Zamówienie z wolnej ręki artykuły i zmiany w prawie
Zmienione Prawo zamówień publicznych
19.4.2021
W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące (...)
Zastosowanie art. 6a p.z.p. do zamówień podzielonych na części.
26.1.2015
Jedną z podstawowych zasad systemu zamówień publicznych jest zakaz dzielenia zamówienia na części w celu uniknięcia stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych (zwanej (...)
Jak polskie miasta wydają pieniądze na promocję? Wielka kontrola NIK
18.9.2014
Strategie promocyjne dużych miast nie zawsze były spójne z celami, jakie samorządy chciały osiągnąć, a większość z miast nie sprawdzała efektów działań promocyjnych za pomocą obiektywnych (...)
Reforma zamówień publicznych. Naukowcy kupią więcej bez przetargów
17.4.2014
Wyższy będzie tzw. próg bagatelności, czyli wartość zamówień, od której trzeba stosować procedury Prawa Zamówień Publicznych.
Już nie tylko listonosz dostarczy list z urzędu?
10.4.2012
Konkurencja Poczty Polskiej zyskała mocne argumenty w walce o liberalizację rynku.
Wadium - zabezpieczenie zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne
24.5.2010
Wadium jest to pewna wartość majątkowa, którą zamawiający żąda od podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, w celu zabezpieczenia swoich interesów. (...)
24.5.2010
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne. Jest swoistym zaproszeniem wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom (...)
Rośnie liczba zamówień z wolnej ręki
20.7.2009
Jak funkcjonuje komisja przetargowa - stan prawny na dzień 1 marca 2004 r.
19.3.2008
Komisja przetargowa jest specjalnym kolegialnym ciałem powołanym do przeprowadzenia postępowania w sprawie zamówienia publicznego. Komisja może mieć charakter stały, co oznacza, że powołana (...)
10.7.2007
Zamówienie z wolnej ręki jest jednym z trybów szczególnych udzielania zamówień publicznych w stosunku do trybu podstawowego- przetargu. Zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia, (...)
Kiedy można udzielić zamówienia dodatkowego - opinia prawna
5.1.2007
W jaki sposób udzielić zamówienia publicznego na roboty dodatkowe, jeśli zakres robót objętych zamówieniem podstawowym ulega zmianie a wynagrodzenie umowne przyjęto jako kosztorysowe (płatność (...)
Na każde zamówienie osobny przetarg
31.10.2006
Wykluczenie i wyłączenie z zamówienia publicznego
12.9.2006
Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości, obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkich podmiotów ubiegających się o zamówienie publiczne. (...)
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
28.8.2006
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne. Jest swoistym zaproszeniem wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom (...)
5.1.2006
Publikacja ogłoszeń o zamówieniach publicznych jest przejawem zasady jawności i niezbędnym warunkiem prawidłowo przeprowadzonego postępowania. Prawidłowe ogłoszenie umożliwia osiągnięcie właściwych (...)
Uprawnienia zamawiającego - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Głównym celem ustawy o zamówieniach publicznych jest stworzenie takiego systemu procedur dokonywania zakupów, zamawiania usług i robót budowlanych, który zapewni przejrzyste, racjonalne i efektywne (...)
Jaki tryb postępowania – przesłanki wyboru trybu - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
5.1.2006
Z porady dowiesz się jak przebiega postępowanie w zamówieniach publicznych, jakie są jego poszczególne kolejne etapy.
5.1.2006
Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego przeprowadzane jest według określonych przez ustawę zasad (zasady równości, uczciwej konkurencji, jawności, pisemności itd.) i innych regulacji (...)
Wartości progowe a wymagania formalne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
5.1.2006
System zamówień publicznych oparty na ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. określa wymagania formalne prowadzonych postępowań w zależności od wartości szacunkowej zamówienia. Określone w ustawie (...)
Kompetencje Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
5.1.2006
System zamówień publicznych obecnie obowiązujący w Polsce jest systemem zdecentralizowanym. Oznacza to, że zamówień publicznych udzielają same zainteresowane jednostki. Nie ma jednego centralnego (...)
5.1.2006
Umowy zawierane w sprawach zamówień publicznych co do zasady podlegają regulacjom kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Jednak ustawa o zamówieniach publicznych wprowadza pewne odrębności (...)
8.7.2004
Konkurs na twórcze prace projektowe polega na kwalifikacji twórczych prac projektowych nadesłanych przez wykonawców na podstawie ich oceny. Konkurs nie prowadzi do wyboru najkorzystniejszej oferty, (...)
4.3.2004
Postępowanie w sprawie zamówienia publicznego przeprowadzone poprawnie i zgodnie z przepisami daje perspektywę osiągnięcia skutku zamierzonego przez zamawiającego, a więc zawarcia z dostawcą lub (...)
2.3.2004
Zamówienie publiczne może być udzielone wyłącznie w jednym z sześciu trybów przewidzianych w ustawie. Wśród tych trybów wyłącznie przetarg nieograniczony jest trybem podstawowym, którego zastosowanie (...)
26.2.2004