Umowa o roboty budowlane artykuły i zmiany w prawie
SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...
22.1.2023
Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane.
Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego
29.6.2021
W myśl przepisu art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, w przypadku, o którym mowa w art. 117 ust. 2 i 3 ustawy Pzp, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia (...)
16.5.2021
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Przewidziano też bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów (...)
Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi
23.11.2020
Dostosowanie przepisów ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi do nowego Prawa zamówień publicznych, a także doprecyzowanie regulacji nowego Prawa zamówień publicznych (...)
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
24.9.2019
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego (...)
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
5.6.2018
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. CPK ma powstać w Stanisławowie (...)
Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych
8.7.2017
Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r. Jedną z wprowadzonych (...)
Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane
9.8.2016
Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu (...)
Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.
25.2.2015
W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. (...)
Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem
26.5.2014
Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle (...)
Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!
17.10.2012
Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Jednak od początku 2006 r. obowiązuje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych (...)
21.9.2011
Wprawdzie ulga remontowo-modernizacyjna została wykreślona z ustawy o podatku dochodowym, ale ze względu na to, że ma ona charakter trzyletni, podatnicy mają prawo z niej korzystać i mogą odliczyć (...)
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane
22.6.2010
Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
6.5.2010
Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, (...)
Odpowiedzialnośc inwestora za dług
4.11.2009
Pytanie: Mam taką oto sytuację, że jestem podwykonawcą budowlanym. Wykonawca nie zapłacił mi faktur za wykonane przeze mnie usługi budowlane. Słyszałem że w takiej sytuacji mogę żądać zapłaty (...)
Umowa o dzieło czy o roboty budowlane?
12.10.2009
Roboty budowlane mogą być podjęte na podstawie dwóch umów. W przypadku umowy o dzieło wykonawca sam decyduje o sposobie wykonania powierzonego zadania. Jeżeli wykonawca podpisze umowę budowlaną, (...)
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
3.7.2009
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, na podstawie której można rozpocząć roboty budowlane. Zanim jednak wniesie się wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy uzyskać (...)
V - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 627 - art. 719)
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga trzecia. Zobowiązania część szczegółowa (umowa o dzieło, o roboty budowlane, najmu, dzierżawy, leasingu, użyczenia) Dz. U. z 1964 r. (...)
Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym
23.10.2008
Eliminowanie zbędnych obciążeń administracyjnych, aktywizacja podmiotów publicznych i prywatnych oraz demonopolizacja administracji publicznej to główne cele, które realizować będzie nowa ustawa (...)
Odpowiedzialność członków konsorcjum
30.9.2008
1.9.2008
Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna
13.11.2007
Zgodnie ze znajdującym odpowiednie zastosowanie do umowy o roboty budowlane przepisem art. 636 § 1 k. c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający (...)
Podstawowe zasady systemu zamówień publicznych
9.7.2007
Zamówienie publiczne jest szczególnym rodzajem postępowania, zmierzającym do zawarcia umowy między zamawiającym (podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy) a wykonawcą. Jego stosowanie (...)
Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej
21.5.2007
W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych w 2007 r. moment powstania przychodu został określony nieco inaczej (art. 12 ust. 3a-3e ustawy o CIT) niż dotychczas. Ogólna zasada w przypadku (...)
Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna
2.3.2007
Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, (...)
Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?
18.9.2006
Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający, przy czym w niektórych przypadkach zamawiający ma ustawowy obowiązek (...)
Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?
11.9.2006
Jakie pojęcia występują w zamówieniach publicznych? Artykuł 2 ustawy Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcia: robót budowlanych, dostaw, usług, dynamicznego systemu zakupów, (...)
Jak określić wartość zamówienia publicznego?
8.9.2006
Określenie wartości zamówienia stanowi, obok opisu i określenia przedmiotu zamówienia, jedną z najważniejszych czynności przygotowawczych, poprzedzających wszczęcie zasadniczej procedury (...)
28.8.2006
Oprócz przypadków, w których obowiązek wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy wynika wprost z ustawy, wykonawcy mogą zostać zobowiązani do wniesienia zabezpieczenia (...)
5.1.2006
Celem zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest zagwarantowanie zamawiającemu zaspokojenia przynajmniej części roszczeń, na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy ze strony wykonawcy (...)
5.1.2006
Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego przeprowadzane jest według określonych przez ustawę zasad (zasady równości, uczciwej konkurencji, jawności, pisemności itd.) i innych regulacji (...)