Wyjazd za granicę artykuły i zmiany w prawie
Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?
28.6.2022
Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje ona w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
28.4.2022
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów Pakietu mobilności I, wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy (...)
Jak zgłosić wyjazd za granicę?
27.9.2021
Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż 6 miesięcy bądź planuje na stałe wyjechać z Polski, musi zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza kraj. (...)
Urlop w czasie epidemii a zdrowie
28.7.2021
To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas (...)
O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?
29.6.2021
Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE (...)
Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce
3.5.2021
Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co to jest rezydencja podatkowa, jakie są kryteria ustalania rezydencji podatkowej i na czym one (...)
Sąd Najwyższy o transgranicznych uprowadzeniach rodzicielskich
18.4.2021
14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 12 lipca 2018 r., oddalające (...)
Nowe obostrzenia na polskiej granicy
28.12.2020
Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
28.12.2020
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów (...)
Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym
29.9.2020
Od 30 września 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, (...)
9.7.2020
Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów (...)
Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku
3.7.2020
Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. (...)
26.6.2020
Od 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu (...)
Uprowadzenie dziecka przez rodzica
16.10.2019
Rozwój komunikacji oraz zniesienie barier administracyjnych przy przekraczaniu granic państwowych ułatwiły nie tylko swobodne podróżowanie, ale spowodowały, że mniej przeszkód (...)
Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracy za granicą?
25.6.2019
Agencje zatrudnienia potrafią znaleźć studentowi wymarzoną, wakacyjną pracę za granicą. Pod warunkiem, że student znajdzie najpierw właściwą agencję.
Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?
28.5.2019
Obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą Ministra (...)
25.11.2018
Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, (...)
8.7.2018
Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.
6.6.2018
Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zasady pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
30.5.2018
Ustawa z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium określa zasady (...)
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
27.5.2018
Kartę możemy uzyskać, kontaktując się ze swoją instytucją ubezpieczenia zdrowotnego, która odpowiada także za pokrycie naszych kosztów opieki zdrowotnej.
17.1.2018
Służba Ochrony Państwa zastąpi likwidowane Biuro Ochrony Rządu. SOP będzie służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób i obiektów w państwie. To jednolita, (...)
Uprowadzenie dziecka za granicę
24.11.2017
Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?
23.11.2017
Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak go uzyskać. Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość (...)
Obowiązek meldunkowy cudzoziemców
27.10.2017
Cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Cudzoziemcy (...)
18.9.2017
Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
29.6.2017
Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
26.5.2017
Prawo UE zapewnia obywatelom państw Unii Europejskiej (a więc też obywatelom RP) oraz państw EOG i Szwajcarii możliwość pobytu i zamieszkania w innym (niż ich państwo pochodzenia) państwie UE/EOG (...)
Obowiązek meldunkowy obywateli polskich
19.5.2017
Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie o ewidencji ludności. Obowiązek meldunkowy polega (...)
Kiedy rodzice zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej?
1.5.2017
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
11.4.2017
Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu (...)
Kiedy sąd zawiesi władzę rodzicielską?
20.3.2017
Sąd opiekuńczy może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Jest to jedyna przesłanka warunkująca możliwość takiego sądowego ograniczenia (...)
Nowa usługa Służby Celnej - mobilna aplikacja
29.12.2014
Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną to kolejna usługa dla osób przekraczających granicę.
Ośrodki adopcyjne naruszają ustawę o ochronie danych osobowych
29.4.2014
Negatywny wpływ na działalność ośrodków miał brak kontroli i monitoringu ich działalności, a także nieopracowanie programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w ramach strategii rozwoju (...)
Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać
12.7.2013
Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki, nowa przygoda. Potencjalny pracodawca wydaje się być przemiłym człowiekiem, który nie (...)
Zameldowanie na nowych zasadach
31.12.2012
Dopełnienie obowiązku meldunkowego będzie wiązało się z przedłożeniem dowodu osobistego, a w uzasadnionych przypadkach ? innego dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości. Osoba niepełnoletnia (...)
Ważne zmiany dla wyrabiających paszport
19.12.2012
Paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju - informuje MSW.
Obowiązek meldunkowy zniknie na dobre za cztery lata
8.11.2012
Od stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy związane z obowiązkiem meldunkowym. Nie będzie trzeba meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający trzech miesięcy.
Mały ruch graniczny z Rosją już działa
1.8.2012
Zezwolenia na przekraczanie granicy, w ramach małego ruchu granicznego dotyczą przejść granicznych w województwach pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, a także w Obwodzie Kaliningradzkim.
Wyższe stawki za delegacje. Sprawdź, o ile
20.1.2012
Dostaniesz 30 złotych dziennie. Po pięciu latach rząd podnosi diety dla pracowników o 7 złotych.
Biuro musi pomóc turystom za granicą
1.2.2011
Zamieszki w Egipcie nie zwalniają organizatora wyjazdu z udzielenia pomocy przebywającym na urlopie turystom.
Opieka nad ubezwłasnowolnionym
6.8.2010
Jeżeli osoba została ubezwłasnowolniona całkowicie, jest oczywiste, że jest ona osobą na tyle nieporadną i nieodpowiedzialną życiowo, że niezbędna jest jej pomoc w zakresie w miarę normalnego (...)
Spłata długu to już nie problem?
4.11.2009
Coraz więcej Polaków ma trudności ze spłatą zobowiązań finansowych. Nie chodzi już tylko o kredyty konsumpcyjne czy zadłużenie na kartach kredytowych, ale o zaległości w postaci niezapłaconych (...)
Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka
16.10.2009
Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, ponieważ nie jest zdolne do samodzielnego prowadzenia swoich spraw. Z tego względu wymaga pomocy i ochrony ze strony osób dorosłych. Taką pomoc (...)
25.8.2009
Od niedawna obowiązują zmiany w prowadzone ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Dowiedz (...)
Wszystko o protokołach w postępowaniu karnym
19.8.2009
W ramach postępowania karnego, na każdym jego etapie, w tym także w postępowaniu przygotowawczym, każda czynność istotna dla sprawy musi zostać udokumentowana. Dbanie o sporządzenie protokołu (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
17.7.2009
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) (...)
Kupujesz wycieczkę - pamiętaj!
9.4.2009