Składanie ofert artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym
18.5.2020
Zwiększenie uprawnień abonentów firm telekomunikacyjnych, w tym możliwość rozwiązania umowy mailem, czy obowiązek poinformowania o automatycznym przedłużaniu umowy – to tylko niektóre (...)
„Od wykluczenia do aktywizacji”
19.2.2020
Trwa nabór do otwartego konkursu ofert „Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2020”. Oferty można składać do 2 marca br. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami MRPiPS na najczęściej (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
28.4.2018
Ustawa o CIT zawiera regulacje ograniczające wysokość możliwych do zaliczenia w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio (...)
Elektronizacja zamówień publicznych
21.4.2018
Przepisy dyrektyw UE nakazują państwom członkowskim wprowadzenie obowiązkowej komunikacji w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (...)
31.7.2017
Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
14.5.2017
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia (...)
Jesteś niezadowolony z wykupionej wycieczki? Dowiedz się czego możesz żądać od biura podróży.
10.6.2014
Niniejszy artykuł zawiera informacje na temat podstaw oraz zakresu odpowiedzialności biura podróży w sytuacjach, w których standardy wykonanych usług nie odpowiadają tym określonym (...)
Dialog konkurencyjny - sposób na złożone i skomplikowane zamówienie
9.6.2010
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych dnia 25 maja 2006 r. wprowadziła zupełnie nowy tryb udzielania zamówień - dialog konkurencyjny. Dialog konkurencyjny pozwala na udzielanie złożonych (...)
24.5.2010
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne. Jest swoistym zaproszeniem wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom (...)
Pracodawcę znajdziemy przez internet
27.1.2010
Bazę ofert pracy i zatrudnienia znajdziemy już wkrótce na stronach portalu www.zielonalinia.gov.pl, zarządzanego przez resort pracy - informuje Gazeta Prawna.
Rząd proponuje zmiany w przetargach publicznych
19.3.2009
Przyspieszone zostaną postępowania dotyczące zamówień publicznych. Skróci się np. termin na żądanie wyjaśnień od zamawiającego, co wyeliminuje sytuację przedłużania przetargów. Nowe przepisy (...)
22.10.2008
Zamówienia publiczne - negocjacje bez ogłoszenia
10.6.2008
Ustawa Prawo o zamówieniach publicznych wprowadza szereg trybów udzielenia zamówień. Powszechnie znane tryby to przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony. Nie są to jedyne sposoby udzielenia (...)
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
2.8.2007
Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 153 poz. 1503 ze zm.) reguluje zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności (...)
Przetarg nieograniczony - podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych
10.7.2007
Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, musi dokonać szeregu czynności przygotowawczych. Jedną z ważniejszych czynności jest określenie przedmiotu (...)
10.7.2007
Ponieważ przetarg ograniczony jest obok przetargu nieograniczonego, podstawowym trybem udzielania zamówień - jego zastosowanie nie wymaga uzasadnienia, ani wystąpienia dodatkowych przesłanek. Zamawiający (...)
Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach tylko do 1 marca
14.2.2007
W dniu 1 marca upływa ustawowy termin przekazywania rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach (zgodnie z art. 98 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Sprawozdania za 2006 rok należy przekazywać (...)
Kiedy Twoja oferta może zostać odrzucona?
18.9.2006
Wielu wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego spotkało się z odrzuceniem swoich ofert. Wobec czynności zamawiającego polegającej na odrzuceniu (...)
Kiedy postępowanie w sprawie zamówienia publicznego jest nieważne?
11.9.2006
Postępowanie w sprawie zamówienia publicznego przeprowadzone poprawnie i zgodnie z przepisami daje perspektywę osiągnięcia skutku zamierzonego przez zamawiającego, a więc zawarcia z wykonawcą umowy (...)
Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych
31.8.2006
Tryb negocjacji z ogłoszeniem może być stosowany, jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki zastosowania trybu. Może on być stosowany w sytuacjach wyjątkowych, głównie z uwagi na charakter (...)
28.8.2006
Co do zasady przedmiotu zamówienia nie można opisać przez wskazania patentów, znaków towarowych, pochodzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest opisanie przedmiotu zamówienia w (...)
28.8.2006
Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, musi dokonać szeregu czynności przygotowawczych. Jedną z ważniejszych czynności jest określenie przedmiotu (...)
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
28.8.2006
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne. Jest swoistym zaproszeniem wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom (...)
28.8.2006
W jakich sytuacjach można zastosować przetarg ograniczony? Ponieważ przetarg ograniczony jest obok przetargu nieograniczonego, podstawowym trybem udzielania zamówień, jego zastosowanie nie wymaga (...)
28.8.2006
Negocjacje z ogłoszeniem podobnie jak każdy tryb, inny niż przetarg nieograniczony lub przetarg ograniczony może być stosowany jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki zastosowania trybu. (...)
Podstawowe zasady zamówień publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
5.1.2006
Zamówienie publiczne, jest szczególnym rodzajem postępowania, zmierzającym do zawarcia umowy, między zamawiającym (podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy), a dostawcą lub wykonawcą. (...)
5.1.2006
Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego jest szczególnym trybem prowadzącym do zawarcia umowy. Zawarcie umowy jest głównym celem wszystkich podmiotów uczestniczących (...)
Jaki tryb postępowania – przesłanki wyboru trybu - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Z porady dowiesz się jak przebiega postępowanie w zamówieniach publicznych, jakie są jego poszczególne kolejne etapy.
5.1.2006
Zamówienia publiczne powinny być udzielane wyłącznie takim dostawcom lub wykonawcom, którzy są zdolni do wykonania zamówienia, dają gwarancję rzetelnego wywiązania się z zawartej (...)
Przetarg dwustopniowy - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Przetarg dwustopniowy jest szczególnym rodzajem trybu postępowania, w którym w pierwszym etapie dostawcy i wykonawcy składają oferty wstępne, a zamawiający może żądać od dostawców i wykonawców (...)
Przetarg nieograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Przetarg nieograniczony jest podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych. Zastosowanie tego trybu nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani wystąpienia jakichś dodatkowych okoliczności uzasadniających (...)
Przetarg ograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Przetarg ograniczony jest jednym z sześciu trybów określonych w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym możliwe jest udzielenie zamówienia publicznego. Podobnie jak przetarg nieograniczony, (...)
Kompetencje Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
5.1.2006
System zamówień publicznych obecnie obowiązujący w Polsce jest systemem zdecentralizowanym. Oznacza to, że zamówień publicznych udzielają same zainteresowane jednostki. Nie ma jednego centralnego (...)
Obrót instrumentami finansowymi
24.10.2005
Nowa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi od 24 października br. reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami (...)
16.2.2005
Sprzedaż poniżej kosztów lub sprzedaż z niezwykle wąskim marginesem zysku jest w niektórych krajach wprost zakazana, jest to również praktyka niedozwolona w prawie europejskim ( art. 82 Traktatu (...)
4.3.2004
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów przetargowych. Jest swoistym zaproszeniem dostawców i wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom dowiedzieć (...)
2.3.2004
Zamówienie publiczne może być udzielone wyłącznie w jednym z sześciu trybów przewidzianych w ustawie. Wśród tych trybów wyłącznie przetarg nieograniczony jest trybem podstawowym, którego zastosowanie (...)