Ugoda artykuły i zmiany w prawie
Mediacja w postępowaniu administracyjnym
24.10.2021
Mediacja administracyjna może być prowadzona we wszystkich sprawach, których charakter na to pozwala. Chodzi przede wszystkim o sprawy, w których występują strony o spornych (...)
13.7.2021
Sezon wiosenno-letni, to nie tylko palące słońce, ale też burze i wichury, skutkujące np. uszkodzeniami budynków lub podtopieniami. Czy działanie zakładu ubezpieczeń w sprawie poszkodowanych (...)
Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań
21.6.2021
Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań przy niewielkich szkodach są coraz bardziej popularne. Jednak wciąż część klientów jest zaskoczona taką możliwością. Dlatego Rzecznik Finansowy (...)
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
25.1.2021
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy (...)
21.5.2020
W toku postępowania administracyjnego, strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie (...)
16.11.2019
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł z konsorcjum Comarch sądowną ugodę. Oznacza to definitywne zakończenie sporu dotyczącego częściowego rozwiązania umowy na utrzymanie kompleksowego systemu (...)
Utrata tytułu wykonawczego - co robić?
11.11.2019
Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy (tj. tytuł egzekucyjny - np. wyrok, nakaz zapłaty, ugodę sądową - zaopatrzony w klauzulę wykonalności), który jest podstawą wszczęcia (...)
Mediacje między przedsiębiorcami
25.10.2019
Sprawy sądowe z natury rzeczy są czasochłonne, drogie i w dodatku utrudniają codzienne prowadzenie biznesu. Atrakcyjną alternatywę stanowią dla nich mediacje, które gwarantują realną oszczędność (...)
Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu
14.10.2019
Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do sądu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego (...)
TSUE o polskich kredytach frankowych
3.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący skutków stosowania postanowień niedozwolonych. Wyrok nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla (...)
Kontrola przestrzegania prawa pracy
30.4.2019
Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów (...)
Będzie wielka reforma procesu cywilnego!
21.9.2018
Zwolnienie z sądowych opłat mniej zamożnych Polaków, a także pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców oraz niższe aż o dwie trzecie opłaty za powództwa (...)
Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych
29.7.2018
Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy. Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, (...)
Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji
6.7.2018
Obowiązek wnoszenia przez osoby zobowiązane opłat za pobyt w domu pomocy społecznej umieszczonej w nim osoby, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez (...)
27.11.2017
Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiatami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać (...)
Szykuje się reforma procesu cywilnego
25.11.2017
Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem – to główny cel gruntownej reformy Kodeksu postępowania cywilnego, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak rozstrzygnąć spory pracownicze?
13.10.2017
Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Kodeks pracy stanowi jednak, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu.
Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów
12.10.2017
Ugoda to umowa między stronami będącymi w sporze. Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest - jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa (...)
Kiedy ustanawiana jest hipoteka przymusowa?
30.8.2017
Jest to jeden z rodzajów hipoteki. Właściwie jest jej szczególną odmianą, która została odrębnie uregulowana. Hipotece przymusowej została wyznaczona specjalna rola w obrocie (...)
Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich
20.8.2017
Mediacja to dobrowolny i poufny sposób rozwiązywania sporów, powstałych w wyniku czynu karalnego, w drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i nieletniego sprawcy, z pomocą bezstronnego (...)
Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji
29.6.2017
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą (...)
12.9.2016
Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach (...)
Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.
27.2.2015
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zatem często może ona być naszym kontrahentem. Dlatego warto wiedzieć jak (...)
Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?
14.9.2014
W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)
Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne
22.8.2014
W toku czynności egzekucyjnych podejmowanych przez komornika sądowego może zdarzyć się tak, że zajęte zostaną przedmioty nie należące do dłużnika. Na skutek rożnych zdarzeń może również (...)
Można zakończyć spory w wyniku mediacji...
