Urlop wypoczynkowy artykuły i zmiany w prawie
Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?
7.11.2021
Pracownikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien zostać wykorzystany w naturze i pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. W praktyce (...)
23.9.2021
Więcej czasu nauczyciela dla ucznia, mniej biurokracji, a także kilkudziesięcioprocentowe podwyżki – to cel przedstawionych przez MEiN zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli.
Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistyczne wchodzi w życie
31.5.2021
Większa pomoc dla szczególnie zasłużonych dla Polski – to główne założenie nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów (...)
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej
28.4.2021
Zwiększenie kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych, zapewnienie im pomocy psychologicznej w sytuacji zagrożenia i ustalenie ścieżki awansu zawodowego – to jedne z najważniejszych (...)
Sejm przyjął zmiany w pomocy społecznej
23.3.2021
Zwiększenie kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych oraz szereg innych zmian obejmujących poprawę ich sytuacji, a także m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych (...)
Większe wsparcie dla działaczy opozycji z okresu PRL
28.2.2021
Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi m.in. o (...)
Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika a ochrona danych
25.8.2020
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać (...)
31.7.2020
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Sejm przyjął ustawę o szczególnym wsparciu dla służb mundurowych
26.7.2020
Podstawowym celem ustawy wprowadzającej specjalne rozwiązania dla służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji oraz Służby Więziennej jest zapewnienie optymalnych (...)
Przywrócenie zajęć praktycznych u pracodawcy
26.6.2020
Od 29 czerwca br. przywrócone zostaną zajęcia praktyczne u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.
13.6.2020
Wzmocnienie ochrony prawnej oraz przyznanie świadczeń motywacyjnych po 25 latach służby funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej (...)
Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?
23.5.2020
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie (...)
Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych
1.7.2019
Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły (...)
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
19.6.2019
Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych
3.6.2019
Stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia weteranów, m.in. dodatkowe uprawnienia dla poszkodowanych żołnierzy, większe dodatki finansowe, kompleksową opiekę medyczną i turnusy (...)
6.5.2019
Prawo pracy gwarantuje pracownikom szereg urlopów oraz zwolnień od pracy. W niniejszym artykule przedstawiono pokrótce niektóre z nich.
Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?
5.5.2019
Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać.
Kontrola przestrzegania prawa pracy
30.4.2019
Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów (...)
Wynagrodzenie podczas minimalnego okresu urlopu wypoczynkowego
17.1.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 13 grudnia 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-385/17 - Torsten Hein przeciwko Albert Holzkamm GmbH & Co. KG. Wynika z niego, że podczas minimalnego (...)
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?
14.1.2019
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)
18.12.2018
Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, (...)
Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady
13.11.2018
Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Zasadą jest, iż urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. (...)
Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?
5.9.2018
Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. (...)
Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym
16.7.2018
Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej (...)
Obowiązki informacyjne pracodawcy związane z zawarciem z pracownikiem umowy o pracę
15.3.2018
Co do zasady umowa o pracę powinna być sporządzona w formie pisemnej, jednakże zawarcie jej w formie ustnej nie stanowi podstawy do zakwestionowania faktu zawarcia umowy, choć w tym zakresie zarówno (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
11.3.2018
Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty (...)
Co można potrącić z wynagrodzenia za pracę?
25.12.2017
Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Jednym z jej sposobów jest zakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Przepisy wyraźnie wyliczają przypadki i należności, które (...)
Jak będą finansowane zadania oświatowe?
25.12.2017
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. Zmienione zostaną np. regulacje odnoszące (...)
Finansowanie zadań oświatowych po nowemu
27.11.2017
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują (...)
27.9.2017
Generalnie podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, w tym zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia pracownika za (...)
Finansowanie zadań oświatowych
17.9.2017
Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych przewiduje rozwiązania porządkujące system finansowania oświaty – w jednej ustawie zawarte będą wszystkie przepisy związane z finansowaniem (...)
Roszczenia pracowników niewypłacalnych firm pod ochroną
13.9.2017
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych rozszerza ochronę roszczeń pracowników i przyspiesza (...)
Rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników niewypłacalnych firm
17.7.2017
Proponowane w nowelizacji zmiany mają na celu rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz świadczeń (...)
28.6.2017
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielom. Jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym (...)
Będą zmiany w ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy?
27.5.2017
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, przedłożony przez ministra rodziny, (...)
Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?
14.5.2017
Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy: roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów (...)
Świadectwo pracy wydaje się inaczej
2.3.2017
Od 1 stycznia br. wprowadzono nowe zasady wystawiania pracownikom świadectw pracy. Jakie nowe regulacje obowiązują? Jak należy wypełnić świadectwo pracy?
Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?
14.10.2016
Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)
Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?
26.1.2016
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie (...)
Podstawowe aspekty praktyczne stosowania przepisów o tzw. zwolnieniach grupowych
15.6.2015
Co to są tzw. „zwolnienie grupowe” Odpowiedzi na tak postawione pytanie trzeba szukać w Ustawie z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków (...)
Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?
14.4.2015
Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego zawsze było postrzegane jako jedno z podstawowych praw pracowniczych.
Ustawa górnicza podpisana. Uratuje górnictwo?
27.1.2015
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 - 2015 oraz niektórych innych ustaw pozwoli zrealizować rządowy "Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A.".
Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy
2.10.2013
Ustawa przewiduje m.in. wyodrębnienie w 36-miesięcznym urlopie wychowawczym jednego miesiąca do wykorzystania wyłącznie przez drugiego z rodziców dziecka.
Zmiany w urlopach wychowawczych. Od dziś
1.10.2013
Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy.
Wyniki kontroli inspektorów pracy. Oto jak pracodawcy łamią prawo
24.5.2013
Inspektorzy PiP sprawdzili legalność zatrudnienia ponad 564,5 tys. osób. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzili w co drugim kontrolowanym podmiocie.
Szczególne przypadki naruszenia uprawnień pracowniczych przy rozwiązaniu umowy o pracę
16.5.2013
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony (jeśli zastrzeżono termin wypowiedzenia – w stosunku do umowy na okres przekraczający 6 miesięcy) lub na czas wykonania określonej (...)
7.5.2013
Wprawdzie od wejścia w życie zmiany minęło już trochę czasu, warto jednak choć na chwilę powrócić do tematu aby pokazać, jak polityka zarządzania ciasteczkami jest istotna dla administratorów (...)
Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł
8.2.2013
Proponowana nowelizacja Kodeksu pracy, zwiększająca liczbę dni wolnych na opiekę nad dziećmi, nie będzie zachęcać rodziców do powiększania rodziny.
Tymczasowe zatrudnianie pracowników
31.7.2012
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna jeżeli tylko zatrudnia pracowników. Jednak w przypadku zatrudnienia tymczasowego (...)
2.7.2012
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w zakresie prawa pracowniczego. Zasadniczo zmiany wydają się przemawiać na korzyść pracownika.