Wznowienie postępowania artykuły i zmiany w prawie
Pewność prawa a interpretacje urzędów
31.1.2022
Zasada pewności prawa wyraża zakaz odstępowania od utrwalonej praktyki załatwianiaspraw bez ważnej przyczyny. Zasada ta znajduje swoje szczególne dodatkowe rozwinięcie w instytucjach (...)
Co przynosi nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?
23.8.2021
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadza limit czasowy na uznawanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej nie będzie można wszcząć (...)
Interwencja uboczna w procesie
11.8.2021
Kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony. (...)
Prawo pomocy w zakresie ustanowienia pełnomocnika z urzędu
18.11.2020
18 listopada 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą zasad ustanawiania pełnomocnika z urzędu osobie zamierzającej wystąpić ze skargą o wznowienie (...)
Skarga o wznowienie postępowania uwzględniona przez Sąd Najwyższy
15.11.2020
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro od wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z 7 września 2016 roku w sprawie dotyczącej odrzucenia skargi o wznowienie (...)
Art. 540 § 3 k.p.k. nie daje podstaw do wznowienia postępowania immunitetowego
5.10.2020
Wniosek prokuratora o wznowienie postępowania zakończonego uchwałą zezwalającą na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej jest niedopuszczalny, gdyż nie dotyczy postępowania zakończonego (...)
Niższe wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu...
25.7.2020
23 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą obniżenia o połowę wynagrodzenia adwokata ustanowionego pełnomocnikiem z urzędu w porównaniu (...)
19.7.2020
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953 i nowe przepisy (...)
Przejęcie przez Skarb Państwa niezagospodarowanych nieruchomości niewzruszalne?
19.6.2020
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii możliwości wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności i uchylenia lub zmiany decyzji o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości, (...)
Co warto wiedzieć o otwarciu placówek dziennego pobytu?
28.5.2020
Od tego tygodnia rozpoczął się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe stało się m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. Po 24 maja możliwe jest otwarcie (...)
Trzymiesięczny termin na wniesienie skargi na wznowienie postępowania
27.12.2019
Trzymiesięczny termin wznowienia postępowania cywilnego z powodu oparcia wyroku na dokumencie przerobionym lub podrobionym, liczony od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, (...)
7.11.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt (...)
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Sprawa drukarza z Łodzi - co dalej?
16.7.2019
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił 5 lipca 2019 r. skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku (...)
Postanowienie NSA odrzucające skargę o wznowienie postępowania przed NSA niezaskarżalne
22.6.2019
Brak możliwości zaskarżenia skargą kasacyjną postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego odrzucającego skargę o wznowienie postępowania przed NSA, orzekającego po raz pierwszy w tym przedmiocie, (...)
Osoba ubiegająca się o azyl trafi do pierwszego bezpiecznego państwa
7.5.2019
Osoba ubiegająca się o azyl może zostać przekazana do państwa członkowskiego w pierwszej kolejności odpowiedzialnego za rozpatrzenie złożonego przez nią wniosku lub do państwa członkowskiego, (...)
NSA o przedawnieniu zobowiązań podatkowych
5.5.2019
Dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ustawy Ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie należy doręczyć pełnomocnikowi, który został (...)
Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny
28.3.2019
Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane kobiety (...)
Nie można żądać zadośćuczynienia za zdradę małżeńską
17.3.2019
Zdrada małżeńska i narodziny pozamałżeńskiego dziecka nie mogą być podstawą dochodzenia zadośćuczynienia od zdradzającego małżonka i jego partnera w trybie ochrony dóbr osobistych. Orzekł (...)
Zmiany istotne dla prawodawców
24.10.2018
Nowelizacja przepisów przewiduje, że w regulaminach obu Izb parlamentu będzie można określić zasady obniżenia uposażenia i diety za naruszenie zachowaniem powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia (...)
„Plan dla wsi” i inne nowości dla rolników
19.8.2018
Rząd reklamuje ostatnio swój „Plan dla wsi”. Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie i zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z identyfikacją i rejestracją (...)
O czym konsument energii i gazu powinien pamiętać przed wyjazdem na urlop?