29.11.2013
Mediację prowadzi się ma się przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron także w toku sprawy. Mediacja prowadzona jest na podstawie umowy o mediację (też niezależnie od postępowania cywilnego) (...)
Po co drzeć koty? Tak polubownie rozwiążesz spór
6.5.2013
Możesz skorzystać z polubownych metod rozwiązywania sporu – mediacji lub sądu polubownego. Ich zaletą są uproszczone procedury, krótkie terminy i niskie opłaty lub ich brak.
Konsumencie masz problem? Dowiedz się, do kogo się zwrócić
29.4.2013
Każdy konsument, którego prawa są naruszane przez sprzedawców czy producentów, może uzyskać pomoc wyspecjalizowanych instytucji. Musi tylko wiedzieć, gdzie się udać. Zgodnie z obowiązującym (...)
Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?
7.1.2013
Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego (...)
29.5.2012
Bank nie wpuścił do toalety. Teraz płaci
23.2.2012
Otwarcie toalety dla wszystkich klientów, przeprosiny i kilkutysięczne odszkodowanie wywalczył 85-latek z Warszawy.
Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?
29.11.2011
Dlaczego strony są skłonne oddawać sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego? Strony oddają sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego z tego względu, że sąd polubowny działa szybciej niż (...)
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy
6.5.2011
Sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nie są odrębnymi szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości, tylko wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami organizacyjnymi (wydziałami) (...)
Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?
22.4.2011
W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją (...)
Ugody smoleńskie: 250 tys. zł dla każdego
15.3.2011
Zadośćuczynienie w takiej wysokości dostanie każdy z członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
Prawa i obowiązki różnych podmiotów po dokonaniu podziału majątku wspólnego małżonków
29.11.2010
Podział majątku wspólnego ma na celu definitywne rozliczenie majątkowe małżonków (byłych małżonków), po ustaniu między nimi wspólności majątkowej. Uczestnicy postępowania (...)
Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna
18.8.2010
Kodeks karny i inne ustawy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwo dotyczą jedynie osób fizycznych. Wynika to z założenia, że odpowiedzialności karnej mogą odpowiadać jedynie osoby (...)
Wyroki będą zapadać bez procesów
17.8.2010
Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł, który pozwoli zakończyć większą ilość postępowań już na pierwszej rozprawie - donosi Rzeczpospolita.
Więcej wyroków bez przeprowadzania procesu
2.6.2010
W zeszłym roku blisko 225 tys. spraw karnych udało się zakończyć już na pierwszej rozprawie. Takich spraw może być wkrótce jeszcze więcej.
Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna
24.5.2010
Współwłasność przewidziana w polskim prawie cywilnym może mieć dwa oblicza. Przede wszystkim może to być współwłasność łączna (przysługująca na podstawie określonych stosunków prawnych (...)
Odsetki za zwłokę w wypłacie zaległego wynagrodzenia - opinia prawna
24.5.2010
Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. (...)
Rząd pójdzie na ugodę z rodzinami ofiar katastrofy?
29.4.2010
Kancelaria premiera będzie chciała uniknąć procesów o odszkodowania za katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Ugoda korzystniejsza niż pozew sądowy
14.1.2010
Korzyści z podpisania ugody z firmą windykacyjną jest dużo. Dla tysięcy osób zadłużonych to skuteczna metoda wyjścia z pętli zadłużenia, czyli sytuacji, w której zaciąga się jedną pożyczkę, (...)
Przewoźnik odpowie za spóźnienia
26.11.2009
Pociąg czy autobus odjechał za wcześnie lub za późno? Kurs został odwołany? Przewoźnik odpowie za straty, jakie w związku z tym ponieśliśmy - zakłada nowelizacja prawa przewozowego.
Udział rzeczników interesu społecznego w postępowaniu w sprawach cywilnych
18.8.2009
W pewnych wypadkach prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, inspektor pracy, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów bądź organizacje społeczne mogą wziąć udział w postępowaniu cywilnym. (...)
11.8.2009