Rynek właściwy artykuły i zmiany w prawie
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
27.12.2021
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.
Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce
29.8.2021
Jak wygląda sytuacja cudzoziemców na rynku pracy w Polsce? Na jakie wsparcie mogą liczyć i kiedy? Poznaj najważniejsze rozwiązania.
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
6.7.2021
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich (...)
EROD i EIOD o projekcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji
4.7.2021
Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) wezwali do zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w przestrzeni (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
20.1.2020
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji
6.11.2019
Ograniczenie importu oraz kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - taki ma być efekt (...)
Konsultacje nt. fundacji rodzinnej
14.9.2019
Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji (...)
25.8.2019
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników (...)
Będą rekompensaty dla branż energochłonnych
12.8.2019
Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia (...)
Według NIK fundusze unijne przynoszą efekty
30.7.2019
Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie realizację programów operacyjnych. Wnioski? Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego zapewnił skuteczną koordynację realizacji celów (...)
Kontroli nie ma, promienie harcują...
9.5.2019
W ocenie NIK, organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego. Megaustawa (...)
Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
15.2.2019
Od 11 lutego w życie weszły przepisy, które pozwalają uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
22.1.2019
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów zatrudniających do (...)
5.11.2018
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Określają one np. wymogi organizacyjne dot. cyberbezpieczeństwa, wykaz usług kluczowych oraz wykaz (...)
Zasady wprowadzania wyrobów budowlanych na polski rynek
20.9.2018
Regulacje normujące wprowadzanie wyrobów budowlanych na polski rynek powinny znać przede wszystkim podmioty wprowadzające na rynek lub udostępniające na rynku wyroby budowlane, czyli producenci, (...)
Opłata emisyjna od 1 stycznia 2019 r.
20.9.2018
Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw m.in. powołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, wprowadza opłatę emisyjną, zmienia przepisy (...)
Jakie fundusze europejskie przeznaczone są na zatrudnienie i integrację społeczną?
17.8.2018
Z funduszy europejskich mogą uzyskać wsparcie także osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz te, które z różnych przyczyn są zagrożone wykluczeniem społecznym. Jeżeli ktoś potrzebuje (...)
6.8.2018
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście (...)
Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?
22.6.2018
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Ustawa ta dzieli praktyki ograniczające (...)
Koncepcja nowego prawa zamówień publicznych
20.6.2018
Poprawa jakości zamówień publicznych, zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności oraz wykorzystanie ich jako ważnego elementu polityki rozwojowej kraju – to główne cele (...)
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
5.6.2018
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. CPK ma powstać w Stanisławowie (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
27.5.2018
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia doń wykonawcze.
Oszukańcze firmy będą zwalczane
20.11.2017
Celem przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości zmian jest umożliwienie zdecydowanej walki z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwykłych obywateli, a także narażają na straty polskie (...)
8.8.2017
W zarządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej na lata 2017-2020 zostały wskazane misja i wizja KAS, cele do osiągnięcia, (...)
31.7.2017
Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany (...)
Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...
27.7.2017
Ustawa o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. to usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą (...)
Pora na korektę systemu wsparcia rodzin!
6.6.2017
Nowe zasady w programie „Rodzina 500+”, zwiększenie liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, umożliwienie rodzicom łączenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, cyfryzacja i poszerzenie (...)
26.5.2017
Prawo UE zapewnia obywatelom państw Unii Europejskiej (a więc też obywatelom RP) oraz państw EOG i Szwajcarii możliwość pobytu i zamieszkania w innym (niż ich państwo pochodzenia) państwie UE/EOG (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
14.5.2017
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia (...)
KE upomina Polskę o e-rejestr transportowców
6.5.2017
Komisja Europejska ma zastrzeżenia do funkcjonowania rynku transportowego w Polsce. Chodzi o brak krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego i połączenia go z rejestrami (...)
Pogrom po zmianach na rynku hazardowym od 1 kwietnia
10.4.2017
1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest (...)
Zmiany w obrocie instrumentami finansowymi
1.4.2017
Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek (...)
Windykacji polubowna i sądowa od dłużników z Niemiec
20.10.2009
Wymiana handlowa z krajami Unii Europejskiej daje możliwość rozwoju polskim przedsiębiorcom, jednak stwarza również niebezpieczeństwo napotkania nieuczciwych kontrahentów. Przykładem kraju, w (...)
Trzeci etap liberalizacji rynku energii i gazu
22.4.2009
Oddzielenie działalności obrotowej i wytwórczej od przesyłowej, wzmocnienie uprawnień regulacyjnych, upowszechnianie inteligentnych systemów pomiarowych, a przede wszystkim wzmocnienie praw konsumenta (...)
Jakie wymogi dotyczą hipermarketów?
9.3.2009
Artykuł powinien zainteresować wszystkich, którzy prowadzą bądź zamierzają kiedykolwiek założyć duży sklep. Zawiera on również istotne informacje dla pracowników kierownictwa (...)
Zmiany w regulacji rynku telekomunikacyjnego
12.12.2008
Usprawnienie instytucji i mechanizmów związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, w tym dostosowanie przepisów ustawy do prawa europejskiego, to główne propozycje zmian w projekcie nowelizacji ustawy (...)
Ustawa o gospodarce nieruchomościami (art. 149 - 242)
26.8.2008
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Działy IV - VII (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603 ze zm.). Znajdują się tu m.in. przepisy o wycenie nieruchomości oraz (...)
Agencje zatrudnienia, czyli o tym jak sam zarabiasz i pomagasz znaleźć pracę innym
22.7.2008
Problem bezrobocia jest niestety w naszym kraju wciąż aktualny. Przez długi okres czasu jedyną instytucją jaka mogła wesprzeć bezrobotnego w poszukiwaniu zatrudnienia był urząd pracy. Urzędy (...)
21.1.2008
Jak konsument może się bronić przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorców?
21.12.2007
Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym określa nieuczciwe praktyki rynkowe w działalności gospodarczej i zawodowej oraz zasady przeciwdziałania tym praktykom (...)
Prawo własności przemysłowej (art. 63 - 119)
31.10.2007
Ustawa prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. w Rozdziałach od 5 do 9 Działu II zawiera przepisy dotyczące patentu, dodatkowego prawa ochronnego, umów licencyjnych, licencji przymusowej (...)
22.5.2007
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Zachowania przedsiębiorców ograniczające wolną konkurencję (...)