Sporządzenie artykuły i zmiany w prawie
Skarga na przewlekłość w procesach cywilnych
31.7.2022
Skarga na przewlekłość została wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. W razie uwzględnienia skargi, sąd na żądanie skarżącego przyznaje od Skarbu Państwa, (...)
Czym jest testament? Wiadomości ogólne
30.7.2022
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w polskiej terminologii prawa termin, testament, występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, rozumiany jest jako czynność prawna o określonych cechach (o (...)
Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?
23.6.2022
Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego, a także jak przygotować e-sprawozdanie i gdzie je trzeba złożyć.
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują (...)
Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok
14.3.2022
Ministerstwo Finansów, wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłużyło czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 (...)
27.2.2022
Polski Ład m.in. wydłużył terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR). Zlikwidował wymóg składania odrębnego (...)
Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok i na złożenie zeznań CIT za 2021 rok
31.1.2022
Ministerstwo Finansów, wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 (...)
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych
27.1.2022
W odpowiedzi na działanie serwisów społecznościowych polegające na ograniczaniu wolności słowa - poprzez usuwanie wpisów czy też blokowanie kont użytkowników - Ministerstwo (...)
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
12.12.2021
Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, (...)
Prawo do świadczeń pomocy społecznej
18.10.2021
Prawo do świadczeń pomocy społecznej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcom, zamieszkującym (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
6.10.2021
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 (...)
SN nie musi uzasadniać oddalenia oczywiście bezzasadnej kasacji
20.8.2021
22 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej M. K. dotyczącej wyłączenia obowiązku sporządzenia przez SN uzasadnienia postanowienia o oddaleniu oczywiście (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
20.8.2021
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany (...)
Legitymacja do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza
6.7.2021
1 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej legitymacji do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza.
25.5.2021
Rusza rządowy program. Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako (...)
Zmienione Prawo zamówień publicznych
19.4.2021
W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące (...)
Konsultacje MRPiT w sprawie ustawy o fundacji rodzinnej
12.4.2021
Wsłuchanie się w głos przedsiębiorców oraz firm rodzinnych i zrzeszających je organizacji, aby wspólnie wypracować rozwiązania prawne umożliwiające ochronę dorobku firm rodzinnych (...)
Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.
28.3.2021
Przedłużono terminy sporządzania sprawozdań finansowych dla jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji non-profit za rok obrotowy 2020. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców (...)
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach
23.3.2021
Co piąta wypracowana w Polsce złotówka jest wynikiem pracy firmy rodzinnej. To prawie 830 tys. firm w Polsce, które generują przychód wysokości 322 mld zł w skali roku. Ich wkład (...)
Umowa o dzieło - na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?
14.3.2021
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno (...)
Termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 r.
4.3.2021
Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok przez jednostki, których rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu. Czas na to mija 31 marca 2021 r. MF planuje jego przedłużenie (...)
Kto może być niegodny dziedziczenia?
26.11.2020
Niegodność dziedziczenia jest instytucją prawa spadkowego unormowaną w art. 928 Kodeksu cywilnego. Jej celem jest pozbawienie prawa do dziedziczenia spadkobierców, którzy dopuścili się (...)
Przyczyny nieważności testamentu
13.11.2020
Polskie prawo spadkowe w odniesieniu do dokonywania rozrządzeń majątkowych na wypadek śmierci stoi na gruncie zasady swobody testowania. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności dokonywania rozrządzeń, (...)
Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie
20.9.2020
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. Jednym z celów zmian jest (...)
Wytyczne dla rzeczoznawców majątkowych na czas pandemii
20.8.2020
Panujący obecnie w kraju stan epidemii wymagający zachowania szczególnych środków ostrożności w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 powoduje, że nie tylko dopuszczalne, (...)
31.7.2020
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
3.7.2020
Jednym z przejawów zasady swobody testowania jest możliwość odwołania testamentu przez spadkodawcę. W jaki sposób można tego dokonać i jakie niesie to ze sobą konsekwencje?
29.6.2020
Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując (...)
Zmiana terminów realizacji wybranych obowiązków przedsiębiorcy
24.4.2020
Epidemia koronowirusa spowodowała konieczność przesunięcia części terminów realizacji obowiązków administracyjnych. Dotyczy to między innymi rozliczeń podatkowych, sprawozdawczości (...)
Przedłużone terminy sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych
10.4.2020
31 marca 2020 r. przedłużono terminy w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań lub informacji. Wprowadzone w rozporządzeniu rozwiązania obejmują (...)
26.3.2020
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
2.3.2020
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, \"rodzica\", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego (...)
23.2.2020
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, nad którym prace zakończył (...)
22.2.2020
Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów (np. w celu ustalenia (...)
Wspólny list ministrów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch do europejskiej komisarz ds. konkurencji
11.2.2020
Wspólny list w sprawie reformy unijnej polityki konkurencji do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – wystosowali minister rozwoju Jadwiga (...)
Wkrótce zmiany w Prawie budowlanym
27.1.2020
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, które już uchwalił Sejm. (...)
Umowa frankowa państwa Dziubaków unieważniona?
19.1.2020
Sąd Okręgowy w Warszawie rozstrzygnął 3 stycznia br. w pierwszej instancji sprawę kredytu frankowego Państwa Dziubak, do której przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. To w ramach tej (...)
Zmienione zasady składania sprawozdań finansowych przez niektórych podatników CIT
17.1.2020
Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (...)
Prosta i szybka ścieżka po fundusze europejskie
8.1.2020
1,2 miliard złotych z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) czeka na przedsiębiorców, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów. (...)
Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym
18.12.2019
Zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę (...)
Kompetencja referendarza sądowego do orzekania o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy prawnej
23.11.2019
Orzekanie w sprawie przyznania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu przed TK przez referendarzy oraz kontrola tych postanowień przez sąd rejonowy działający jako sąd drugiej instancji nie narusza (...)
Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć
19.11.2019
Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)
Szybkie i sprawniej działające sądy
17.11.2019
Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany procesu cywilnego weszły w życie 7 listopada br. Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone (...)
7.11.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt (...)
Treść i forma testamentów szczególnych
29.10.2019
Testament jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują w sumie pięć rodzajów testamentu, w tym trzy z nich to testamenty szczególne. (...)
27.9.2019
Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. (...)
Poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów za ekspertyzę
13.9.2019
Poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów za ekspertyzę niezbędną do efektywnego dochodzenia odszkodowania - uznał Sąd Najwyższy.
Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty...
10.9.2019
Art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową (...)
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Więcej wolności w prawie budowlanym?
31.7.2019
Proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe – takie są zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania (...)