9.7.2018
Zapłać rachunki, odłącz urządzenia elektroniczne od zasilania… - O czym jedszcze warto pamiętać, żeby cieszyć się udanymi wakacjami także po ich zakończeniu
Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę
21.5.2018
SN uznał za oczywiście niesłuszny wyrok skazujący go na 25 lat więzienia, z których odsiedział 18. Uniewinnił więc Tomasza Komendę z zarzutu zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety.
23.2.2018
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)
Zażalenie - Kiedy przysługuje zażalenie na postanowienie? Jak powinno wyglądać?
8.2.2018
Zażalenie w postępowaniu cywilnym jest zwykłym środkiem odwoławczym, który prowadzi do zmiany lub uchylenia postanowienia sądu albo zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji. (...)
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
26.11.2017
Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)
Orzeczenie wstępne TSUE a wznowienie postępowania przed sądem administracyjnym
5.11.2017
Podstawą wznowienia postępowania, o której mowa w art. 272 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) może być (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
20.10.2017
Wedle art. 63 Konstytucji RP, każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji (...)
Jak pozbyć się niewygodnego sędziego - czyli wyłączenie sędziego w sądzie karnym
28.9.2017
Wyłączenie sędziego w sądzie karnym następuje na żądanie sędziego, z urzędu albo na wniosek strony - zależnie od przyczyny, jaka to wyłączenie uzasadnia. Sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli (...)
Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?
7.3.2017
Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny (...)
Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym
20.12.2016
W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem (...)
Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności
20.12.2016
Czasem między sprawą karną i cywilną zachodzi związek wynikający z tego, że ten sam czyn stanowi przestępstwo, a zarazem rodzi skutki w sferze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego (...)
12.9.2016
Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach (...)
Wpis od skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego prawo pomocy
15.9.2015
Zgodnie z art. 230 § 1 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie z art. 230 § 2 p.p.s.a. (...)
Skutki niezgodności przepisów o BTE z Konstytucją
16.4.2015
We wtorek, 14.04.2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie stwierdzające niezgodność z Ustawą Zasadniczą niektórych przepisów dotyczących wydawania bankowych tytułów (...)
Nowe zasady przyznawania rekompensat za mienie zabużańskie
28.2.2014
Nowelizacja ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej już obowiązuje.
Ważny termin w roliczeniach z fiskusem
17.7.2013
Część osób, które w minionych latach odziedziczyły majątek, mogą starać się o zwrot podatku.
Jak wszcząć postępowanie przed sądem?
22.4.2013
Twój dłużnik nie chce oddać pieniędzy? Współwłaściciel utrudnia Ci korzystanie z nieruchomości, więc chcesz ją podzielić? Planujesz wniesienie pozwu o rozwód? Ten artykuł (...)
Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?
7.1.2013
Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego (...)
Odszkodowania dla niesłusznie skazanych to 2 mln złotych rocznie
11.7.2012
To sędziowie mylą się najczęściej - tak wynika z opublikowanego Forum Obywatelskiego Rozwoju raportu dotyczącego niesłusznych skazań w Polsce.
Wznowienie postępowania podatkowego
5.3.2012
Podobnie jak w przypadku stwierdzenia nieważności, wznowienie postępowania jest jedną z nadzwyczajnych procedur, która umożliwia wzruszenie decyzji ostatecznej.
Odpowiedzialność odszkodowawcza organów podatkowych - stan prawny do 1.1.2007
29.1.2012
W każdym państwie prawa, w tym również w Polsce, organy publiczne są odpowiedzialne za wydawane przez siebie decyzje. Jeżeli strona poniesie szkodę związaną z wadliwością decyzji, należy się (...)
Opłaty skarbowe - Czynności urzędowe
9.12.2011
Opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, wydanie zaświadczenia na wniosek, wydanie (...)
Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym
9.12.2011
Dokonanie jakiejkolwiek czynności w kontaktach z sądem wymaga posłużenia się pismem procesowym. Do takich pism można zaliczyć m. in.: pozew, wniosek, odpowiedź na pozew, apelację, odpowiedź na (...)
Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego
1.12.2011
Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który jest używany w celu ponownego rozpoznawania oraz rozstrzygania w sprawach, które zakończyły się już prawomocnym (...)