Własność nieruchomości artykuły i zmiany w prawie
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
11.7.2022
Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości (...)
„Lokal za grunt” jako instrument zwiększający potencjał inwestycyjny na rynku mieszkaniowym
8.2.2022
Jednym z problemów związanych z planowaniem inwestycji mieszkaniowych jest dostępność gruntów na cele budownictwa wielolokalowego. Duży potencjał kryje się jednak w nieruchomościach (...)
Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?
25.10.2021
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
26.9.2021
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?
25.7.2021
Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)
Mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty i zamknięty
23.6.2021
Jednym z obowiązków dewelopera jest utworzenie rachunku powierniczego dla wpłat klientów. Możliwe jest utworzenie rachunku otwartego lub zamkniętego. Czym się różnią warianty (...)
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami
9.6.2021
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.
Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia
30.3.2021
Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
9.3.2021
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Sprzedaż przedmiotów w leasingu
24.2.2021
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży (...)
Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia
29.12.2020
Notariusz m.in. może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument sporządzony przez notariusza stanowiący wskazanie spadkobierców danego spadkodawcy i (...)
Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?
18.11.2020
Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, (...)
28.10.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
25.10.2020
Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, (...)
2.10.2020
Bezzwrotne granty na pokrycie do 35% kosztów inwestycji, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów (...)
26.9.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
7.9.2020
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Nowelizacja ustawy o Komisji Weryfikacyjnej
15.8.2020
Nowelizacja ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu
31.7.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
30.7.2020
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem
27.7.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Przejęcie przez Skarb Państwa niezagospodarowanych nieruchomości niewzruszalne?
19.6.2020
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii możliwości wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności i uchylenia lub zmiany decyzji o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości, (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem?
12.5.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego
31.1.2020
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ważne dla właścicieli po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.
7.11.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Porty morskie mają być rozbudowane
21.9.2019
Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych ma na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu (...)
Konsultacje nt. fundacji rodzinnej
14.9.2019
Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji (...)
Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia
12.9.2019
Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od początku 2019 r. mogą korzystać z nowej preferencji w PIT, z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota (...)
Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu
24.6.2019
Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (...)
Nielegalne zniesienie użytkowania gruntów rolnych na Węgrzech
22.6.2019
Z wyroku TSUE wynika, że znosząc prawa użytkowania gruntów rolnych położonych na Węgrzech, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio obywatele innych państw członkowskich, Węgry (...)
Spadek wartości nieruchomości w okresie tzw. luki planistycznej
21.6.2019
22 maja 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. SK 22/16) w sprawie skargi konstytucyjnej J. W. dotyczącej obniżenia wartości nieruchomości w okresie tzw. luki planistycznej.
Umowa pośrednictwa - ważny skutek, czy staranne działanie?
14.6.2019
Dyskusja nad kwestią, czy umowa pośrednictwa jest umową skutku, czy starannego działania trwa prawdopodobnie co najmniej tak długo, jak długo w polskim porządku prawnym funkcjonują przepisy art. (...)
Kooperatywy mieszkaniowe zbudują nowe mieszkania
8.6.2019
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu ułatwiającego powstawanie domów i mieszkań na własne potrzeby w formie wspólnej inwestycji. Ustawa o kooperatywach (...)
Skutek prawny wyburzenia lokalu
21.5.2019
Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością (...)
Bank ziemi przejmie więcej nieruchomości
29.4.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada wprowadzenie rozwiązań służących sprawnej realizacji (...)
Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?
19.4.2019
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. (...)
15.4.2019
Podatkowi od spadków i darowizn dalej \"upsd\" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
3.4.2019
Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (...)
Bedą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
1.4.2019
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez (...)
„Bank ziemi” programu „Mieszkanie Plus” urośnie?
26.3.2019
„Bank ziemi” programu „Mieszkanie Plus” będzie większy. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. To zwiększy zasób (...)
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami
25.3.2019
Ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami ma na celu wykonanie wyroku TK i wprowadza zasadę, iż każdemu poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy przysługuje żądanie zwrotu (...)
NSA o podatku od nieruchomości
25.3.2019
Właściciele działki dostali nakaz zapłaty kilkadziesięciu tysięcy zł podatku od nieruchomości, bo na ich ziemi działa kopalnia węgla brunatnego, chociaż to nie oni czerpią korzyści z (...)
W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową
21.3.2019
Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w (...)
Interesy majątkowe małoletniego pod ochroną sądu?
17.2.2019
Interesy majątkowe małoletniego dziecka wymagają bezwzględnej ochrony - uznał Sąd Najwyższy. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających (...)
Kto musi płacić podatek leśny?
10.2.2019
Jeśli jsteś właścicielem lasu, tj. masz grunt oznaczony w ewidencji gruntów i budynków „Ls”, czyli las, to musisz zapłacić podatek leśny. Sprawdź, jak to zrobić.
Sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
1.2.2019
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia (...)