Zasiedzenia artykuły i zmiany w prawie
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
26.9.2021
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Bezgraniczne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych
17.8.2021
Jesteś spadkobiercą lub ktoś z najbliższej rodziny ofiaruje Ci coś za darmo? Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał z tego tytułu płacić podatku. Przewidziane w art. 4a zwolnienie jest to najszersze (...)
Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia
30.3.2021
Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
7.10.2020
Przedawnienie oznacza możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Istotny sens przedawnienia polega na tym, że po upływie określonego (...)
7.9.2020
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?
30.7.2020
Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
15.4.2019
Podatkowi od spadków i darowizn dalej \"upsd\" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (...)
Powództwo właściciela przerywa bieg zasiedzenia
17.4.2018
Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości (...)
Odzyskiwanie utraconych dóbr kultury będzie łatwiejsze
18.6.2017
Szybsze i bardziej efektywne odzyskiwanie utraconych przez Polskę dóbr kultury oraz lepsze zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego przed kradzieżą i bezprawnym wywozem, zapewni przygotowana przez (...)
Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych
30.5.2017
Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)
Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
24.4.2017
Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje szereg zwolnień przy nabyciu majątku w drodze spadku, darowizny itd. Zostały one omówione w niniejszej poradzie. Jakie zwolnienia z podatku (...)
Jak stwierdza się zasiedzenie nieruchomosci?
19.4.2017
Jeżeli minęły już terminy posiadania przewidziane prawem (dla nieruchomości - 20 lub 30 lat nieprzerwanego posiadania, dla ruchomości - 3 lata posiadania w dobrej wierze), można wystąpić z wnioskiem (...)
Jak liczy się termin zasiedzenia?
20.3.2017
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)
25.5.2016
Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje (...)
4.4.2016
Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)
Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?
15.4.2015
Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście (...)
Ustawa o rzeczach znalezionych. Co zmieni się w przepisach?
22.1.2015
Ustawa wprowadza minimalną wartość rzeczy znalezionej (100 zł), która warunkuje wystąpienie uprawnień i obowiązków zarówno znalazcy.
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
24.4.2014
Każdy słyszał, czy też poznał na własnej skórze historie o legendarnej wręcz zawiści i niechęci pomiędzy sąsiadami. Czasem z powodu położenia naszej nieruchomości, korzystanie z niej (...)
Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego
3.3.2014
Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje sposób zawarcia małżeństwa, zgodnie z którym stanie się ono ważne i istniejące w obliczu prawa polskiego. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna (...)
Jakie prawa i obowiązki ma znalazca rzeczy
5.12.2013
Rozwiązania szczegółowe zawarte w przyjętym projekcie ustawy uwzględniają różne sytuacje i zróżnicowany charakter rzeczy znalezionych.
Sejm uchwalił zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych
27.7.2012
Nowelizacja dotyczy przepisów pozwalających nabywać spółdzielni grunt na szczególnych, zbliżonych do zasiedzenia, zasadach oraz regulacji dotyczących wygaśnięcia ustanowionych na nieruchomościach (...)
Jakie przychody nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
12.7.2012
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Jednakże nie wszystkie rodzaje przychodów (...)
8.3.2012
7.3.2012
Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?
5.1.2012
Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa \"postępowanie nieprocesowe\" pojawiła się stosunkowo późno. (...)
Księgi wieczyste - założenie i wpis do księgi wieczystej
10.8.2011
Założenie księgi wieczystej następuje na wniosek osoby uprawnionej. W wyjątkowych sytuacjach założenie księgi wieczystej może nastąpić z urzędu np. po otrzymaniu przez sąd zawiadomienia o (...)
Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej
18.8.2010
Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu (...)
Niedozwolone klauzule w umowie deweloperskiej - jak się przed nimi bronić?
6.5.2010
Niestety znaczna część postanowień umów deweloperskich wciąż może być zakwalifikowana jako klauzule niedozwolone. Z danych UOKiK wynika, że co dziesiąta klauzula w rejestrze postanowień wzorców (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
6.5.2010
Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, (...)
Po ilu latach zasiedzimy mieszkanie?
14.12.2009
Po ilu latach samoistny posiadacz nieruchomości stanie się jej prawowitym właścicielem? Wszystko zależy od tego, czy zasiedzieliśmy mieszkanie w dobrej, czy w złej wierze - informuje Rzeczpospolita.
Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna
4.11.2009
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, zatem osoba, (...)
Wypowiedzenie najmu przez współwłaściciela - opinia prawna
4.9.2009
Jestem współwłaścicielem budynku w 3/16 części, w której zajmuję razem z mężem pokój z kuchnią na poddaszu. Jest to współwłasność łączna, nie ma odrębności lokali w budynku. Współwłaścicielem (...)
20.8.2009
Po II wojnie światowej Skarb Państwa przejmował we władanie nieruchomości na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Podstawą była instytucja przedawnienia (...)
Co przerywa bieg terminu zasiedzenia
2.6.2009
Jak ustalić prawo do nieruchomości – opinia prawna
20.3.2009
W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru (...)
Czy możliwe jest zasiedzenie udziału spadkowego? - opinia prawna
13.3.2009
Instytucja zasiedzenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z postanowieniem art. 172 § 1 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość (...)
II - KODEKS CYWILNY - Własność i inne prawa rzeczowe
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93). Własność rzeczy, jej nabycie, utrata, ochrona, to wszystko zostało (...)
Łatwiej o zwolnienie od podatku od spadków i darowizn
16.12.2008
Dzięki nowelizacji przepisów od początku 2009 roku, zamiast jednego, sześć miesięcy będą miały osoby nabywające rzeczy lub prawa majątkowe, do zgłoszenia tego faktu właściwemu naczelnikowi (...)
15.12.2008