Zarządca artykuły i zmiany w prawie
Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?
23.6.2022
Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego, a także jak przygotować e-sprawozdanie i gdzie je trzeba złożyć.
Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa
10.6.2022
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte (...)
Cyfryzacja w budownictwie postępuje...
24.4.2022
Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują (...)
Ochrona odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu
9.3.2022
Co przewiduje ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu?
1.12.2021
Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni środki/depozyty zgromadzone w: bankach krajowych,spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i oddziałach banków zagranicznych. Bankowy (...)
3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym
26.11.2021
Od 3 lat przedsiębiorcy wpisani do CEIDG i ich spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, aby zapewnić ciągłość działania swojej firmy i płynnie ją kontynuować. Procedura jest prosta (...)
Nowe przepisy o dodatkach mieszkaniowych
11.7.2021
1 lipca weszły w życie przepisy o dodatkach mieszkaniowych na nowych zasadach. Nowe regulacje usprawnią system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminują wątpliwości interpretacyjne. Będzie (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
15.6.2021
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Jak uzyskać dostęp do informacji o rachunku zmarłego prowadzonym w banku? Czy pełnomocnictwo (...)
Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej
12.1.2021
Do listopada 2018 roku w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlegał z urzędu wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji (...)
29.11.2020
Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Do czasu wprowadzenia tych przepisów (...)
Kto będzie mógł jeździć po drogach bez zezwoleń?
11.10.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Na drogach publicznych (...)
Nowy system wymagań technicznych w drogownictwie
15.9.2020
14 września 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy na realizację dziesięciu bezpłatnych webinariów, podczas których zaprezentowane (...)
Wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii
25.8.2020
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Dotyczą one tzw. strefy zielonej. Co z nich (...)
Rekomendacje dla zarządzających budynkami mieszkalnymi w czasie epidemii
5.8.2020
Jakie są zalecenia GIS i MR dla zarządzających budynkami mieszkalnymi na czas epiedemii koronawirusa? Sprawdź.
Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw w trakcie epidemii
23.6.2020
GIS opublikował wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?
15.6.2020
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem (...)
Zalecenia dla targowisk i bazarów w czasie epidemii
26.3.2020
Poznaj zalecane działania zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu COVID-19 (koronawirus) dla targowisk i bazarów, na których sprzedawana jest żywność.
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
„Podstępne” parkingi przy marketach?
25.2.2020
Prezes UOKiK przygląda się zasadom działania parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi. Ze skarg konsumentów wynika, że brakuje rzetelnej informacji o zasadach korzystania z parkingu, (...)
Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG?
20.2.2020
Jesteś przedsiębiorcą? Jeśli chcesz, aby firma zachowała ciągłość działania po twojej śmierci, wybierz zarządcę sukcesyjnego. Musisz wpisać go do CEIDG. Możesz to zrobić online – (...)
Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych
5.2.2020
Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, (...)
Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki
9.12.2019
Jesteś członkiem zarządu spółki handlowej? Pracujesz w takiej spółce? Powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają członkowie zarządu. Członek zarządu spółki handlowej, prócz (...)
Rady dla zarządcy sukcesyjnego
25.11.2019
Ponad 12,5 tys. przedsiębiorców złożyło już wniosek o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, (z czego w ponad 830 przypadkach sprawowany jest zarząd sukcesyjny). Przedsiębiorcy zyskali (...)
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
30.10.2019
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
Jak zdobyć pieniądze na windę?
8.10.2019
Jesteś zarządcą w wielorodzinnym budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwa budownictwa społecznego, gminy? W Twoim budynku mieszka osoba niepełnosprawna, (...)
27.9.2019
Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. (...)
24.3.2019
Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zmienią się jego dane, powinien złożyć w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). (...)
Nowelizacja przepisów o prądzie
8.3.2019
Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę – Prawo ochrony środowiska, ustawę o systemie zarządzania (...)
Lepsza ochrona przeciwpożarowa budynków
15.1.2019
Minister Joachim Brudziński podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm
24.11.2018
Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego (...)
Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami
23.10.2018
25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Jak zmieni się sytuacja pracownika w razie śmierci takiego (...)
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
23.10.2018
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
19.9.2018
Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie (...)
Jakie rodzaje dróg wyróżnia się w Polsce?
7.9.2018
Drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzielimy na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. Dowiedz się, jakie drogi są publiczne, kto zajmuje się zarządzaniem drogami i jakie ma zadania oraz jakie są (...)
Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy
6.9.2018
Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz skorzystać z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego przeznaczonego na utrzymanie posiadanego bądź wynajmowanego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Sprawdź, (...)
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
30.7.2018
Nowa ustawa zawiera rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie przedsiębiorstwa na analogicznych zasadach jak za życia przedsiębiorcy, w okresie - co do zasady - od otwarcia spadku do jego (...)
Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza
15.7.2018
Tylko na podpis prezydenta oczekuje już ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest
26.5.2018
Jeżeli posiadasz wyroby zawierające azbest na terenie swojej nieruchomości - wiążą się z tym określone obowiązki. W 1997 roku wprowadzono w Polsce zakaz stosowania wyrobów zawierających (...)
31.3.2018
Znowelizowana ustawa ma na celu wzmocnienie uprawnień właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Ustawa zakłada m.in. możliwość (...)
Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza
6.2.2018
Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego (...)
Zmiany dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości
1.9.2017
1 września 2017 r. weszły w życie zmiany związane z gospodarowaniem nieruchomościami. Rozwiązania oczekiwane przez środowiska zawodowe wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (...)
7.8.2017
Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw wyposaża Generalnego Konserwatora Zabytków w silniejsze środki oddziaływania na organy (...)
Nowości w gospodarce nieruchomościami
3.8.2017
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw mają m.in. zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (...)
Planowane zmiany w gospodarce nieruchomościami
3.6.2017
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie (...)
Konfiskata rozszerzona - trzeba udowodnić legalność pochodzenia mienia
13.4.2017
Nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw umożliwia odbieranie majątków pochodzących z przestępstwa, pozwala skutecznie walczyć ze zorganizowaną przestępczością oraz (...)
Konfiskata rozszerzona korzyści z przestępstwa
25.3.2017
Ostatecznie przyjęta przez parlament ustawa o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadza do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmiany (...)
Coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali w dużych wspólnotach mieszkaniowych
16.3.2017
Jednym z podstawowych obowiązków zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (...)
Dochodzenie wierzytelności w przyspieszonym postępowaniu układowym
25.1.2017
1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne. W odróżnieniu do poprzednio obowiązującej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, reguluje ona szereg postępowań mających (...)