Weksel artykuły i zmiany w prawie
Na czym polega instytucja odnowienia długu – czyli jak odzyskać swoje pieniądze?
12.5.2021
W wypadku odnowienia, zwanego też nowacją, dochodzi do wygaśnięcia dotychczasowego zobowiązania. W wyniku odnowienia powstaje zarazem nowe zobowiązanie do spełnienia świadczenia w przyszłości. (...)
Zasądzenie zobowiązania z weksla wymaga zbadania klauzul niedozwolonych w umowie
22.1.2021
25 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wydanego przez Sąd Okręgowy wyroku zasądzającego (...)
Jakie są skutki działania rzekomego pełnomocnika?
15.1.2021
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w kodeksie (...)
1.12.2020
Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek (...)
Nakaz zapłaty na podstawie weksla zabezpieczającego kredyt konsumencki
15.11.2020
28 października 2020 r. Sąd Najwyższy, orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wydanego przez Sąd Rejonowy nakazu (...)
Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej
7.5.2020
Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom (...)
Niebezpieczne weksle inwestycyjne
13.2.2020
Konsumencie, uważaj na tzw. inwestycyjne weksle nieruchomościowe. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy. Jest to nowy sposób na pozyskanie kapitału, (...)
Uwaga na inwestycje „w weksle”!
7.10.2019
Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na pozyskanie pieniędzy od osób prywatnych. Zamiast emisji obligacji korporacyjnych wystawiają weksle. Te instrumenty są wyłączone spod rygorów (...)
Sprzedaż poza lokalem sprzedawcy - jak nie dać się nabrać?
20.2.2018
Bezpłatne badania, które trwają 10-20 sekund, domowa rehabilitacja, prelekcje o zdrowym stylu życia, prezenty, a nawet Jan Paweł II – wszystko to jest wabikiem mającym nakłonić starszych, (...)
Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?
25.12.2017
Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
14.8.2017
Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu (...)
Skutki niezgodności przepisów o BTE z Konstytucją
16.4.2015
We wtorek, 14.04.2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie stwierdzające niezgodność z Ustawą Zasadniczą niektórych przepisów dotyczących wydawania bankowych tytułów (...)
Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność
27.3.2015
Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)
Formy zabezpieczenia wierzytelności
17.7.2014
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane (...)
3.6.2014
Sprawa dotyczy kolejnej instytucji parabankowej - spółki udzielającej pożyczek (chwilówek) z Gdańska.
19.3.2014
Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, (...)
Jakie są sposoby realizacji weksla?
30.7.2013
Szybkie uzyskanie gotówki jest niezwykle ważne dla sprawnie działającego przedsiębiorcy. Niekiedy przynajmniej już samo zaspokojenie części wierzytelności jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym (...)
Zwrot VAT w 25 dni zamiast po pół roku
11.6.2013
Jest to możliwe w przypadku, jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu.
Zmienią się przepisy dotyczące obrotu ziemią
21.1.2013
W celu realizacji ustaleń uległy nowelizacji trzy zarządzenia Prezesa ANR.
Jakie elementy powinna zawierać dokumentacja transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi?
19.5.2012
Prawidłowo sporządzona dokumentacja transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi powinna składać się obligatoryjnie z pewnych elementów wymienionych enumeratywnie w ustawie. Niniejsza porada (...)
Jak skutecznie złożyć przedmiot do depozytu sądowego?
17.5.2012
Depozyt sądowy to miejsce, które znajduje się w określonym sądzie, banku albo innym miejscu wyznaczonym przez sąd. Można do niego składać pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe, (...)
W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi - nakaz zapłaty
26.4.2012
Artykuł ma na celu przedstawienie możliwej drogi sądowej przedsiębiorcy, który nie może uzyskać należności od swojego dłużnika. Sytuacje, w których powstają zaległości w płatnościach (...)
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
9.11.2011
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. (...)
Jak rozliczyć faktoring?- stan prawny do 31.12.2010
9.10.2011
Faktoring należy do szczególnych form obrotu wierzytelnościami. Tego typu transakcje handlowe wykształciły się w praktyce anglosaskich instytucji finansowych i w rozwiniętej już postaci zostały (...)
4.8.2011
W prawie cywilnym znana jest umowa poręczenia w której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek gdyby dłużnik sam swego zobowiązania nie wykonał. (...)
Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?
30.5.2011
Weksel jest papierem wartościowym, w którym zostało wyrażone zobowiązanie pieniężne o charakterze abstrakcyjnym. Zobowiązanie abstrakcyjne polega na tym, że zobowiązany do jego spełnienia (...)
1.6.2010
Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zasady udzielania kredytu konsumentom, czyli osobom fizycznym, które zawierają umowy z przedsiębiorcami w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością (...)
Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?
6.5.2010
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tematyce zakupu mieszkania i wszystkim problemom i formalnościom z tym związanym, a przede wszystkim z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Zakup mieszkania (...)
Jak na własną rękę ochronić się przed długami
4.11.2009
Im dłużej nie jesteśmy w stane odzyskać naszych należności, tym miejsze szanse na ich odzyskanie. Dlatego nie ma co zwlekać i trzeba działać szybko. Trudne długi to te, które nie są spłacane (...)
Sposoby zabezpieczenia wierzytelności
4.11.2009
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia, najczęstsze to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez osobę trzecią, poddanie (...)
JAKIE POSTĘPOWANIE JEST KORZYSTNIEJSZE DLA WIERZYCIELA - UPOMINAWCZE CZY NAKAZOWE?
4.11.2009
Tryb postępowania, a właściwie postępowań, w ramach których wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty charakteryzuje się swoistym odformalizowaniem oraz uproszczoną procedurą. Sprawa zakwalifikowana (...)
19.10.2009
19.10.2009
Czym jest faktoring? Porównanie usługi faktoringu i kredytu obrotowego
4.9.2009
Usługi faktoringowe dostępne są polskim rynku od 15 lat jednak dopiero od 2000 roku możemy mówić o rozwoju faktoringu. Faktoring to forma finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa, (...)
14.8.2009
Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja (...)
11.8.2009
Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna
10.7.2009
Pan X w styczniu wystawił weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Niedawno otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Weksel podpisał na żądanie (...)
10.4.2009
W porozumieniu do weksla in blanco wystawca upoważnił firmę do uzupełnienia weksla o wszystkie brakujące elementy ustawowe weksla własnego. Między innymi data płatności weksla ma zostać oznaczona (...)
16.3.2009
Gwarancja bankowa jest jednostronnym zobowiązaniem gwaranta w stosunku do beneficjenta gwarancji. Jest ona swoistym rodzajem zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji w stosunku do dłużnika, (...)
Obowiązki nabywcy weksla in blanco
13.2.2009
III - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część ogólna
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga trzecia. Zobowiązania część ogólna (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Ta część kodeksu zawiera przepisy wspólne dla wszystkich (...)