Rażące artykuły i zmiany w prawie
Fundamentalna reforma sądownictwa w drodze
16.11.2021
Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne (...)
Sprawiedliwe zmiany w ustawie o pomocy społecznej?
20.10.2021
Rząd chce zagwarantować większą ochronę członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS). Chodzi o rozszerzenie możliwości zwolnienia członków rodziny (...)
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
11.10.2021
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia: jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca (...)
Jakie zmiany dla cudzoziemców zaplanowano?
23.8.2021
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra spraw (...)
Niedozwolone klauzule umowne w obrocie z konsumentami
1.2.2021
Wzorce umowne nie są przepisami prawa. Są to kwalifikowane oświadczenia woli o szczególnym reżimie prawnym. Jeśli dany wzorzec spełnia odpowiednie warunki, to będzie on kształtował treść (...)
Zasądzenie zobowiązania z weksla wymaga zbadania klauzul niedozwolonych w umowie
22.1.2021
25 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wydanego przez Sąd Okręgowy wyroku zasądzającego (...)
Sąd spadku nie może pominąć testamentu zmarłego
21.1.2021
12 stycznia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej stwierdzenia (...)
19.12.2020
Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2020 r. Sąd Najwyższy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 3 lipca (...)
Odpowiedzialność darczyńcy względem obdarowanego
4.11.2020
Umowa darowizny polega na zobowiązaniu się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Co ważne, darczyńca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie (...)
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie o eksmisję
15.6.2020
3 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego, wywiedzioną od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 8 maja 2003 (...)
23.1.2020
Od 2020 firmy mają prawo do błędu. Zobacz, czy twoja firma z niego skorzysta. Kto ma prawo do błędu? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakich błędów dotyczą przepisy.
Sąd nie może odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy
14.11.2019
Nie można orzec przepadku na rzecz państwa samochodu, którym kierował nietrzeźwy kierowca - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił on kasację RPO w sprawie obywatela, skazanego za jazdę (...)
Rozpowszechnianie przez bank ulotek reklamowych grupowego ubezpieczenia mogło wprowadzać w błąd
25.10.2019
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej ulotek reklamowych grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Fintechy mogą bez przeszkód rejestrować działalność w Polsce
11.10.2019
Nie ma barier prawnych, uniemożliwiających rejestrowanie się fintechów, które chcą świadczyć usługi dostępu do informacji o rachunku.
5.6.2019
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane (...)
Kolejny wyrok SN w sprawie tzw. kredytów frankowych
14.5.2019
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. skargi kasacyjnej powodów w sprawie z powództwa kredytobiorców przeciwko bankowi o zapłatę uchylił zaskarżony wyrok i przekazał (...)
Bezpodstawnie spędził w zakładzie psychiatrycznym 10 lat...
21.3.2019
Z rażącym naruszeniem prawa w 2008 r. przez sąd pan Lucjan trafił do zakładu psychiatrycznego, gdzie spędził 10 lat. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił kasację RPO w sprawie (...)
Przepisy ustawy o IPN niezgodne z Konstytucją
22.1.2019
W dniu 17 stycznia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją regulacji prawnych zawartych w zakwestionowanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przepisach ustawy z (...)
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
30.10.2018
Pracownik nie zawsze ma świadomość, iż również jemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Co ważne, pracownik nie może arbitralnie korzystać (...)
Zmiany istotne dla prawodawców
24.10.2018
Nowelizacja przepisów przewiduje, że w regulaminach obu Izb parlamentu będzie można określić zasady obniżenia uposażenia i diety za naruszenie zachowaniem powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia (...)
Kiedy Prezydent może skorzystać z aktu łaski?
8.8.2018
Prezydent może skorzystać z prawa łaski też przed prawomocnym skazaniem ułaskawianej osoby - rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny.
Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa
17.6.2018
Pracownicy administracji odpowiadają majątkowo za naruszenie prawa wobec przedsiębiorców. Przedsiębiorca może więc dochodzić odszkodowania w razie naruszenia prawa przez urzędnika.
Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy
18.2.2018
Sąd Najwyższy rozpoznał kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie rowerzysty ukaranego zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. Kasacja (...)
Jak rozszerzono prawo do obrony koniecznej?
29.12.2017
Zmiana przepisu Kodeksu karnego, określającego kontratyp obrony koniecznej, ma na celu uchylenie karalności czynu ekscendenta w sytuacji, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej nastąpi przy (...)
