Statut artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej i zmiany w Kodeksie spółek handlowych
12.4.2022
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy (...)
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
12.12.2021
Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
6.6.2021
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie (...)
Konsultacje MRPiT w sprawie ustawy o fundacji rodzinnej
12.4.2021
Wsłuchanie się w głos przedsiębiorców oraz firm rodzinnych i zrzeszających je organizacji, aby wspólnie wypracować rozwiązania prawne umożliwiające ochronę dorobku firm rodzinnych (...)
6.4.2021
RODO – inaczej niż jest obecnie – przewiduje sytuacje, gdy wyznaczenie inspektora ochrony danych jest obowiązkowe, np. kiedy administrator danych jest organem lub podmiotem publicznym (...)
Pracownicy delegowani w Polsce z większymi prawami
28.8.2020
Nowe przepisy mają zagwarantować, że za tę samą pracę w tym samym miejscu będzie przysługiwało to samo wynagrodzenie. Zmiany w przepisach na korzyść pracowników delegowanych w Polsce (...)
Pierwsze projekty ustaw Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego
31.5.2020
Eksperci zaproszeni do współpracy przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili gotowe projekty zmiany (...)
Jak zapisać dziecko do żłobka?
2.12.2019
Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym? A może chcesz zacząć nową pracę? Możesz zapisać swoje dziecko do żłobka.
Fintechy mogą bez przeszkód rejestrować działalność w Polsce
11.10.2019
Nie ma barier prawnych, uniemożliwiających rejestrowanie się fintechów, które chcą świadczyć usługi dostępu do informacji o rachunku.
18.9.2019
Kary za naruszanie zakazu geoblokowania i dostęp do tajemnicy skarbowej - to najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Część zmian już weszła w życie.
Przeciw dyskryminacji klientów na rynku unijnym
3.9.2019
Nowe przepisy pozwolą walczyć z dyskryminacją klientów na rynku unijnym ze względu na przynależność państwową. Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz (...)
Jak instytucje kościelne mogą uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego?
3.6.2019
Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. Możliwość uzyskania osobowości prawnej na podstawie prawa polskiego – (...)
Jak przebiega likwidacja stowarzyszeń?
31.5.2019
Drogą do likwidacji stowarzyszenia jest jego rozwiązanie. Nie są to pojęcia tożsame. Likwidacja stowarzyszenia polega na zaprzestaniu działalności, rozdysponowaniu majątku oraz wykreśleniu z Krajowego (...)
Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce
14.2.2019
Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora (...)
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
30.1.2019
Podstawowym celem Platformy jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego, jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw.
Koła gospodyń wiejskich z ograniczeniami
28.11.2018
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania i organizację.
Taksa notarialna - aktualne stawki 2018
23.8.2018
Aktualne stawki taksy notarialnej za spisanie intercyzy, umowy darowizny, umowy najmu oraz za inne czynności prawne. Maksymalne stawki opłat notarialnych.
6.8.2018
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście (...)
W jakim zakresie można zmienić statut fundacji?
29.7.2018
Kształt normatywny fundacji zależy w znacznym stopniu od woli fundatora, która znajduje wyraz w dwu oświadczeniach woli: o ustanowieniu fundacji oraz w statucie. Między omawianymi czynnościami (...)
Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm!
5.7.2018
Co reforma zmienia w funkcjonowaniu uczelni i jakie korzyści niesie za sobą dla poszczególnych uczestników systemu szkolnictwa wyższego i nauki?
Nowe obowiązki identyfikacyjne przedsiębiorców
17.5.2018
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) nadkłada na przedsiębiorców nowy obowiązek identyfikacyjny. Od dnia wejścia w życie ww. ustawy, (...)
Spółdzielnie socjalne mają łatwiej
6.4.2018
Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych mają na celu m.in. ułatwienie zakładania spółdzielni socjalnych dzięki warunkowemu zmniejszeniu liczby założycieli z pięciu do trzech (...)
Reforma szkolnictwa wyższego i nauki
24.3.2018
Przygotowana Konstytucja dla Nauki zakłada poszerzenie autonomii organizacyjnej uczelni, zmianę zasad finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, wprowadzenie nowego modelu kształcenia doktorantów, (...)
19.3.2018
Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok, a ewentualne przerwy ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola - wyjaśniło Ministerstwo Edukacji (...)
