Zawarcie małżeństwa artykuły i zmiany w prawie
10.5.2022
Należy pamiętać, iż wstąpienie w związek małżeński wiąże się ze zmianami dotyczącymi sfery majątkowej, albowiem pojawia się majątek wspólny małżonków. Jednakże małżonkowie (...)
Czy osoba małoletnia może prowadzić działalność gospodarczą i otrzymać koncesję?
12.3.2022
Jak rozumiane jest pojęcie przedsiębiorcy? Zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Filiacja, czyli określenie pochodzenia dziecka od określonych rodziców
30.6.2021
Do powództw o stwierdzenie pochodzenia dziecka od określonych osób zaliczają się: powództwo o ustalenie macierzyństwa, powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
6.6.2021
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie (...)
Zakaz unieważnienia małżeństwa
9.10.2020
Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne, wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa (...)
Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?
13.9.2020
Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci? Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
Unieważnienie małżeństwa ze względu na wiek
31.8.2020
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Przewiduje jednak wyjątkowo, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy (...)
Do jakiego majątku wchodzi rzecz nabyta przez małżonka?
22.10.2018
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, (...)
30.7.2018
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)
Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji
6.7.2018
Obowiązek wnoszenia przez osoby zobowiązane opłat za pobyt w domu pomocy społecznej umieszczonej w nim osoby, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez (...)
23.2.2018
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
21.12.2017
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
Zawarcie małżeństwa przed duchownym
24.11.2017
Małżeństwo zawarte w obecności duchownego poprzez oświadczenie woli jednoczesnego jego zawarcia przez mężczyznę i kobietę jest jedną z form małżeństwa skutecznego w świetle prawa. Warunkiem (...)
Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka
19.11.2017
Zgodnie z art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia (...)
21.10.2017
Zarówno uznanie dziecka jak i sądowe ustalenie ojcostwa dotyczy tzw. dziecka pozamałżeńskiego, czyli potocznie mówiąc sytuacje te dotyczą dziecka, które nie ma ojca. Uznanie (...)
Jak zawrzeć małżeństwo i zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego?
20.10.2017
Wyróżnia się następujące formy zawarcia związku małżeńskiego: przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, przed duchownym – małżeństwo wyznaniowe wywierające skutki cywilnoprawne, (...)
Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów
12.10.2017
Ugoda to umowa między stronami będącymi w sporze. Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest - jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
13.9.2017
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)
Unieważnienie małżeństwa zawartego przez przysposabiającego i przysposobionego
5.9.2017
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraża zakaz zawierania małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. W związku z tym, unieważnienia małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia między (...)
Do którego sądu skierować pismo? - Właściwość sądu
29.8.2017
Chcąc prawidłowo skierować pozew w postępowaniu cywilnym, należy zorientować się, który sąd jest właściwy dla rozstrzygnięcia danej sprawy. Przez właściwość sądu należy rozumieć (...)
Umowa o pracę z członkiem rodziny
28.7.2017
Wielokrotnie zdarza się, że członkowie rodziny pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej przez innego członka rodziny, która to pomoc ma charakter stały. Pomoc taka powinna być świadczona (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
10.5.2017
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie (...)
Jakie zasady rządzą małżeństwem?
26.4.2017
Kilka zasad prawa rodzinnego odnosi się do związku małżeńskiego i wzajemnych stosunków małżonków. W Polsce małżeństwem jest jedynie związek zawarty w formie określonej prawem (...)
Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego przez cudzoziemca?
14.10.2016
Cudzoziemiec pragnący wejść w związek małżeński przed polskim organem - zarówno przy małżeństwie cywilnym (przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego), jak i przy małżeństwie konkordatowym (...)
Akta stanu cywilnego - czyli jak rejestruje się urodzenia, małżeństwa i zgony?
13.9.2016
Akta stanu cywilnego jest to pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który rejestruje stan cywilny osoby poprzez urzędowe odnotowanie określonych zdarzeń. Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny (...)
12.9.2016
Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach (...)
Niezbędne formalności do zawarcia małżeństwa
9.9.2016
Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński obowiązane są przedtem do dokonania szeregu formalności. Dotyczy to głównie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego odpowiednich (...)
Ślub poza urzędem i nowe dowody. Od kiedy?
2.1.2015
Skrócony odpis aktów stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa lub zgonu, będzie wydawany bezpłatnie.
Zmiany w przepisach. Ślub w plenerze kosztować będzie 1000 zł
30.12.2014
Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.
Cyfrowe akty stanu cywilnego. Prezydent podpisał ustawę
9.12.2014
Nowa ustawa przewiduje prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego oraz możliwość wzięcia ślubu (...)
18.6.2014
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia (...)
Obowiązek alimentacyjny. Od kogo możesz żądać środków utrzymania bądź wychowania?
5.6.2014
Przez obowiązek alimentacyjny należy rozumieć dostarczanie niezbędnych środków utrzymania osobie, która nie jest w stanie ich samodzielnie zdobyć, a w przypadku dzieci i młodzieży, (...)
Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego
3.3.2014
Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje sposób zawarcia małżeństwa, zgodnie z którym stanie się ono ważne i istniejące w obliczu prawa polskiego. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna (...)
3.2.2014
Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie \"wychodzą\" ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają (...)
Kiedy władza rodzicielska ustaje?
13.1.2014
Przyczyny ustania władzy rodzicielskiej podzielić można na 3 grupy: ustanie z przyczyny naturalnej, ustanie z mocy prawa oraz ustanie na podstawie orzeczenia sądu. Zgodnie z artykułem 92 kodeksu rodzinnego (...)
Małoletni wspólnik spółki z o.o.
6.5.2013
O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności (...)
14.1.2013
Zjawisko transseksualizmu (czyli silnego poczucia przynależności do płci przeciwnej niż wynikająca z widocznych cech budowy ciała) w Polsce jest ciągle bardzo kontrowersyjną kwestią. W doktrynie (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Rok temu zmarła moja teściowa pozostawiając po sobie długi. Moja żona, jej rodzeństwo i mój teść odrzucili spadek notarialnie. Otrzymaliśmy także z sądu zgodę na odrzucenie (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Czy mój mąż jest powinowatym w stosunku do mojego syna z poprzedniego małżeństwa i czy mąż ma prawo do odmowy zeznań jako świadek w sprawie o podwyższenie alimentów. W sprawie (...)
Unieważnienie małżeństwa zawartego przez pełnomocnika
19.6.2012
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika. Pełnomocnik działając w imieniu przyszłego małżonka, dokonuje czynności prawnej, która (...)
Jest gotowy projekt o związkach partnerskich
16.2.2012
Dokument ma uregulować nim m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.
Opłaty skarbowe - Czynności urzędowe
9.12.2011
Opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, wydanie zaświadczenia na wniosek, wydanie (...)
Zawarcie małżeństwa za granicą
9.11.2011
Zawarcie małżeństwa za granicą, co do zasady, podlega regulacjom państwa, na terytorium którego to zdarzenie ma miejsce. Zgodnie z konwencją nowojorską, której Polska jest stroną, (...)
Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa
2.11.2011
Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? (...)