Zabezpieczenie wierzytelności artykuły i zmiany w prawie
Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?
25.7.2021
Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)
21.5.2021
Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika (...)
Zasądzenie zobowiązania z weksla wymaga zbadania klauzul niedozwolonych w umowie
22.1.2021
25 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wydanego przez Sąd Okręgowy wyroku zasądzającego (...)
Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką
18.6.2020
Wyłączenie przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zabezpieczonych hipoteką nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - orzekł Trybunał (...)
Egzekucja z nieruchomości a przedawnienie długu
21.6.2019
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii prowadzenia egzekucji z nieruchomości w sytuacji, w której roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu, a właściciel nieruchomości obciążonej (...)
Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?
19.4.2019
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. (...)
Przejęcie długu nie zawsze oznacza wygaśnięcie hipoteki...
7.4.2019
Artykuł 525 Kodeksu cywilnego stanowi wyjątek od ogólnej zasady, że zabezpieczenie rzeczowe jest skuteczne wobec wszystkich - uznał Sąd Najwyższy.
Podział majątku a spłata wierzytelności zabezpieczonej hipoteką
28.2.2019
Kodeks postępowania cywilnego nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu (...)
23.1.2019
Zasady postępowania oraz środki przymusu, jakie mogą być stosowane przez administracyjne organy egzekucyjne w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków, uregulowane (...)
13.4.2018
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których (...)
Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?
24.2.2018
Księgi wieczyste, zgodnie z art. 25[1] ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwa proces przenoszenia (...)
Jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego
5.9.2017
1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.
Kiedy ustanawiana jest hipoteka przymusowa?
30.8.2017
Jest to jeden z rodzajów hipoteki. Właściwie jest jej szczególną odmianą, która została odrębnie uregulowana. Hipotece przymusowej została wyznaczona specjalna rola w obrocie (...)
Podatek od ustanowienia hipoteki
26.8.2017
Dokonanie czynności cywilnoprawnej wiąże się z obowiązkiem podatkowym określonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek więc należy zapłacić zawierając m.in umowę sprzedaży, (...)
Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?
9.6.2017
Aby móc przystąpić do licytacji nieruchomości, należy spełnić pewne wymogi zwane warunkami licytacyjnymi. Bez ich realizacji, nie będziemy mogli uczestniczyć w przetargu i ostatecznie kupić (...)
Konfiskata rozszerzona korzyści z przestępstwa
25.3.2017
Ostatecznie przyjęta przez parlament ustawa o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadza do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmiany (...)
Podstawowe zasady ochrony praw autorskich i pokrewnych
9.9.2016
Jakie utwory i w jakim zakresie podlegają ochronie prawnej? Jakie roszczenia przysługują przeciwko osobie, która narusza prawa autorskie? Tytułem przykładu można wymienić, że prawem autorskim (...)
Poręczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności
28.7.2016
W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (np. Kowalski powinien oddać Nowakowi 1000zł, poręczyciel (...)
Zakaz anatocyzmu, a faktyczna możliwość uiszczenia odsetek od zaległych odsetek
14.5.2015
Prawa uboczne odróżniamy ze względu na zależność powstania lub treść tego prawa od prawa głównego, natomiast świadczenie główne z uwagi na cel, jaki spełniają w danym stosunku (...)
Czy możliwym jest zabezpieczenie roszczenia pieniężnego w formie depozytu?
17.4.2015
Artykułu 747 kodeksu postępowania cywilnego enumeratywnie wymienia sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych i zgodnie z jego treścią zabezpieczyć roszczenia pieniężne można poprzez:
Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów
3.2.2015
Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, (...)
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
1.12.2014
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności (...)
Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?
14.9.2014
W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)
Formy zabezpieczenia wierzytelności
17.7.2014
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności (...)
Upadłość firm w Polsce. Jest alternatywa
13.2.2014
Nowe przepisy mają stanowić zachętę dla przedsiębiorców do możliwie jak najwcześniejszego wszczęcia procesów naprawczych, kiedy istnieją jeszcze realne szanse na uratowanie firmy.
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
14.10.2013
Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot (...)
Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności
27.9.2013
Potrącenie wierzytelności w stosunku do upadłego znajdującego w się w upadłości jest jedną z niekwestionowanych przez prawo i praktykę form zaspokajania wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. (...)
Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego
25.6.2013
W nowym prawie upadłościowym i naprawczym została przewidziana bezskuteczność niektórych czynności z mocy prawa. Chodzi tu oczywiście o czynności upadłego. Celem takiej regulacji jest ochrona (...)
Zabezpieczenie interesów dłużnika w przypadku zapłaty długu po wydaniu tytułu wykonawczego
20.5.2013
W obrocie gospodarczym częste są sytuacje, w których do spełnienia przez dłużnika świadczenia pieniężnego dochodzi po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego wierzycielowi. Postępowania dłużnika (...)
7.11.2012
Leasing jest rodzajem umowy, a znajduje zastosowanie głównie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jego istota polega na tym, że jedna ze stron umowy (leasingodawca, finansujący) zobowiązuje (...)
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
27.4.2012
W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na (...)
Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji
1.3.2012
Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, (...)
Kupujesz używane auto? Może być zastawione
7.2.2012
Nabywca zastawionego samochodu może obawiać się konieczności spłacania długu zabezpieczonego tym pojazdem.
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
9.11.2011
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. (...)
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?
22.4.2011
W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją (...)
Są już nowe przepisy o hipotece
21.2.2011
Od dnia 20 lutego b.r. obowiązują nowe przepisy o hipotece. Znika podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną ? teraz w prawie występuje jedna, nowa hipoteka oparta konstrukcyjnie na hipotece kaucyjnej.
21.1.2011
Już w lutym 2011 roku, zasadniczo zmienią się przepisy o hipotece. Nie będzie podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną ? będzie jedna nowa hipoteka oparta konstrukcyjnie na hipotece kaucyjnej.
Zaliczenie wierzytelności nabywcy nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym
15.6.2010
Pierwszą kwestią, która wymaga wyjaśnienia jest pojęcie wierzytelności znajdującej pokrycie w cenie nabycia. Wykładni tego zagadnienia dokonał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 03 lutego (...)
Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?
11.5.2010
Hipoteka kaucyjna jest specjalną odmianą hipoteki w ogóle. Zabezpiecza się nią wierzytelności o nieustalonej wysokości. Hipotekę wtedy ustanawia się do oznaczonej sumy. Wysokość wierzytelności (...)
Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?
11.5.2010
Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy (...)
Hipoteka kaucyjna jako zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nie ustalonej
19.3.2010
Hipoteka kaucyjna może zabezpieczać zarówno wierzytelności istniejące jak i mogące powstać dopiero w przyszłości z określonego stosunku prawnego albo roszczenia związane z wierzytelnością (...)
15.1.2010
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. 1996 Nr 149 poz. 703 z późn. zm.), a dokładnie z art. 20 wynika, iż ?Wierzytelność zabezpieczona (...)
Sposoby zabezpieczenia wierzytelności
4.11.2009
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia, najczęstsze to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez osobę trzecią, poddanie (...)
14.8.2009
Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja (...)
Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna
6.8.2009
Nabyłeś nieruchomość w zamian za ustanowienie prawa dożywocia? Chcesz wynająć tą nieruchomość? Kto powinien być stroną umowy najmu (Wynajmującym); dożywotnik, czy zobowiązany z tytułu umowy (...)