Wada prawna artykuły i zmiany w prawie
Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?
27.7.2021
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Pozorność polega zatem na złożeniu oświadczenia woli (które stanowi składnik (...)
Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!
26.7.2021
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć (...)
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
1.1.2021
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać (...)
Prezydencki projekt dotyczący aborcji
13.11.2020
Złożony w Sejmie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotyczy wprowadzenia (...)
25.10.2020
Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie (...)
25.9.2019
Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku (...)
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
24.9.2019
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
12.1.2018
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne
12.1.2018
Sąsiad zalał twoje mieszkanie? Złodziej ukradł Twój komputer? Odniosłeś rany w wypadku na drodze? W takich sytuacjach można zażądać od sprawcy odszkodowania w drodze powództwa cywilnego. (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
10.5.2017
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie (...)
18.4.2017
W umowie najmu strony dowolnie określają lokal będący przedmiotem najmu z punktu widzenia jego opisu, lokalizacji czy stanu technicznego. Wskazane jest, aby do umowy dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, (...)
Jakie wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło przysługuje przyjmującemu zamówienie?
12.10.2016
W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można więc określić w zasadzie na dwa sposoby: (...)
Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?
28.7.2014
Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych? Czy można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć tę odpowiedzialność? (...)
Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową
3.6.2014
Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie (...)
Jak bezpiecznie kupić używany samochód?
27.3.2014
Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nierzadko słyszymy o cofaniu liczników (pięknie nazywanego korektą liczników), odnawianiu aut ze szrotów, czy też (...)
Wybrane problemy odpowiedzialności za wady fizyczne programów komputerowych
12.9.2013
W chwili obecnej nie ma przedsiębiorcy, który nie wykorzystywałby w swojej działalności programów komputerowych. Dla wielu podmiotów powstaje wręcz specjalne, dedykowane oprogramowanie (...)
Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką
23.3.2012
Zasady odpowiedzialności z tytułu rękojmi kształtują się inaczej w przypadku działalności przedsiębiorstwa dokonującego sprzedaży rzeczy osobie fizycznej, gdy jest ona konsumentem i inaczej (...)
Stwierdzenie nieważności decyzji w postępowaniu podatkowym
29.1.2012
Stwierdzenie nieważności jest jednym z nadzwyczajnych trybów umożliwiających wzruszenie decyzji ostatecznych, stanowiąc jeden z nielicznych wyjątków odstępstwa od trwałości decyzji ostatecznych. (...)
28.2.2011
Uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują kupującemu w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży rzeczy, bez względu na rodzaj tej rzeczy i niezależnie od tego, czy została na tę rzecz udzielona (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
6.5.2010
Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, (...)
Unieważnienie małżeństwa z powodu wad oświadczenia woli o wstąpieniu w związek małżeński
17.2.2010
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż małżeństwo może być unieważnione, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie zawarte w obecności duchownego zostało (...)
Prawa konsumenta europejskiego
29.1.2010
Prawa konsumenta europejskiego sformułowała Rada Wspólnot Europejskich w 1972 r. Parlament Europejski w 1978 r. nadał im charakter karty, ale Parlament Europejski nie jest samodzielnym organem ustawodawczym (...)
Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna
4.11.2009
Podstawową funkcją gwarancji jest ochrona kupującego przed konsekwencjami wadliwego działania przedmiotu objętego gwarancją. Jednakże z drugiej strony należy pamiętać, iż gwarancja jakości (...)
Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna
13.2.2009
W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego (...)
IV - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 535 - art. 626)
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga trzecia. Zobowiązania część szczegółowa (umowa sprzedaży, zamiany, kontraktacji, dostawy) (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami).
I - KODEKS CYWILNY - Część ogólna
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga pierwsza. Część ogólna (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Kodeks cywilny to jeden z podstawowych aktów prawnych w całym systemie (...)
Najem jako wada prawna rzeczy sprzedanej
19.9.2007
10.7.2006
Gwarancja udzielona kupującemu (wydanie dokumentu gwarancyjnego) co do jakości rzeczy sprzedanej obliguje wystawcę tego dokumentu (gwaranta) do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy (...)
Przekazanie wspólnocie dokumentacji przez dewelopera - opinia prawna
27.4.2006
Budynek mieszkalny, wybudowany dwa lata temu, ma wadliwie wykonane odwodnienia płyt balkonowych. To powoduje zamakanie balkonów i ich niszczenie, a w perspektywie rychły (i bardzo kosztowny) remont. (...)
Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna
14.1.2006
Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utratę zysków przez kupującego spowodowaną sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy jest wystarczający do spełnienia (...)
Przestępstwa i błędy popełniane w toku egzekucji - opinia prawna
25.11.2005
Oszustwa dopuszcza się osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd (...)
Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna
4.11.2005
Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych decyzji. Wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, a także dopilnowaniem szeregu spraw, zapewniających bezpieczne przeprowadzenie takiej (...)
Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna
21.10.2005
Jedną z form popierania budownictwa mieszkaniowego są towarzystwa budownictwa społecznego, znane wszystkim jako TBS-y. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu zdobycia własnych czterech kątów, (...)
Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna
18.1.2005
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jest organem stopnia podstawowego państwowego nadzoru budowlanego, zajmującym się egzekwowaniem przestrzegania prawa w szeroko pojętym procesie budowlanym. Do (...)
Czy upadły może spłacać tylko część poszczególnych długów? - opinia prawna
30.11.2004
Zgodnie z art. 2 prawa upadłościowego, nakreślającym tzw. zasadę najwyższego dobra, postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak (...)