Reklama artykuły i zmiany w prawie
Scam - kolejne działania Prezesa UOKiK wobec influencerów
5.12.2021
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam. To kolejna odsłona działań Urzędu związana z reklamą w mediach (...)
Kryptoreklamy w social mediach influencerów?
30.9.2021
Czy treści sponsorowane na blogach, Instagramie czy Facebooku gwiazd internetu są właściwie oznaczane? Czy mogą wprowadzać konsumentów w błąd? Sprawdzi to UOKiK w postępowaniu wyjaśniającym. Konsumencie, (...)
Co to jest umowa franchisingu?
25.8.2021
Instytucja franchisingu nie jest w polskim prawie uregulowana, natomiast o jej wykształceniu się przesądziły praktyczne korzyści jakie płyną z jej zastosowania w stosunkach między przedsiębiorstwami. (...)
Zmiany sposobu wypłaty świadczeń z ZUS
12.4.2021
Od 27 marca na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, zmieniła się nazwa wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Nowy symbol wniosku to EZP (wcześniej ER-WZD-01). Służy on do (...)
Media pomogą w zwalczaniu skutków COVID-19?
16.2.2021
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt „Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków (...)
Konsumencie, nie daj się omamić reklamom inwestycji alternatywnych
2.12.2020
Celebryci zachęcający do inwestowania na rynku Forex czy w kryptowaluty? Uważaj, to może być pułapka mająca na celu wyłudzenie twoich pieniędzy i danych. Prezes UOKiK po raz kolejny ostrzega: (...)
9.7.2020
Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów (...)
Poczta elektroniczna i walka z niechcianymi reklamami
7.7.2020
Ilu z nas dostaje każdego dnia niechcianych wiadomości e-mail od nieznanych podmiotów czy musi oglądać natarczywe i zupełnie różne reklamy. Każdego dnia pracownicy infolinii (...)
Rozpowszechnianie przez bank ulotek reklamowych grupowego ubezpieczenia mogło wprowadzać w błąd
25.10.2019
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej ulotek reklamowych grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Internauta musi wyrazić zgodę na cookies
19.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że umieszczanie plików cookie wymaga czynnej zgody internautów. Zaznaczone domyślnie okienko wyboru jest więc niewystarczające.
mObywatel na poczcie i na torach
28.8.2019
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa (...)
Jakie działania są niezgodne z regułami konkurencji?
15.8.2019
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zakazuje praktyk ograniczających konkurencję. Reguły konkurencji są wiążące dla przedsiębiorców oraz dla osób zarządzających. (...)
15.4.2019
Facebook będzie czytelniej informował o zasadach, na jakich świadczy usługi na rzecz konsumentów. To przykład jednego z warunków wynegocjowanych przez Komisję Europejską i państwa (...)
Ostrzejsze kary za handel dopalaczami i za ich posiadanie
18.7.2018
Po zmianach dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Tym samym odpowiedzialność za posiadanie, handel i dystrybucję dopalaczy przejdzie z reżimu administracyjnego na (...)
Jak powołać inspektora ochrony danych?
20.5.2018
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) przewiduje w określonych przypadkach obowiązek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów przetwarzających.
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
10.5.2018
Komisja Europejska zaproponowała przepisy mające wzmacniać unijne prawa konsumenckie i ich egzekwowanie, a także poprawę przejrzystości badań naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Komisja (...)
24.3.2018
Czy wiesz, że w Polsce obowiązuje zakaz stosowania w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe?
19.2.2018
Weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Wprowadziła ona całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku (...)
Maksymalne stawki opłat lokalnych w 2018 r.
12.1.2018
Rada gminy może wprowadzić na obszarze gminy opłaty lokalne, tj.: opłatę targową, opłatę miejscową lub uzdrowiskową, opłatę reklamową oraz opłatę od posiadania psów. Wówczas (...)
Ochrona dóbr prawem chronionych przed treściami opublikowanymi w internecie
25.12.2017
Przedsiębiorca, dochodzący roszczeń wynikających z czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na zamieszczeniu publikacji na stronie internetowej może, na podstawie art. 35 k.p.c. wytoczyć powództwo (...)
Kiedy mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji?
29.11.2017
Jeśli mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji, który co najmniej zagraża naszym interesom jako przedsiębiorców czy klientów, to z reguły możemy dochodzić odpowiedzialności (...)
Małolaty nie skorzystają z solarium
13.11.2017
Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów (...)
Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach
31.7.2017
Weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany będzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów. To (...)
19.4.2017
Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)
Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach
14.4.2017
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych (...)
Pogrom po zmianach na rynku hazardowym od 1 kwietnia
10.4.2017
1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest (...)
Umowy o kredyt hipoteczny kompleksowo uregulowane
25.3.2017
Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wdraża unijną dyrektywę, określa m.in. zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny, (...)
Komisja Europejska pyta jakiej chcesz telewizji
8.7.2015
Jak w epoce cyfrowej możemy ulepszyć przepisy UE dotyczące telewizji i audiowizualnych usług medialnych na żądanie? W jaki sposób wspierać europejską twórczość, pobudzać różnorodność kulturową, (...)
UOKiK prześwietla rynek pozabankowych usług finansowych
22.4.2015
Trwają prace legislacyjne, których celem jest wzrost bezpieczeństwa konsumentów na rynku pozabankowych usług finansowych.
Niespełnione oczekiwania użytkownika oprogramowania
25.3.2015
Zakup profesjonalnego oprogramowania, szczególnie dla małych przedsiębiorców, stanowi niejednokrotnie nie lada wyzwanie.
25.2.2015
Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu (...)
Resort zdrowia chce ograniczyć e-palenie
19.2.2015
Zakaz ich używania w miejscach publicznych oraz zakaz sprzedaży nieletnim to tylko niektóre zmiany jakie zawiera resortowy projekt.
UOKiK: Operator telewizyjny Toya wprowadzał w błąd
14.11.2014
Spółka zobowiązała się do usunięcia skutków wywołanych przez mylące hasło.
Prawo ma pozwolić promować spożycie cydru
1.9.2014
Reklama i promocja cydru podlegałaby wszystkim ograniczeniom przewidzianym obecnie w ustawie dla reklamy piwa.
Reklamy Vision Express wprowadzały w błąd
28.8.2014
A teraz kupując okulary, dostajesz gratis jeszcze dwie pary - w rzeczywistości klient mógł liczyć jedynie na zniżkę na zakup kolejnej pary okularów. Urząd uznał, że reklamy promocji 3 w 1 Vision (...)
194 tys. złotych kary dla Vision Express
26.8.2014
UOKiK stwierdził, że reklama Vision Express wprowadzała konsumentów w błąd.
Rząd pozwoli reklamować cydr, żeby ratować sadowników
12.8.2014
Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowelę ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Hazard mniej szkodliwy. KE zmieni prawo w tym zakresie?
17.7.2014
Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do dążenia do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony konsumentów, graczy i nieletnich
Uważaj na umowy zawierane przez telefon
8.5.2014
Coraz częściej przedsiębiorcy otrzymują telefony z ofertami dotyczącymi ich działalności gospodarczej. Po jakimś czasie są zaskoczeni, że dostali fakturę o zapłatę za coś, czego przecież (...)
24.1.2014
Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Zasady tej odpowiedzialności reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej implementująca do polskiego prawa unijną (...)
Sponsoring finansowy. Tak obniżysz zobowiązania wobec fiskusa
27.12.2013
Do końca grudnia pozostało już tylko kilka dni. W dalszym ciągu jednak możliwe jest obniżenie należnego podatku dochodowego i VAT za 2013 rok.
Niższy podatek tylko przy drobnych upominkach
17.12.2013
Przekazując klientom z okazji Świąt drobne upominki z logo firmy, przedsiębiorca może rozliczyć je w kosztach podatkowych.
Zmiany w OFE. Od dziś w parlamencie
3.12.2013
Rząd zaproponował w dokumencie, by obligacje Skarbu Państwa posiadane przez Otwarte Fundusze Emerytalne przenieść do ZUS. W związku z tym OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto (...)
UOKiK karze za nieuczciwą reklamę. Sklep wprowadzał w błąd
2.12.2013
Okazało się, że w sklepach obuwniczych Nine West rabat był udzielany od ceny przed wyprzedażą, a nie po obniżce.
29.10.2013
Prezes UOKiK uznała, że spółka wprowadzała klientów w błąd i nałożyła na nią karę ponad pół miliona złotych.
Jakie prawa ma konsument. Jest portal edukacyjny
15.10.2013
Serwis Consumer Classroom to najnowsza inicjatywa Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej.
UOKiK wygrywa w sądzie. Zaskarżył reklamę
10.10.2013
Zaskarżony przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd, ponieważ nie posiadał w ofercie mieszkań w cenie wskazanej w reklamie.