Wypowiedzenia artykuły i zmiany w prawie
25.7.2022
Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów (...)
Warto mieć aktualną polisę OC!
28.2.2022
W związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Brak ciągłości w ochronie ubezpieczenia może skutkować nie tylko nałożeniem (...)
Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Co robić?
10.2.2022
Umowa o pracę i zasady jej rozwiązywania zostały uregulowane w Kodeksie Pracy. Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej (...)
Jak przebiega postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej?
27.12.2021
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi weszła w życie 23 grudnia 2021 r.
Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?
7.11.2021
Pracownikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien zostać wykorzystany w naturze i pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. W praktyce (...)
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
11.10.2021
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia: jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca (...)
Co to jest umowa franchisingu?
25.8.2021
Instytucja franchisingu nie jest w polskim prawie uregulowana, natomiast o jej wykształceniu się przesądziły praktyczne korzyści jakie płyną z jej zastosowania w stosunkach między przedsiębiorstwami. (...)
20.7.2021
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów (...)
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
8.7.2021
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu (...)
20.5.2021
Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, (...)
Umowy na dostawy produktów rolnych
6.5.2021
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów (...)
Na co uważać w relacji z firmą oddłużeniową?
27.4.2021
Zanim skorzystasz z oferty firmy oddłużeniowej, sprawdź, jaką pomoc taki przedsiębiorca oferuje. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami umowy i upewnij się, ile i za co płacisz. Uważaj, (...)
SN w sprawie skargi nadzwyczajnej z zakresu prawa pracy
18.4.2021
Wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił wyrok sądu drugiej instancji w zakresie oddalenia powództwa wnioskodawcy o przywrócenie (...)
Okres ochronny przed emeryturą pracownika w wieku przedemerytalnym
25.3.2021
Starość nie radość, młodość nie wieczność rzecze przysłowie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletą. Im człowiek starszy, tym większe posiada doświadczenie zarówno zawodowe (...)
Projekt ustawy wprowadzającej model SAN przyjęty przez rząd
12.3.2021
Rada Ministrów przyjęła propozycję nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
9.3.2021
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta
15.2.2021
Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco (...)
Niedozwolone klauzule umowne w obrocie z konsumentami
1.2.2021
Wzorce umowne nie są przepisami prawa. Są to kwalifikowane oświadczenia woli o szczególnym reżimie prawnym. Jeśli dany wzorzec spełnia odpowiednie warunki, to będzie on kształtował treść (...)
24.1.2021
Pieniądze tylko dla stosujących się do zakazów... Polski Fundusz Rozwoju S.A. dnia 15 stycznia 2021 r. wydał komunikat w sprawie konsekwencji naruszenia przez beneficjentów rządowego (...)
Naruszenie dóbr osobistych pracownika
21.1.2021
Jakie działania pracodawcy naruszają dobra osobiste pracownika, a jakie są dozwolone? Jak chroni się godność i prywatność pracowników?
Fryzjer ponad obostrzeniami...
10.1.2021
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie (...)
Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?
23.11.2020
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej (...)
Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?
27.10.2020
Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać (...)
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem
26.10.2020
Wypowiedzenie to tryb, który daje pracownikowi – w okresie wypowiedzenia – szansę na przygotowanie się do zakończenia współpracy. Przeczytaj, kiedy i jak pracodawca może (...)
Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?
26.10.2020
Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić (...)
25.10.2020
W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane (...)
Dokumenty rządowe przyjęte przez Radę Ministrów w trybie obiegowym
14.10.2020
Rada Ministrów podejmuje decyzje na posiedzeniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale pracuje także w trybie obiegowym. Dzięki temu może korespondencyjnie przyjmować wiele dokumentów, (...)
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej
14.10.2020
Pomimo tego, iż Wspólnicy spółki cywilnej dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, z czasem wizje poszczególnych wspólników co do prowadzenia biznesu (...)
Jak nawiązywany jest stosunek pracy?
29.9.2020
Nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy bez względu na podstawę zatrudnienia.
Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika a ochrona danych
25.8.2020
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać (...)
Czy pracodawca może korzystać z prywatnych danych kontaktowych do pracownika?
17.8.2020
Pracodawca, który dysponuje danymi kontaktowymi do pracownika pozyskanymi podczas rekrutacji, takimi jak np. adres prywatnej poczty elektronicznej czy numer prywatnego telefonu komórkowego, (...)
Premier zdecydował o skierowaniu konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego
30.7.2020
Przepisy konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej) dostarczają poważnych wątpliwości. Szef rządu podjął decyzję o (...)
Co nowego tarcza 4.0. przyniosła pracodawcom i pracownikom?
13.7.2020
Tarcza 4.0, czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu (...)
Jakie rozwiązania z Tarczy 4.0. dotyczą pracodawców i pracowników?
28.6.2020
W okresie epidemii wprowadzono tymczasowe rozwiązania dotyczące organizacji pracy i relacji pracodawca – pracownik. Sprawdź, co Tarcza 4.0 może zmienić w twojej firmie.
29.5.2020
Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)
Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
25.5.2020
Mikro, małe i średnie firmy mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poznaj odpowiedzi resortu pracy (...)
Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?
23.5.2020
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie (...)
Usługi finansowe w dobie koronawirusa
22.5.2020
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych.
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
21.5.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (...)
Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym
18.5.2020
Zwiększenie uprawnień abonentów firm telekomunikacyjnych, w tym możliwość rozwiązania umowy mailem, czy obowiązek poinformowania o automatycznym przedłużaniu umowy – to tylko niektóre (...)
Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy
11.5.2020
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)
30.4.2020
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Ulga dla młodych (...)
UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej
8.4.2020
31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
Nowe stawki za transmisję danych w roamingu
24.11.2019
Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie wynikające z Polityki Uczciwego (...)
31.10.2019
Najważniejsze zmiany wprowadzane przez nowelizację przepisów to: skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych (...)
23.10.2019
Sąd Najwyższy ustalił, w jakim składzie należy rozpoznawać w pierwszej instancji sprawę o odszkodowanie „uzupełniające” przysługujące pracownikowi z tytułu wadliwego rozwiązania (...)
Mobbing w pracy - jak się bronić?
19.9.2019
Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego (...)
Płatności między przedsiębiorcami
15.9.2019
Przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której (...)
28.8.2019
Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom – to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Nowe prawo zacznie obowiązywać (...)