Postępowanie dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem
1.9.2020
Obowiązujące obecnie przepisy prawa określają sposób postępowania sądu opiekuńczego adekwatnie do różnych stanów faktycznych i dobra dziecka, jeśli obowiązki, które (...)
Ruszyły specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
1.7.2020
Weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.
Co warto wiedzieć o otwarciu placówek dziennego pobytu?
28.5.2020
Od tego tygodnia rozpoczął się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe stało się m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. Po 24 maja możliwe jest otwarcie (...)
Będą specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
27.3.2020
Dzięki ustawie o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, której projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, już wkrótce (...)
19.10.2019
Dwa miesiące – tyle czasu w skali roku spędzają w sieci typowe nastolatki. Niektóre więcej, bo aż cztery miesiące, czyli dłużej niż trwają wakacje. Wyobraźcie sobie, że Wasze dzieci (...)
Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracy za granicą?
25.6.2019
Agencje zatrudnienia potrafią znaleźć studentowi wymarzoną, wakacyjną pracę za granicą. Pod warunkiem, że student znajdzie najpierw właściwą agencję.
Przełomowe zmiany w służbie komorników
4.1.2019
Od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników.
Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?
22.8.2018
Pracodawca w ramach działalności socjalnej może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest (...)
Zażalenie - Kiedy przysługuje zażalenie na postanowienie? Jak powinno wyglądać?
8.2.2018
Zażalenie w postępowaniu cywilnym jest zwykłym środkiem odwoławczym, który prowadzi do zmiany lub uchylenia postanowienia sądu albo zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji. (...)
2.10.2017
Od 1 października przywrócony został wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To minimalny wiek, w którym można otrzymać świadczenie, ale nie jest to przymus. Dłuższa (...)
Wiek emerytalny nie podoba się Komisji Europejskiej...
27.8.2017
Komisja Europejska prosi polskie władze o dialog w sprawie zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, jaki przywraca nowa ustawa emerytalna.
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
18.5.2017
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
10.5.2017
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie (...)
Charakter prawny Wspólnoty Mieszkaniowej
28.7.2016
Wspólnota Mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną lub inaczej - osobą ustawową. Wspólnota Mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać (...)
UOKiK zbadał rynek podręczników. Zmowa wydawców?
8.5.2015
UOKiK sprawdzał, czy znaczący wzrost cen pakietów podręczników do edukacji wczesnoszkolnej mógł być wynikiem łamania prawa konkurencji.
10.8.2013
Już od marca nie obowiązują przepisy o możliwości użycia przymusu bezpośredniego w stosunku do pijanego kierowcy, któremu zamierza się pobrać krew. Nikt (w sensie rząd, parlament) jednak nie (...)
Jak wszcząć postępowanie przed sądem?
22.4.2013
Twój dłużnik nie chce oddać pieniędzy? Współwłaściciel utrudnia Ci korzystanie z nieruchomości, więc chcesz ją podzielić? Planujesz wniesienie pozwu o rozwód? Ten artykuł (...)
Przymus bezpośredni na nowych zasadach
17.9.2012
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt założeń do nowelizacji ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Podręczniki szkolne będą dłużej aktualne
18.7.2012
Koniec z częstymi zmianami podręczników szkolnych. Od dziś mogą być one modyfikowane nie częściej niż co trzy lata.
Przymus bezpośredni niezgodny z konstytucją
18.5.2012
Kiedy, wobec kogo i pod jakimi warunkami można stosować np. kajdanki pałki i armatki wodne powinna określać ustawa, a nie rozporządzenia.
28.3.2012
Wydłużyć wiek emerytalny? Opozycja jest przeciw
8.2.2012
Największy bój w tej kadencji parlamentu może rozegrać się właśnie o nasze emerytury.
Za brzydki zapach można wyprosić z tramwaju?
30.1.2012
Bezdomni traktują podróż tramwajem i autobusem jako możliwość ogrzania się.
Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym
9.12.2011
Dokonanie jakiejkolwiek czynności w kontaktach z sądem wymaga posłużenia się pismem procesowym. Do takich pism można zaliczyć m. in.: pozew, wniosek, odpowiedź na pozew, apelację, odpowiedź na (...)
