Wydanie rzeczy artykuły i zmiany w prawie
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
14.6.2022
Od 21 maja 2022 r. przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony i nieprzekraczającymi (...)
Procedura odprawy czasowej na granicy
7.4.2022
Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury (...)
Płatności gotówkowe i bezgotówkowe
26.1.2022
Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, (...)
Zmiany ustawy o transporcie drogowym
28.10.2021
Nowelizacja ma służyć transpozycji do polskiego prawodawstwa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/645 z dnia 18 kwietnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2003/59/WE w sprawie wstępnej (...)
Kiedy umowa o dzieło się kończy?
18.8.2021
Umowa dzieło kończy się przede wszystkim: z chwilą odebrania dzieła przez zamawiającego, w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy z określonych prawnie przyczyn lub wskutek umownego rozwiązania (...)
Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!
26.7.2021
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
18.5.2021
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
Umowa o dzieło - na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?
14.3.2021
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno (...)
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
17.2.2021
Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
10.1.2021
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie (...)
1.12.2020
Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek (...)
30.11.2020
Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo (...)
Jak wyrobić dziecku dowód online?
20.7.2020
Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez internet.
15.11.2019
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność (...)
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
24.9.2019
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego (...)
20.9.2019
Kodeks cywilny reguluje umowę sprzedaży niejednolicie, a konkretnie przewiduje kilka szczególnych rodzajów umowy sprzedaży. Pośród kilku innych rodzajów jest też sprzedaż (...)
Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?
29.8.2019
Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, (...)
Zakaz wykonywania replik dokumentów publicznych ograniczy kradzieże tożsamości
21.8.2019
Ustawa o dokumentach publicznych zakazuje wykonywania i handlu replikami np. dowodów osobistych lub praw jazdy. Zdaniem UODO nie każda kopia dokumentu publicznego będzie miała cechy (...)
8.8.2019
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko (...)
18.7.2019
Rządowy projekt nowelizacji przewiduje rozwiązania, które przyspieszą i usprawnią procedury administracyjne, zmniejszą częstotliwość obowiązków sprawozdawczych oraz uwolnią (...)
Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?
19.4.2019
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. (...)
14.1.2019
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży (...)
Plany zmian w transporcie drogowym
10.1.2019
Założeniem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców jest doprowadzenie do sytuacji, w której (...)
Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych
11.12.2018
Sprawdź, w jakich okolicznościach dana transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych, tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących periodycznie przychody (...)
5.11.2018
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Określają one np. wymogi organizacyjne dot. cyberbezpieczeństwa, wykaz usług kluczowych oraz wykaz (...)
Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej
25.9.2018
Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, (...)
30.8.2018
Minister Finansów przekazał do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, (...)
8.7.2018
Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.
Nowelizacja ustawy dotyczącej Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia
13.6.2018
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzają nowe zasady stosowane w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze (...)
18.4.2018
Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór (...)
Dla interesów Unii można karać 2 razy...
25.3.2018
Zasadę ne bis in idem można ograniczyć w celu ochrony interesów finansowych Unii i jej rynków finansowych. Jednak takie ograniczenie nie powinno wykraczać poza to, co jest bezwzględnie (...)
20.3.2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą nieruchomości, jakie przypadły spółkom PKP.
Umowa leasingu w prawie cywilnym
8.2.2018
W praktyce leasing dzieli się na finansowy (inaczej określany również jako kapitałowy) oraz operacyjny (nazywany też organizacyjnym lub bieżącym). Leasing finansowy zbliżony jest do umowy (...)
Co zrobić, jeśli kontrahent nie realizuje umowy zgodnie z ustaleniami?
13.1.2018
Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez kontrahenta naraża go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Odrębne przepisy dotyczące poszczególnych rodzajów (...)
Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne
12.1.2018
Sąsiad zalał twoje mieszkanie? Złodziej ukradł Twój komputer? Odniosłeś rany w wypadku na drodze? W takich sytuacjach można zażądać od sprawcy odszkodowania w drodze powództwa cywilnego. (...)
Kiedy konieczny jest zwrot wywłaszczonej nieruchomości?
15.12.2017
Zasada zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, która stała się zbędna do realizacji celu publicznego, ma charakter konstytucyjny. Stąd pozbawienie byłych właścicieli lub ich spadkobierców (...)
Co zrobić, jeśli właściciel sprzeda zarezerwowaną przez Ciebie rzecz?
13.10.2017
Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam (...)
A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?
2.10.2017
Współwłasność to sytuacja, gdy prawo własności jednej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie jednocześnie. Taka sytuacja może zaistnieć z wielu powodów, np. jeśli kilka (...)
21.9.2017
Jako pacjent masz swoje prawa. Naucz się z nich korzystać. Masz np. prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, do poszanowania godności i intymności oraz do wyczerpującej (...)
Umowa zamiany - czy wiesz o niej wszystko?
28.7.2017
Wydaje się być bardzo rzadko spotykana, ale czy na pewno. Czy zdajemy sobie sprawę, że zwykła wymiana rzeczami ma doniosłość prawną? Przedmiotem zamiany mogą być, podobnie jak w przypadku sprzedaży, (...)
Zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
14.7.2017
Nowelizacja dostosowuje Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do obowiązującej od 1 stycznia 2017 r. ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Uzupełnia uprawnienia (...)
Jak orzeka się o niepełnosprawności?
26.6.2017
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról (...)
Czym jest informacja publiczna?
1.6.2017
Ogólną zasadą, która wynika z art. 61 Konstytucji RP, jest dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki od tej zasady powinny być zatem formułowane w sposób wyraźny, a wątpliwości (...)
Jakie prawa i obowiązki ma zatrzymany w postępowaniu karnym?
24.4.2017
Zatrzymany to osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa, wobec której zastosowano środek przymusu w postaci pozbawienia wolności. Jakie są podstawowe prawa zatrzymanego w postępowaniu (...)
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
20.4.2017
Określenie granic legalnej optymalizacji podatkowej - to cel wprowadzenia przepisów, które umożliwiają Ministrowi Rozwoju i Finansów stosowanie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu (...)
18.4.2017
W umowie najmu strony dowolnie określają lokal będący przedmiotem najmu z punktu widzenia jego opisu, lokalizacji czy stanu technicznego. Wskazane jest, aby do umowy dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, (...)
Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?
12.4.2017
Treścią umowy najmu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za co najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony (...)
Jak liczy się termin zasiedzenia?
20.3.2017
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)