Umowa na czas określony artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej i zmiany w Kodeksie spółek handlowych
12.4.2022
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują (...)
29.3.2022
Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki (...)
21.10.2021
Powierzenie danych powinno być regulowane umową lub innym instrumentem prawnym, określającym przedmiot i czas trwania przetwarzania, charakter i cele przetwarzania, rodzaj danych osobowych i kategorie (...)
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
11.10.2021
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia: jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca (...)
Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce
29.8.2021
Jak wygląda sytuacja cudzoziemców na rynku pracy w Polsce? Na jakie wsparcie mogą liczyć i kiedy? Poznaj najważniejsze rozwiązania.
Wyższe koszty przy zaciąganiu pożyczki!
12.8.2021
Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które mocno ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, (...)
20.7.2021
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
15.6.2021
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Jak uzyskać dostęp do informacji o rachunku zmarłego prowadzonym w banku? Czy pełnomocnictwo (...)
Umowy na dostawy produktów rolnych
6.5.2021
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów (...)
Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?
26.4.2021
W sytuacji gdy pracownik posiada szczególnie ważne informacje, które w razie ujawnienia mogłyby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie (...)
SN w sprawie skargi nadzwyczajnej z zakresu prawa pracy
18.4.2021
Wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił wyrok sądu drugiej instancji w zakresie oddalenia powództwa wnioskodawcy o przywrócenie (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
9.3.2021
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Sprzedaż przedmiotów w leasingu
24.2.2021
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży (...)
Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?
27.10.2020
Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać (...)
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem
26.10.2020
Wypowiedzenie to tryb, który daje pracownikowi – w okresie wypowiedzenia – szansę na przygotowanie się do zakończenia współpracy. Przeczytaj, kiedy i jak pracodawca może (...)
25.10.2020
W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane (...)
Jak nawiązywany jest stosunek pracy?
29.9.2020
Nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy bez względu na podstawę zatrudnienia.
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
29.9.2020
Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw (...)
Co nowego tarcza 4.0. przyniosła pracodawcom i pracownikom?
13.7.2020
Tarcza 4.0, czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu (...)
Jakie rozwiązania z Tarczy 4.0. dotyczą pracodawców i pracowników?
28.6.2020
W okresie epidemii wprowadzono tymczasowe rozwiązania dotyczące organizacji pracy i relacji pracodawca – pracownik. Sprawdź, co Tarcza 4.0 może zmienić w twojej firmie.
Wakacje kredytowe - ustawowe i pozaustawowe
25.6.2020
Nowe przepisy dają prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą tych, którzy stracili pracę lub inne główne (...)
Kto otrzyma dodatek solidarnościowy?
22.6.2020
W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, (...)
Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym
18.5.2020
Zwiększenie uprawnień abonentów firm telekomunikacyjnych, w tym możliwość rozwiązania umowy mailem, czy obowiązek poinformowania o automatycznym przedłużaniu umowy – to tylko niektóre (...)
Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy
11.5.2020
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
Wpływ Konwencji MLI na opodatkowanie dochodów z pracy za granicą
26.1.2020
Konwencja MLI zmienia w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) metodę unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia (zwolnienia) (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
20.1.2020
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Płatności między przedsiębiorcami
15.9.2019
Przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której (...)
Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych
4.9.2019
Do 15 września 2019 r. trwają konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych.
28.6.2019
Dwa miesiące wakacji to dużo wolnego czasu. Wystarczająco dużo, by wykorzystać ten czas nie tylko na nadmorskie plażowanie czy górskie wędrówki, ale także by zadbać o własny portfel.
Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?
21.6.2019
Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line.
Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy
21.6.2019
Prawo pracy obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, będących stronami stosunku pracy. Prezentujermy najistotniejsze informacje dotyczące obowiązków (...)
5.6.2019
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane (...)
Prawo żądania przywrócenia do pracy pracownika objętego ochroną przedemerytalną
3.1.2019
Pozbawienie pracownika objętego ochroną przedemerytalną, któremu umowę o pracę wypowiedziano z naruszeniem przepisów, prawa żądania przywrócenia do pracy na dotychczasowych (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
19.12.2018
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą (...)
Uprawnienia pracownicze rodziców
13.11.2018
Przeczytaj podstawowe informacje na temat ochrony kobiet w ciąży, ochrony pracy w związku z opieką nad dzieckiem, zakazów zwolnienia z pracy oraz kiedy przysługują urlopy związane z (...)
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
30.10.2018
Pracownik nie zawsze ma świadomość, iż również jemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Co ważne, pracownik nie może arbitralnie korzystać (...)
Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami
23.10.2018
25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Jak zmieni się sytuacja pracownika w razie śmierci takiego (...)
Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?
22.10.2018
Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki (...)
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
11.10.2018
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
Ochrona danych osobowych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i pracowników tymczasowych
6.10.2018
W artykule przedstawiono kwestie związane z zatrudnieniem w oparciu o tzw. cywilnoprawne lub niepracownicze formy zatrudnienia w kontekście obowiązujących przepisów RODO. Przy okazji w tym artykule (...)
Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.
5.10.2018
Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej po zakończeniu przez nich pracy. Do tej pory obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji wynosił (...)
2.10.2018
Kto nie może pracować ze względu na stan zdrowia, nie mając prawa do innych świadczeń ZUS, może w pewnych przypadkach ubiegać się o rentę socjalną.
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
12.9.2018
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)
Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu
17.7.2018
W którym momencie wygasa mandat członka zarządu? Czy zawsze można odwołać członka zarządu? Jaki wpływ na umowę o pracę ma wygaśnięcie mandatu? Porada opisuje zasady dotyczące powyższych (...)
Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym
16.7.2018
Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej (...)
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
5.6.2018
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. CPK ma powstać w Stanisławowie (...)