Spółki artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej i zmiany w Kodeksie spółek handlowych
12.4.2022
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy (...)
Spółki jawne - obowiązki informacyjne w zakresie CIT
28.1.2021
W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym (...)
PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe
20.10.2020
Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansował spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji. Zgodnie z planowanymi zmianami dot. zasad opodatkowania spółek komandytowych, (...)
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej
14.10.2020
Pomimo tego, iż Wspólnicy spółki cywilnej dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, z czasem wizje poszczególnych wspólników co do prowadzenia biznesu (...)
2.10.2020
Bezzwrotne granty na pokrycie do 35% kosztów inwestycji, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów (...)
Zwolnienie z CIT dochodu spółki z o.o. w części przeznaczonej i wydatkowanej na ochronę zdrowia
20.6.2020
Brak możliwości skorzystania przez spółki z o.o. będące założycielami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej ze zwolnienia z podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele (...)
Rusza reforma nadzoru właścicielskiego
12.2.2020
W obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Wiceministra Aktywów Państwowych i Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami (...)
Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki
9.12.2019
Jesteś członkiem zarządu spółki handlowej? Pracujesz w takiej spółce? Powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają członkowie zarządu. Członek zarządu spółki handlowej, prócz (...)
Prawo do unijnego znaku towarowego spółki adidas unieważnione
23.6.2019
Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy unieważnienie prawa do unijnego znaku towarowego spółki adidas składającego się z trzech równoległych pasków nałożonych na produkt w (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
19.12.2018
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Polska Strefa Inwestycji gotowa
9.9.2018
5 września weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają już możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację (...)
Wycofanie znaku towarowego z działalności spółki osobowej (rebranding) a PIT
25.4.2018
Szef KAS ostrzegł o pewnych wątpliwych podatkowo sytuacjach związanych z wycofaniem znaku towarowego z działalności spółki osobowej w ramach rebrandingu, które mogą skutkować zastosowaniem (...)
Program dla górnictwa węgla kamiennego
23.1.2018
Rządowy Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnego i rentownego górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?
21.12.2017
Znajomy poprosił mnie, abym został członkiem zarządu prowadzonej przez niego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jako członek zarządu będę odpowiadał za długi spółki?
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej
20.12.2017
Spółka cywilna jest umową pomiędzy osobami fizycznymi bądź osobami prawnymi, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia celu gospodarczego przez (...)
6.12.2017
Samo zaistnienie przesłanki rozwiązania spółki jawnej nie zawsze powoduje automatyczne wykreślenie jej z rejestru. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie likwidacji mającej na celu spieniężenie (...)
Szef KAS ostrzega przed prowadzeniem działalności za pośrednictwem zagranicznej spółki osobowej...
31.10.2017
Szef KAS znów zakwestionował kolejny schemat optymalizacyjny, który - jego zdaniem - może uzasadniać możliwość zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Co zamiast specjalnych stref ekonomicznych?
23.10.2017
Instrument zwolnień podatkowych dostępny będzie w całej Polsce dla nowych inwestycji, które zgodnie z ustawodawstwem polskim oraz prawem Unii Europejskiej obejmują utworzenie nowego zakładu (...)
Sprzedaż udziałów spółki z o.o.
23.10.2017
Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli (...)
Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej
13.10.2017
Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną (...)
Darowizny znaków towarowych kwestionowane przez skarbówkę
6.9.2017
Szef KAS poinformował, że zajmuje w opisanych sprawach stanowisko wskazujące na występowanie uzasadnionego przypuszczenia możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, z (...)
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
14.8.2017
Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu (...)
Tylko kwalifikowany e-podpis do założenia spółki z o.o.
15.7.2017
Nowelizacja m.in. Kodeksu spółek handlowych likwiduje możliwość korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (...)
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej
22.6.2017
Zgodnie z art. 115 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012.749 j.t. z późn. zm.) wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz (...)
Ostrożnie z optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych
14.6.2017
Ministerstwo Finansów ostrzegło przed stosowaniem schematów agresywnej optymalizacji podatkowej polegających na nadużywaniu podmiotów – głównie spółek kapitałowych (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki
12.5.2017
Umowy spółki są jednymi z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Za \"umowę spółki\" w rozumieniu ustawy uznaje się każdy rodzaj aktu założycielskiego, (...)