Możliwość obniżenia diety parlamentarnej parlamentarzystom
22.12.2017
Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza możliwość obniżenia uposażenia oraz obniżenia lub utraty diety parlamentarnej parlamentarzystom, którzy naruszają powagę (...)
15.12.2017
Osoby niemające związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, a współposiadające grunty razem z przedsiębiorcami, nie powinny być obciążone wyższą stawką podatku od nieruchomości (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
15.11.2017
6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich (...)
25.9.2017
Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania (...)
Napadnięty w domu bardziej będzie mógł się bronić...
19.9.2017
Rząd proponuje zmiany w Kodeksie karnym, które rozszerzą prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji.
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
12.9.2017
Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Rozwiązanie (...)
31.8.2017
W protokole odbioru robót budowlanych inwestor ma prawo wskazania wykonawcy wszelkich ewentualnych wad w sposobie ich wykonania przez wykonawcę i określenia terminu na ich usunięcie lub wyboru (...)
Nieterminowa wypłata wynagrodzenia
20.7.2017
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, stanowi o tym art. 94 pkt 5 kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany przy tym (...)
Kiedy rodzice zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej?
1.5.2017
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli (...)
Szykuje się rozszerzenie prawa do obrony koniecznej!
28.4.2017
Minister Sprawiedliwości przedstawił projekt zmian, które rozszerzają prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji.
Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
18.4.2017
Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, (...)
16.8.2016
Umowa jest czynnością prawną dwustronną. Decydujące znaczenie dla treści umowy ma zgodne oświadczenie woli stron. Mogą one się w niej zobowiązać do czegokolwiek zechcą - stanowi o tym zasada (...)
14.7.2016
Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?
Rusza rok szkolny. UOKiK przypomina o prawach konsumenta
28.8.2015
Podręczniki, zeszyty, ubrania, kursy językowe i zajęcia pozalekcyjne – lista spraw, o które muszą zadbać rodzice, zanim rozpocznie się rok szkolny, przyprawia o zawrót głowy.
Dowóz dzieci do szkół. NIK wskazuje nieprawidłowości
18.5.2015
Skontrolowane pod tym względem zostały gminy w Wielkopolsce. Wyniki nie są zbyt optymistyczne
Przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h i stracisz prawo jazdy
14.5.2015
Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To jedna ze zmian wprowadzanych przez nowelizację Kodeksu karnego, (...)
Przekroczysz prędkość o 50 km/h - stracisz prawo jazdy
3.4.2015
Trzymiesięczne pozbawienie prawa jazdy to jedna z propozycji MSW, która znalazła się w podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji ustawy Kodeks karny
Raport NIK. Uczelnie przegrywają z piratami
27.11.2014
Działania na rzecz ochrony praw autorskich podejmowane przez szkoły wyższe - w ocenie Izby - są niewystarczające.
Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna
12.11.2014
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym (...)
Jak założyć stowarzyszenie? - koszty i formalności
30.7.2014
Prawo definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Dobrowolność polega na swobodzie tworzenia stowarzyszeń, swobodzie przystąpienia do już istniejącego (...)
UOKIK bada umowy klubów fitness, pływalni i szkół tańca. Są nieprawidłowości
7.7.2014
Z doświadczenia urzędu wynika, że przedsiębiorcy oferujący atrakcje w czasie wolnym od pracy nie zawsze dbają o prawa konsumentów.
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
24.4.2014
Każdy słyszał, czy też poznał na własnej skórze historie o legendarnej wręcz zawiści i niechęci pomiędzy sąsiadami. Czasem z powodu położenia naszej nieruchomości, korzystanie z niej (...)
Kontrole fiskusa. Ile ich jest i jak sobie z nimi radzić
5.9.2013
W mowie potocznej pojęcia kontrola podatkowa i kontrola skarbowa są używane zamiennie. Jednak są to dwa różne postępowania.
Uchylony wyjątek od zakazu reformationis in peius.
19.12.2012
W dniu 30 listopada 2012 r. została podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. 2012 r. poz. 1342). Ustawa ta (...)
Segregujesz śmieci? Powinieneś płacić mniej
13.4.2012
Sąd unieważnił uchwałę, która nie pozwalała mieszkańcom płacić niższych stawek za segregowanie odpadów.
Śmigus dyngus. Kary za oblewanie wodą
6.4.2012
Za zniszczenie komuś laptopa czy drogiego telefonu grozi więzienie. Przy mniejszych szkodach będą mandaty.