Skazany artykuły i zmiany w prawie
Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom
17.4.2022
15 kwietnia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy (...)
Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców
14.11.2021
Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, naktórych muszą się opierać relacje między biznesem i administracją. Są one dla prawa gospodarczego (...)
7.11.2021
Rozszerzenie pracy więźniów, rozwój dozoru elektronicznego, koniec z ignorowaniem kary więzienia, likwidacja przywilejów w korzystaniu przez skazanych z opieki zdrowotnej, wzmocnienie (...)
W walce z pedofilią liczy się surowość kary...
30.5.2021
Nawet na 30 lat trafi za kraty pedofil za zgwałcenie dziecka, a najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie. Zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, skończą (...)
Zatarcie skazania na karę pozbawienia wolności
30.3.2021
16 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. akt SK 26/16) w sprawie skargi konstytucyjnej K. L. dotyczącej wyłączenia możliwości zatarcia skazania na karę pozbawienia (...)
Przymusowe leczenie lub rehabilitacja skazanego alkoholika
24.3.2021
11 marca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie połączonych skarg konstytucyjnych J. C. dotyczących przymusowego leczenia lub rehabilitacji skazanego, u którego stwierdzono (...)
Zatarcie skazania na karę pozbawienia wolności
27.12.2020
16 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej K. L. dotyczącej wyłączenia możliwości zatarcia skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego (...)
27.12.2020
16 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. akt SK 46/19) w sprawie skargi konstytucyjnej D. W. dotyczącej obligatoryjnego nakazu orzekania dożywotniego pozbawienia prawa (...)
Prokuratorzy w Niderlandach a ENA
28.11.2020
Prokuratorzy w Niderlandach nie stanowią „wykonującego nakaz organu sądowego” w ramach wykonania europejskiego nakazu aresztowania, ponieważ mogą podlegać indywidualnym instrukcjom ze (...)
Sąd Najwyższy uniewinnił kibica
22.10.2020
Nie można karać kibica za przenoszenie racy, skoro karze podlega tylko jej przewóz, dlatego Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i uniewinnił kibica. Sąd rejonowy ukarał go grzywną (...)
Nadzwyczajne przepisy ustawowe dla wymiaru sprawiedliwości
29.3.2020
Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z trwającą epidemią koronawirusa i ograniczeniem działalności wymiaru sprawiedliwości, przygotowało wiele kompleksowych rozwiązań. Znalazły się one (...)
Sąd nie może odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy
14.11.2019
Nie można orzec przepadku na rzecz państwa samochodu, którym kierował nietrzeźwy kierowca - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił on kasację RPO w sprawie obywatela, skazanego za jazdę (...)
Treść i forma testamentów szczególnych
29.10.2019
Testament jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują w sumie pięć rodzajów testamentu, w tym trzy z nich to testamenty szczególne. (...)
Dziennikarz nie przekroczył granic dopuszczalnej krytyki...
22.10.2019
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego nakazujący dziennikarzowi oraz wydawcy gazety zamieszczenie przeprosin partii politycznej w części zmieniającej wyrok Sadu pierwszej instancji i oddalił (...)
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Sprawa drukarza z Łodzi - co dalej?
16.7.2019
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił 5 lipca 2019 r. skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku (...)
Łączenie kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności
21.6.2019
11 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie dotyczące obowiązku objęcia węzłem kary łącznej kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz orzeczenia kary łącznej (...)
Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?
28.5.2019
Obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą Ministra (...)
Sprawa uszczuplenia VAT przeterminowana
18.3.2019
Postępowanie karne przeciwko osobie zaczyna się, gdy postanowienie o zarzucie zostaje jej ogłoszone, a nie gdy tylko zostaje ono sporządzone. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który w konsekwencji (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
27.2.2019
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez (...)
29.1.2019
Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)
Ochrona przed nieuczciwymi firmami
15.1.2019
Rządowy projekt zakłada zwiększenie skuteczności wymierzenia sankcji podmiotom zbiorowym (osobom prawnym), zwłaszcza w przypadku zwalczania poważnej przestępczości gospodarczej i skarbowej. (...)
Wyrok SN w sprawie katastrofy budowlanej hali MTK
8.1.2019
Winni katastrofy budowlanej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. nie pozostaną bezkarni...
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
20.9.2018
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, (...)
Zaświadczenie o niekaralności - Jak uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?