Zmiana formy prawnej spółki - wierzyciela a sukcesja procesowa po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego
9.5.2017
W obrocie gospodarczym często zachodzą zmiany formy prawnej spółek, będących wierzycielami w postępowaniu egzekucyjnym. Taka zmiana wywołuje dalekosiężne skutki procesowe, co może mieć (...)
Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet
22.4.2017
Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację (...)
Spółka cywilna a podatek od nieruchomości
14.3.2017
W świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna.
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
25.10.2016
Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca (...)
Zwolnienie przedsiębiorców od kosztów sądowych
13.9.2016
Zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w całości lub w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część (...)
Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej przez wspólnika
18.8.2016
Kodeks spółek handlowych w swych regulacjach kompleksowo określa zagadnienia związane z istnieniem spółek zarówno osobowych jak i kapitałowych. Określa nie tylko czynności związane (...)
Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?
28.6.2016
Zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej nie słabnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiających za prowadzeniem działalności w tej właśnie (...)
Sprawozdanie Zarządu z działalności spółki
27.6.2016
Przy okazji zatwierdzenia roku obrotowego, co zazwyczaj przypada na końcówkę czerwca, spotykamy się z dokumentem o nazwie „sprawozdanie z działalności spółki”. Czym (...)
3.2.2016
Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki uregulowana jest w art. 299 ksh i ma charakter odpowiedzialności odszkodowawczej o charakterze deliktowym.[1] Tym samym jest odpowiedzialnością (...)
Rejestracja w KRS spółki pod firmą (nazwą) już używanej przez inny podmiot
7.1.2016
Od pewnego czasu da się zauważyć w orzecznictwie sądów rejestrowych oraz wydziałów gospodarczych odwoławczych sądów okręgowych tendencję do coraz mniej liberalnego traktowania (...)
21.8.2015
W dniu 10.7.2015 r. Sejm uchwalił ustawę o kontroli niektórych inwestycji, mającą na celu ochronę strategicznych krajowych spółek przed wrogim przejęciem.
Przedłużenie postępowania w sprawie koncentracji: 1&1 Internet i home.pl
18.8.2015
Uczestnicy transakcji oferują usługi w tzw. chmurze obliczeniowej (cloud computing), które polegają na dostarczaniu klientom wirtualnej infrastruktury (np. kreator stron www).
UOKiK: Tauron nadużywał pozycji na rynku
11.8.2015
Spółki zobowiązały się do zmiany zakwestionowanych praktyk
Inwestycje KGHM z ulgą w podatku od kopalin
28.7.2015
Premier Ewa Kopacz i Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa odwiedzili Hutę Miedzi Głogów, która jest częścią koncernu KGHM Polska Miedź, jednej ze strategicznych spółek Skarbu Państwa. (...)
Jest ochrona najważniejszych dla państwa spółek
27.7.2015
Zakończyły się prace Sejmu i Senatu nad ustawą o kontroli niektórych inwestycji, która ma na celu ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem.
Ministrowie poznali priorytety dla spółek Skarbu Państwa
10.7.2015
Resort skarbu opublikował w 2014 roku listę 22 podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.
NIK o produkcji zewnętrznej w TVP. Kontrolerzy mają szereg zastrzeżeń
6.7.2015
Najwyższa Izba Kontroli oceniła podejmowane przez Zarząd TVP S.A. działania na rzecz obniżenia kosztów funkcjonowania Telewizji.
Szybkie pożyczki. UOKiK przypomina konsumentom o ich prawach
29.6.2015
Najnowsza decyzja Urzędu na tym rynku dotyczy spółki MiniCredit z Warszawy.
NIK: Fiskus nie dopilnował firm wyprowadzających zyski za granicę
25.6.2015
Sprawdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy skarbowe nie przeprowadziły wystarczających działań, które skutecznie zapobiegłyby uchylaniu się od opodatkowania (...)
Jak sobie radzą polskie porty?
19.6.2015
Jest coraz lepiej, ale borykamy się z dużymi brakami w infrastrukturze - wynika z kontroli NIK.
Sejm precyzuje zasady funkcjonowania rynku gier
16.6.2015
Nowe rozwiązania wychodzą naprzeciw postulatom Komisji Europejskiej.
Nowe przepisy do walki z korupcją i dopingiem
15.6.2015
Ustawa doprecyzowuje m.in. obowiązki sprawozdawcze polskich związków sportowych.