Zatory płatnicze artykuły i zmiany w prawie
Nowe przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym?
18.3.2022
Resort rozwoju i technologii, po analizie dwuletniego okresu funkcjonowania ustawy antyzatorowej i w odpowiedzi na głosy przedsiębiorców, przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Proponowane (...)
Do MRPiT wpłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników CIT
24.2.2021
Ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności firm wpłynęło do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki sprawozdaniom na temat praktyk płatniczych wszyscy przedsiębiorcy (...)
Nowe regulacje prawne na Nowy Rok
7.1.2021
Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze (...)
Zatory płatnicze: 100 postępowań UOKiK w 2020 roku
5.1.2021
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w grudniu kolejnych 28 postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. W sumie Urząd prowadzi (...)
Na co może liczyć pracownik, a jakie ulgi przysługują pracodawcy w związku z pandemią?
17.3.2020
Kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, chociaż zostaje w domu? Na jakie ulgi może liczyć pracodawca? Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem zawiera szereg (...)
Będzie pakiet osłonowy dla firm
13.3.2020
Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; (...)
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
10.3.2020
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności (...)
29.1.2020
1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Zakłada ona m.in., że najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (grupy kapitałowe (...)
Najważniejsze zmiany w 2020 roku
19.12.2019
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców (...)
31.10.2019
Najważniejsze zmiany wprowadzane przez nowelizację przepisów to: skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych (...)
28.8.2019
Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom – to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Nowe prawo zacznie obowiązywać (...)
Pora na ograniczenie zatorów płatniczych
11.7.2019
Sejm uchwalił ustawę, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Nowelizacja przewiduje: skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...)
Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?
28.5.2019
Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez (...)
27.9.2018
Status „małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania (...)
Zatory płatnicze do likwidacji
21.9.2018
Krótsze terminy płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty – to główne zmiany (...)
Udostępnianie informacji gospodarczych
19.8.2013
W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad oceną funkcjonowania ustawy.
Nie będzie zatorów płatniczych?
24.12.2012
Rząd szykuje się do walki z zatorami płatniczymi
6.12.2012
Dotychczas obowiązujące rozwiązania dotyczące egzekwowania należności w transakcjach handlowych między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a organami publicznymi okazały się mało (...)
Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm
4.12.2012
Tax Care i Idea Bank już po raz drugi zapytały mikroprzedsiębiorców, co najbardziej przeszkadza im w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zmiany w rozliczeniach podatkowych dla niektórych przedsiębiorców
19.11.2012
Iistotną zmianą jest redukcja wysokości stawek opodatkowania u źródła dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych.
Zmiany w rozliczaniu VAT przesądzone
19.11.2012
Ułatwienia dla przedsiębiorców. Kolejny pakiet
12.10.2012
Na ostatnim posiedzeniu rządu przyjęto 31 propozycji, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej.
Większa ochrona dla podwykonawców
1.6.2012
Nowe przepisy zabezpieczą ich interesy w kontraktach na roboty budowlane realizowane w ramach zamówień publicznych udzielanych przez GDDKiA.
Rząd planuje zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych
15.2.2010
W Sejmowej Komisji Gospodarki trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych. Planowane zapisy mają zmienić dotychczasowe zasady funkcjonowania BIG-ów, (...)
Jak skutecznie odzyskiwać należności?
4.11.2009
Czym jest ?miękka windykacja" Miękka windykacja zwana też pre-windykacją to łagodny sposób na odzyskiwanie długów i mobilizowanie płatników do regularnego i terminowego wywiązywania się z (...)
Płacenie groszami niezgodne z prawem?
3.11.2009
Zapłata drobnymi monetami, które są legalnym środkiem płatniczym w naszym kraju, może być uciążliwa. Często bywa wykorzystywana jako forma protestu obywatelskiego - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. (...)
Czy grożą nam zatory płatnicze?
3.12.2008
Jak uniknąć zatorów płatniczych?
31.8.2006