Wina artykuły i zmiany w prawie
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
19.6.2022
7 marca 2022 roku weszła w życie ustawa z 2 grudnia 2021 roku o wyrobach winiarskich. Zastąpiła ona ustawę z 12 maja 2011 roku o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami (...)
Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych
28.11.2021
Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany (...)
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
11.10.2021
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia: jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca (...)
Kara umowna - wybrane zagadnienia
15.8.2021
W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ (...)
O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?
29.6.2021
Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
28.12.2020
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów (...)
Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok
17.12.2020
Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, (...)
Przepisy ws. interwencji rynkowych w związku z COVID-19
6.5.2020
4 maja br. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11 rozporządzeń w ramach pakietu legislacyjnego, dotyczącego działań na rynkach rolnych w odpowiedzi (...)
28.12.2019
Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, (...)
Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło
18.8.2019
W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości (...)
5.6.2019
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane (...)
Ograniczenia handlu w niedziele a liczba sklepów
20.2.2019
Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa (...)
Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia
28.12.2018
Przepisy wymagają oznaczania produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
30.10.2018
Pracownik nie zawsze ma świadomość, iż również jemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Co ważne, pracownik nie może arbitralnie korzystać (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
27.10.2018
Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
12.9.2018
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)
W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?
11.8.2018
Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować (...)
30.7.2018
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)
8.7.2018
Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.
Samoskazanie oskarżonego w procesie karnym
30.4.2018
Samoskazanie oskarżonego w postępowaniu karnym jest przejawem dążenia do konsensualnego, czyli opartego na porozumieniu stron, zakończeniu postępowania karnego. Instytucja ta pozwala oskarżonym (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
24.1.2018
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
Jak przywrócić termin w postępowaniu podatkowym?
21.1.2018
Czasem podatnikowi zdarza się nie dopełnić pewnych formalności w przepisanym prawem podatkowym terminie (np. wnieść odwołania od decyzji podatkowej). Czy w takim przypadku możliwość skutecznego (...)
Co zrobić, jeśli kontrahent nie realizuje umowy zgodnie z ustaleniami?
13.1.2018
Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez kontrahenta naraża go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Odrębne przepisy dotyczące poszczególnych rodzajów (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
12.1.2018
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne
12.1.2018
Sąsiad zalał twoje mieszkanie? Złodziej ukradł Twój komputer? Odniosłeś rany w wypadku na drodze? W takich sytuacjach można zażądać od sprawcy odszkodowania w drodze powództwa cywilnego. (...)
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
12.9.2017
Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Rozwiązanie (...)
Nieterminowa wypłata wynagrodzenia
20.7.2017
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, stanowi o tym art. 94 pkt 5 kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany przy tym (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
29.6.2017
Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
27.5.2017
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. Ustawa (...)
Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?
19.5.2017
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, (...)
Konsekwencje wystawiania pustych faktur np. za paliwo
17.5.2017
Resort finansów wyjaśnił, jakie mogą być skutki wystawiania pustych faktur np. za paliwo. Jakie konsekwencje niesie to dla stacji paliw i dla odbiorcy faktury? Jaka odpowiedzialność (...)
Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
18.4.2017
Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, (...)
7.4.2017
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi generalnie wejdzie w życie 12 lipca 2017 r. Przedsiębiorca, który (...)
Instytucja wyłączenia małżonka od dziedziczenia ustawowego
25.3.2016
Zasadą obowiązującą w prawie spadkowym jest powołanie do dziedziczenia na podstawie ustawy żyjącego małżonka spadkodawcy. W tym kontekście pozostawanie przez spadkodawcę w chwili śmierci w (...)
10.3.2016
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 6 kc: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.” Jak słusznie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z (...)
25.11.2015
Opinia biegłego sądowego stanowić może niekiedy kluczowy dowód w toku postępowania cywilnego, od którego zależeć może ostateczne rozstrzygnięcie sądu. Opinie biegłych sądowych (...)
7.7.2015
W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjmuje się, iż dla powstania odpowiedzialności cywilnej muszą być spełnione kumulatywnie następujące przesłanki: zdarzenie wyrządzające szkodę
Mniej niż kieliszek wina wystarczy by zostać ukarany
26.6.2015
Zwiększenie bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą jest głównym celem zmian w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
Zmiany przepisów na rynkach rolnych. Rząd przyjął projekty ustaw
27.5.2015
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju (...)
5.3.2015
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w VII EDYCJI ?EFEKTYWNY DZIAŁ COMPLIANCE vs EFEKTYWNY DZIAŁ PRAWNY ? najnowsze case studies i interaktywna forma dyskusji?, na którym będą dwie równoległe (...)
Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej
9.7.2014
Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. (...)
Bądź czujny - ubezpieczyciel może zaniżyć Twoje odszkodowanie
22.5.2014
Wydaje mi się, że polityka zakładów ubezpieczeniowych polega na jak największym obniżeniu należnego odszkodowania. Z moich ostatnich obserwacji wynika, że zakłady robią wszystko, co możliwe, (...)
Czy należy wycinać przydrożne drzewa?
24.4.2014
W okresie od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. zarejestrowanych zostało łącznie 6. 416 zdarzeń drogowych, których przyczyną było najechanie na drzewo. W samym tylko województwie warmińsko (...)
19.3.2014
Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, (...)
Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?
15.2.2014
W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, (...)
Zmiany w przepisach o wyrobach winiarskich
23.1.2014
Nowe przepisy umożliwiają producentom win owocowych markowych, cydrów, perry i miodów pitnych markowych uzyskanych ze świeżych owoców z własnego gospodarstwa zlecanie ich rozlewu innym przedsiębiorstwom.