Rząd pozwoli razić prądem w pociągach?
28.7.2011
Osiem służb mundurowych ma dostać nową broń. Sparaliżują kierowcę, pasażera kolei, a nawet agresywnego grzybiarza w lesie.
Pełnomocnictwo procesowe sprawowane przez zleceniobiorcę
27.6.2011
W sądzie był już chyba każdy Polak. A jeżeli jeszcze nie był - to jest to tylko kwestią czasu. Jest tak, nie tylko dlatego, że lubimy się procesować, lecz również chociażby z powodu (...)
Policja obiecuje, że nie obezwładni ludzi dźwiękiem
22.6.2011
Urządzenia emitujące fale dźwiękowe o wysokim natężeniu będą używane tylko do podawania komunikatów głosowych.
Płatne studia są niezgodne z konstytucją?
18.5.2011
PiS ma ogłosić dzisiaj, że pomysł pobierania opłat za drugi kierunek studiów na publicznych uczelniach zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego.
Policja pomoże odbierać dzieci
24.1.2011
Mundurowi mają oceniać stopień zagrożenia życia i zdrowia dziecka oraz zapewniać bezpieczeństwo pracownikom socjalnym podczas zabierania malucha z rodziny.
Sanitariusz karetki może stosować przymus
26.11.2010
Ratownicy medyczni zastosują wobec agresywnych pacjentów przymus bezpośredni.
Będą blokady kolan dla opornych więźniów
13.8.2010
Izolacja w celi zabezpieczającej, blokady zakładane na kolana oraz kaski, które tłumią głos - takie środki mogą od dzisiaj stosować strażnicy więzienni.
Strażnicy założą blokadę na staw kolanowy
29.7.2010
Funkcjonariusze więzienni będą mogli stosować nowy środek przymusu bezpośredniego, blokadę stawu kolanowego - informuje Gazeta Prawna.
Światła mijania nie będą już obowiązkowe?
9.6.2010
Posłowie chcą zniesienia przymusowego używania świateł mijania przez cały rok. Na zmianę nie zgadza się Komisja Infrastruktury.
25.5.2010
Tusk: na razie nie ogłaszamy stanu klęski żywiołowej
20.5.2010
Premier stwierdził, że jeśli okaże się to jednak koniecznie, decyzję podejmie wraz z rządem i nie będzie patrzył na kalendarz wyborczy - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Zmuszanie do mammografii łamie prawa pacjenta
22.4.2010
Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia obowiązkowe badania mammograficzne i cytologia nie są najwłaściwszą formą profilaktyki - mówi dla Rzeczpospolitej Wanda Nowicka, feministka, przewodnicząca (...)
Założenie żłobka będzie łatwiejsze
30.3.2010
Rygorystyczne przepisy sanitarne, niezbędne obecnie do założenia żłobka, mają zostać zniesione. Godziny otwarcia takiej placówki będą elastycznie dopasowywane do czasu pracy rodziców.
Strażnicy zrewidują, przeszukają i pojadą na sygnale
23.12.2009
Strażnicy miejscy mogą od jutra rewidować zatrzymane osoby, przeszukiwać ich bagaże i jechać na sygnale do wezwania - takie uprawnienia daje im wchodząca w życie ustawa o strażach gminnych, ustawy (...)
Straż miejska nie zawsze udzieli pierwszej pomocy
30.11.2009
Strażnicy miejscy mogą odstąpić od udzielenia pierwszej pomocy wtedy, gdy poszkodowana osoba sobie tego nie życzy. Nie znaczy to jednak, że strażnicy zostawią rannego bez opieki - wynika z rządowego (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
2.10.2009
Skarga kasacyjna, obok zażalenia, jest środkiem odwoławczym w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Przysługuje ona od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia (...)
11.8.2009
Jeszcze straż miejska, czy już Policja?
5.5.2009
Parlament ma zamiar rozszerzyć pole działania straży gminnych. Wraz z nowymi uprawnieniami, straż miejska otrzyma również nowe środki do wykonywania swych zadań. Nowelizacja może oznaczać zmianę (...)