Ułatwienia dla spółdzielni socjalnych
13.1.2018
W 2018 roku spółdzielnie socjalne czekają spore zmiany za sprawą nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)
16.12.2017
Rada rodziców jest, nieposiadającym osobowości prawnej, organem szkoły niezależnym od dyrektora szkoły i rady pedagogicznej. Reprezentuje on ogół rodziców uczniów danej (...)
Konsolidacja zarządzania środowiskiem?
12.12.2017
Rządowy projekt zakłada zwiększenie efektywności i skuteczności działania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska (RDOŚ). Nie (...)
Jakie sprawozdanie ze swojej działalności powinna składać fundacja?
29.11.2017
Fundacja musi składać corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności. Sprawozdanie to jest też przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.
Łatwiej założyć spółdzielnię socjalną
24.11.2017
Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych, ułatwienia w ich zakładaniu i funkcjonowaniu czy umożliwienie tworzenia konsorcjów spółdzielczych – między innymi (...)
Nowa instytucja będzie wspierać zorganizowaną aktywność obywateli
20.10.2017
Nowa ustawa tworzy Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który będzie odpowiedzialny za wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działalności (...)
Jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”?
10.10.2017
Celem ustawy o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze” jest zaktualizowanie podstaw prawnych działania Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".
Kim jest prokurent? - Prokura w Kodeksie cywilnym
27.9.2017
Instytucja ta jest najbardziej zbliżona do pełnomocnictwa. W jaki sposób się jej udziela i kto ją może ustanowić? Kto może być prokurentem? Do czego jest uprawniony prokurent? Jakie są (...)
Szkoła w roku szkolnym 2017/2018 - informacje dla rodziców
1.9.2017
Przed nami nowy rok szkolny, w którym MEN wprowadza zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców. Reforma (...)
Czy warto zapisać dziecko do klubu dziecięcego?
26.8.2017
Klub dziecięcy jest jedną z form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Co (...)
Może zapisać dziecko do żłobka?
13.8.2017
Potrzebujesz więcej czasu np. na pracę zawodową. Zapisz swoje dziecko do żłobka. Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom (...)
Będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
18.4.2017
Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa określa zasady funkcjonowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ma ona na celu poprawę sytuacji w obszarze agencji (...)
7.4.2017
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi generalnie wejdzie w życie 12 lipca 2017 r. Przedsiębiorca, który (...)
Zmiany w obrocie instrumentami finansowymi
1.4.2017
Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek (...)
Nowelizacja pakietu onkologicznego
31.3.2017
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczą tzw. pakietu onkologicznego. Ustawa wprowadza uproszczoną sprawozdawczość w zakresie prowadzenia (...)
Rejestracja w KRS spółki pod firmą (nazwą) już używanej przez inny podmiot
7.1.2016
Od pewnego czasu da się zauważyć w orzecznictwie sądów rejestrowych oraz wydziałów gospodarczych odwoławczych sądów okręgowych tendencję do coraz mniej liberalnego traktowania (...)
Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej
7.9.2015
Minister Sprawiedliwości ? Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej. Zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej (...)
31.3.2015
Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest (...)
WSA w Warszawie oddalił skargi PKN Orlen i Orlen Koltrans
24.3.2015
Przewoźnikom kolejowym nie przysługuje status strony w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia stawek opłat za dostęp do infrastruktury - zdecydował sąd.
Prawo łowieckie do zmiany. Rada Ministrów przyjęła poprawki
25.2.2015
Nowela wprowadza między innymi obowiązek informowania o planowanych polowaniach.
Nieautonomiczny charakter interesu spółki handlowej
22.1.2015
Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny w wyroku z dnia 04.12.2013 r. w sprawie pod sygn. akt VI ACa 290/13 stanął na stanowisku, zgodnie z którym interes spółki handlowej winien (...)
Jak założyć stowarzyszenie? - koszty i formalności
30.7.2014
Prawo definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Dobrowolność polega na swobodzie tworzenia stowarzyszeń, swobodzie przystąpienia do już istniejącego (...)
Umowy ze SKOK-ami sprawdzone przez UOKiK
23.12.2013
Do najczęściej zauważanych nieprawidłowości należało między innymi błędne informowanie o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) i zapewnianie sobie przez SKOK-i możliwości (...)
Preferencje podatkowe dla działalności związanej z edukacją
27.8.2013
Ze zwolnienia można skorzystać zarabiając nie tylko na korepetycjach, ale także prowadząc niepubliczną szkołę.
8.8.2013
Pośród podmiotów zbiorowego prawa pracy znajdują się związki zawodowe Organizacje pracodawców i ich zrzeszenia, załogi zakładów pracy oraz organizacje pracodawców (...)