Winny artykuły i zmiany w prawie
Płatności gotówkowe i bezgotówkowe
26.1.2022
Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, (...)
Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?
15.10.2021
Jakie są przesłanki uzyskania rozwodu? Kiedy sąd nie da rozwodu? Czego można żądać w pozwie rozwodowym? Gdzie złożyć pozew rozwodowy?
7.10.2021
Dnia 25 maja 2018 roku we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej zaczęło być stosowane Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO).
13.4.2021
Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy. Większość spraw mniejszej i średniej wagi będą rozstrzygać cieszący się zaufaniem społecznym sędziowie niezawodowi – sędziowie pokoju, (...)
Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?
23.2.2021
Organy podatkowe kwalifikowały uczestnictwo w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy do przychodu podatnika – członka tego samorządu. Stanowisko to nie było podzielane w orzeczeniach (...)
Ustawa antyprzemocowa obowiązującym prawem
8.12.2020
30 listopada br. weszła w życie ustawa antyprzemocowa, dzięki której sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar.
Prezes UOKiK sprawdza rabaty retrospektywne
8.9.2020
Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdza, czy sieci handlowe poprzez stosowane rabaty retrospektywne nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec małych i średnich (...)
Usługi kurierskie w dobie koronawirusa
19.8.2020
Jeśli zarządzasz firmą kurierską bądź jej oddziałem, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom podczas trwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego (...)
Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
11.5.2020
Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. (...)
Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych
21.1.2020
W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów (...)
8.1.2020
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT. Dowiedz (...)
Państwa UE muszą utrzymywać agresywnych imigrantów
20.11.2019
TSUE wyjaśnił, iż wnioskodawca ubiegający się o ochronę międzynarodową winny poważnego naruszenia reguł obowiązujących w ośrodku dla cudzoziemców, do którego został przyjęty, (...)
4.11.2019
Pan Jan odśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego” ze zmienionymi słowami - tak by zapraszał do Polski uchodźców. Dwa sądy uznały to za wykroczenie, bo przetwarzanie słów (...)
Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
1.10.2019
1 października br. wchodzą w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Płatności między przedsiębiorcami
15.9.2019
Przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której (...)
16.8.2019
System zwrotu podatku podróżnym, zwany dalej systemem TAX FREE dotyczy sytuacji, w której z jednej strony – podróżni mają prawo do otrzymania zwrotu podatku (...)
Jak instytucje kościelne mogą uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego?
3.6.2019
Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. Możliwość uzyskania osobowości prawnej na podstawie prawa polskiego – (...)
Kontroli nie ma, promienie harcują...
9.5.2019
W ocenie NIK, organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego. Megaustawa (...)
Cywilne zabezpieczenie nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie
1.2.2019
Zabezpieczenie roszczeń jako instytucja prawa cywilnego nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie osoby, wobec której trwa postępowanie o uznanie za stwarzającą zagrożenie. Uznał (...)
25.10.2018
W zasadzie musi wpłacać pieniądze na rzecz PFRON pracodawca, jeśli stan zatrudnienia w jego firmie: wynosi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (czyli (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
23.8.2018
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego (...)
30.7.2018
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)
Zagraniczne podróże ze zwierzętami
23.6.2018
Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić (...)
Nierówne udziały przy podziale majątku małżonków
21.6.2018
Co do zasady, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym, zgromadzonym podczas trwania małżeństwa, niezależnie (...)
30.5.2018
Z okazji Dnia Dziecka wiele placówek detalicznych oferuje produkty w promocyjnych cenach. Jednak często niska cena może przekładać się na równie niską jakość. Na co więc zwrócić (...)
Jak powołać inspektora ochrony danych?
20.5.2018
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) przewiduje w określonych przypadkach obowiązek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów przetwarzających.
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej
24.4.2018
Prawo wodne przewiduje, że opłatę za usługi wodne uiszcza się za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót (...)
Umowa zlecenia i umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne
24.4.2018
Jeśli zamierzasz podpisać umowę cywilnoprawną, to dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło i czy będziesz musiał opłacać ubezpieczenia społeczne.
Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!
26.2.2018
Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia (...)
Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT
21.1.2018
Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. (...)
13.12.2017
Od 13 listopada obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej (...)
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
26.11.2017
Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)
Podział majątku wspólnego konkubentów
23.11.2017
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
20.10.2017
Wedle art. 63 Konstytucji RP, każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji (...)
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
15.10.2017
Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów (...)
Zmiany dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią
13.9.2017
Rok 2017 jest przełomowym dla polskiego rynku pracy. Większość zmian, jakie zaczęły obowiązywać (lub też zaczną w kolejnych miesiącach) w bieżącym roku, dotyczy ochrony pracy kobiet w ciąży (...)
Czy warto zapisać dziecko do klubu dziecięcego?
26.8.2017
Klub dziecięcy jest jedną z form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Co (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
19.8.2017
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?
14.5.2017
Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy: roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów (...)
Wykładnia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
10.5.2017
Problem interpretacyjny pojawia się m.in. wówczas gdy powstaje sprzeczność pomiędzy normą prawa wewnętrznego i konwencją. Wówczas odpowiednie organy lub sądy stosujące prawo muszą (...)
Jakie warunki BHP powinny spełniać obiekty budowlane i teren zakładu pracy?
14.4.2017
Przepisy BHP nakładają mnóstwo obowiązków na pracodawcę dotyczących zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. W niniejszym artykule omówiono wymogi BHP, jakie (...)
Jakie kwoty można odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej
20.2.2017
Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mają prawo do skorzystania w rozliczeniu PIT 2016 z odliczeń podatkowych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Niektóre (...)
Jak rozliczyć PIT mając na utrzymaniu osobę niepełnosprawną - PIT 2016
15.2.2017
Ulga rehabilitacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też podatnikom mającym na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny.
8.9.2016
Unieważnienie małżeństwa jest jednym z kilku powodów ustania małżeństwa. Inne przyczyny powodujące ustanie małżeństwa to śmierć biologiczna jednego z małżonków, uznanie małżonka (...)
Zasady ponoszenia kosztów w Prawie budowlanym – wybrane zagadnienia
19.7.2016
W artykule niniejszym omówiona zostanie zasada ponoszenia kosztów wykonania decyzji dotyczącej rozbiórki obiektu budowlanego albo jego części, doprowadzenia obiektu budowlanego (...)
Mediacja – alternatywa dla rozwiązywania sporów sądowych.
19.2.2016
Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzona ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych (...)