11.9.2018
Przedstawiciele niektórych zawodów muszą legitymować się niekaralnością, szczególnie przy przyjmowaniu do pracy. Jak uzyskać informacje z Krajowego Rejestru Karnego?
24.7.2018
Nie będzie już kary łącznej i wyroku łącznego. Kary za wszystkie czyny są wykonywane po kolei.
Sąd musi uwzględnić zatarcie skazania
22.6.2018
Sądy dwóch instancji skazały oskarżonego za kierowanie samochodem po pijanemu, nie dostrzegając zatarcia jego kary za takie samo wcześniejsze przestępstwo. Sąd Najwyższy uwzględnił (...)
Podmioty sektora finansowego sprawdzą niekaralność swych pracowników
17.6.2018
Pracodawca będący podmiotem sektora finansowego będzie miał prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz od osoby zatrudnionej na określonych w projekcie stanowiskach pracy podania (...)
Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego i więziennictwie
14.6.2018
Nowe rozwiązania prawne zwiększają ochronę ofiar przestępstw i umożliwiają precyzyjne monitorowanie groźnych sprawców. Inna nowelizacja zakłada zaś zmianę systemu naboru oraz szkolenia (...)
Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę
21.5.2018
SN uznał za oczywiście niesłuszny wyrok skazujący go na 25 lat więzienia, z których odsiedział 18. Uniewinnił więc Tomasza Komendę z zarzutu zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety.
Odpowiedzialność za długi małżonka hazardzisty
17.5.2018
Dostępność za pomocą sieci Internet do zagranicznych portali e-gamblingowych i aktualna ocena legalności uczestniczenia w nich może skonfrontować wiele rodzin ze starym, ale i z nowym, problemem (...)
Korzystanie z prawa własności przez więźniów
25.4.2018
Nawet jeśli jedynymi środkami pieniężnymi skazanego są środki zgromadzone w „żelaznej kasie”, nie uniemożliwia to uiszczenia z nich nałożonej na niego grzywny
Zakaz ekstradycji tylko dla własnych obywateli
22.4.2018
Państwo członkowskie UE nie jest zobowiązane do umożliwienia każdemu obywatelowi Unii przemieszczającemu się przez jego terytorium skorzystania z zakazu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, (...)
Dla interesów Unii można karać 2 razy...
25.3.2018
Zasadę ne bis in idem można ograniczyć w celu ochrony interesów finansowych Unii i jej rynków finansowych. Jednak takie ograniczenie nie powinno wykraczać poza to, co jest bezwzględnie (...)
22.2.2018
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. (...)
Poprawa wykonywania kar w Systemie Dozoru Elektronicznego
17.2.2018
Rządowy projekt przewiduje rozwiązanie, które zapewni bezpieczne oraz skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego (...)
14.2.2018
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiającej podmiotom z sektora finansowego oraz instytucjom państwowym zajmującym się tym rynkiem, prawo do sprawdzenia, czy ich obecni lub przyszli (...)
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
26.11.2017
Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)
Zgłoszenie wypadku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o odszkodowanie
19.11.2017
Sąd Najwyższy w dniu 6 października br. rozstrzygnął ważną dla osób poszkodowanych sprawę dotyczącą terminów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie.
15.11.2017
Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)
Rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym
30.9.2017
Skazani, których dane trafią do Rejestru, będą musieli informować Policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeżeli tego nie zrobią, to (...)
Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób
26.9.2017
Dostrzegając potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia większego (...)
Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?
29.8.2017
Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich (...)
Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów
27.5.2017
Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności m.in. wprowadza ulgi dla przedsiębiorców poprzez zwiększenie ryczałtu przysługującego przedsiębiorcom z tytułu (...)
Surowe kary dla piratów drogowych
27.5.2017
Celem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw jest zaostrzenie kar dla piratów drogowych, którzy będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, (...)
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego
15.5.2017
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z utworzeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem (...)
Nadchodzi gruntowna reforma więziennictwa
25.4.2017
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak \"program pracy więźniów\" i rozbudowa systemu (...)
16.4.2017
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje (...)
Stop piratom drogowym - większe kary za przestępstwa w ruchu drogowym
28.3.2017
Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zwiększa kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Zmiany do (...)
Przeciw okrucieństwu wobec zwierząt
23.3.2017
Celem przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji jest zaostrzenie kar grożących osobom, które znęcają się nad zwierzętami lub zabijają je wbrew obowiązującym przepisom (...)