Rolnik osoba prawna artykuły i zmiany w prawie
Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach
5.7.2022
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian.
11.4.2022
Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane Twoje dochody według konwencji i ustawy o PIT.
Płatności gotówkowe i bezgotówkowe
26.1.2022
Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
27.12.2021
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.
Pieniądze na rozwój usług rolniczych
23.1.2021
Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na \"Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych\" został wydłużony do 15 lutego 2021 r. Ze wsparcia mogą skorzystać (...)
Nakładanie kar administracyjnych
17.8.2020
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują jednolite standardy wymierzania i nakładania kar, a także udzielania ulg w ich wykonaniu. Ma to zapewnić odpowiednią do rodzaju i wagi naruszenia prawa (...)
VAT od czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego
30.6.2020
W interpretacji ogólnej nr PT1.8101.3.2019 Minister Finansów wyjaśnił kwestie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego. (...)
Kto otrzyma dodatek solidarnościowy?
22.6.2020
W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
20.1.2020
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
1.10.2019
1 października br. wchodzą w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Płatności między przedsiębiorcami
15.9.2019
Przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której (...)
Jak ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
4.3.2019
Od 1 marca 2019 roku można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. świadczenie mama 4+). Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały (...)
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rolników
4.3.2019
Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym określa warunki i tryb przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego (...)
Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.
27.2.2019
Od dnia 1 marca 2019 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2019 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia (...)
Umowa o pomocy przy zbiorach a PIT
24.1.2019
Poniżej wyjaśnienia Ministra Finansów w sprawie obowiązków ciążących na rolnikach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z zawartą umową o pomocy przy (...)
26.12.2018
Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., (...)
Dla kogo świadczenia rodzinne?
21.12.2018
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać?
Porządkowanie zarządzania mieniem państwowym
4.12.2018
Rządowy projekt wprowadza nowe rozwiązania oraz korektę niektórych przepisów związanych z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym, którą wprowadzono 1 stycznia (...)
25.10.2018
W zasadzie musi wpłacać pieniądze na rzecz PFRON pracodawca, jeśli stan zatrudnienia w jego firmie: wynosi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (czyli (...)
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
2.10.2018
Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby (...)
W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?
11.8.2018
Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować (...)
Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?
25.5.2018
Podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach jest nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).
Nowe ułatwienia przy zakładaniu firmy – pakiet startowy
29.3.2018
W ramach Konstytucji Biznesu przewidziano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność: działalność nierejestrowaną i zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze (...)
Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych - jak skorzystać?
13.1.2018
Jeżeli chcesz skorzystać z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, dowiedz się, jak są one organizowane oraz jakie są możliwości ubiegania się o dofinansowanie.
Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
20.11.2017
Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeśli egzekucja okazała (...)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?
23.10.2017
Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny, o ile nie jesteś objęty (...)
Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?
21.10.2017
System ubezpieczenia zdrowotnego ma na celu możliwie jak najlepsze zabezpieczenie opieki zdrowotnej osobom ubezpieczonym i osobom innym niż ubezpieczeni, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej (...)
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
15.10.2017
Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów (...)
Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS
5.10.2017
Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Poznaj zasady podlegania ubezpieczeniom, ustalania podstawy wymiaru składek oraz warunki, jakie musisz spełnić Ty i dziecko, aby mogły być za Ciebie opłacane składki?
Prawa i obowiązki bezrobotnego
12.9.2017
Kto posiada status bezrobotnego i jakie prawa i obowiązki posiada? Odpowiedź na pytanie, kto posiada status bezrobotnego, jak i jakie prawa i obowiązki posiada określa ustawa o promocji zatrudnienia (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
22.8.2017
Jak zatrudnić nianię i nie opłacać składek ZUS? Kiedy budżet państwa finansuje składki za nianię? Jak rozliczać składki? Jak opodatkowany jest dochód z tytułu sprawowania przez (...)
Jak prowadzone jest postępowanie w związku z nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej?
26.6.2017
12 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Określa ona zasady i tryb przeciwdziałania, (...)
Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej
26.6.2017
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma na celu m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach (...)
26.5.2017
Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza tzw. kryterium dochodowego. Przy (...)
Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym
20.12.2016
W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem (...)
Jak uzyskać rentę i emeryturę przyznawaną w szczególnym trybie?
17.10.2016
Renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna są świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, które są przysługują po spełnieniu określonych przesłanek. Podstawową przesłanką (...)
Co jeśli sprawca wypadku nie ma polisy OC?
12.10.2016
Znajomość obowiązku posiadania OC samochodu jest raczej powszechnie znana. Sam przepis stanowi, iż każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia (...)
Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia
22.9.2016
Zasadniczo, zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwaną dalej ustawą zasiłkową, zasiłek chorobowy przysługuje (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
21.5.2014
Ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję o tym, czy warto założyć spółkę cywilną. Spółka cywilna jest umową, w której dwie lub więcej osób wyraża wolę współpracy (...)
19.10.2011
Szczególny charakter podatku VAT przejawia się między innymi w tym, iż opodatkowaniu podlegają wskazane przepisami czynności pod warunkiem, że są wykonywane przez podatników. W konsekwencji (...)
23.8.2011
Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. (...)
25.5.2010
Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. (...)
Świadczenie pielęgnacyjne dla pracujących rolników
16.2.2010
Rolnik nie musi rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, by otrzymać świadczenie pielęgnacyjne - informuje Gazeta Prawna.
Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?
16.10.2009
Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowią wszystkie jego części. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
17.7.2009
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) (...)
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 1 - 14)
22.10.2008
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w Rozdziałach 1 i 2 zawiera przepisy okreslające, kto jest podatnikiem tego podatku, kto może założyć podatkową grupę kapitałową, (...)
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 - 42)
22.10.2008
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w Rozdziałach od 4 do 8 zawiera przepisy dotyczące zwolnień przedmiotowych, zasady opodatkowania stron umowy leasingu, przepisy (...)