Zawarcie umowy artykuły i zmiany w prawie
Czy wiesz, za co i komu płacisz?
19.6.2022
Wynajem hulajnogi elektrycznej, powerbanków, rowerów, skuterów czy samochodów – to banalne. Czy zatem może powodować długotrwałe konsekwencje finansowe? Zanim (...)
Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK
31.5.2022
Jeżeli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Szczegóły (...)
Wystartował program „Mieszkanie bez wkładu własnego”
28.5.2022
„Mieszkanie bez wkładu własnego” weszło w życie. Od 26 maja br. Polacy mogą korzystać z kolejnego programu, który pozwoli jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po (...)
10.5.2022
Należy pamiętać, iż wstąpienie w związek małżeński wiąże się ze zmianami dotyczącymi sfery majątkowej, albowiem pojawia się majątek wspólny małżonków. Jednakże małżonkowie (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują (...)
22.3.2022
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje (...)
Czy osoba małoletnia może prowadzić działalność gospodarczą i otrzymać koncesję?
12.3.2022
Jak rozumiane jest pojęcie przedsiębiorcy? Zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna (...)
Warto mieć aktualną polisę OC!
28.2.2022
W związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Brak ciągłości w ochronie ubezpieczenia może skutkować nie tylko nałożeniem (...)
Lepsze warunki dla zwierząt w schroniskach
24.1.2022
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Rozporządzenie (...)
Dodatek osłonowy dla najbardziej potrzebujących
29.12.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym świadczeniu – dodatku osłonowym, który pomoże najbardziej potrzebującym pokryć część kosztów energii oraz rosnących cen (...)
12.12.2021
Poznaj zasady obliczania bezpośrednio kolejno następujących po sobie pięciu lat podatkowych dla celów rozliczenia przez spółki strat powstałych i nierozliczonych w latach poprzedzających (...)
Darmowy rachunek – czy to możliwe?
9.12.2021
Choć przepisy regulujące kwestię podstawowego rachunku płatniczego zostały wprowadzone 5 lat temu, a od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank i SKOK ma obowiązek prowadzenia takiego rachunku, niewiele osób (...)
Polsko-amerykańska umowa w sprawie rozmieszczenia funkcjonariuszy ochrony lotu
2.12.2021
2 grudnia br. w siedzibie MSWiA wiceminister Bartosz Grodecki podpisał w imieniu rządu polskiego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącą (...)
Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?
25.10.2021
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób (...)
Będą zmiany ustawy o cudzoziemcach
20.10.2021
Rząd chce usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, (...)
Prawo do świadczeń pomocy społecznej
18.10.2021
Prawo do świadczeń pomocy społecznej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcom, zamieszkującym (...)
Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?
30.9.2021
Obecnie w systemie S24 można założyć spółkę jawną, komandytową i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także prostą spółkę akcyjną. Rejestracja spółki w systemie (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
26.9.2021
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce
29.8.2021
Jak wygląda sytuacja cudzoziemców na rynku pracy w Polsce? Na jakie wsparcie mogą liczyć i kiedy? Poznaj najważniejsze rozwiązania.
Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?
27.7.2021
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Pozorność polega zatem na złożeniu oświadczenia woli (które stanowi składnik (...)
23.7.2021
Od 23 lipca 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom będą mogły powstawać społeczne sgencje najmu – podmioty (...)
20.7.2021
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów (...)
17.7.2021
Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Do jej (...)
Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
7.7.2021
Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą (...)
Pakiet rozwiązań dla MŚP i strategicznych inwestorów w prekonsultacjach
27.6.2021
Do 30 czerwca br. można dzielić się opiniami na temat kolejnych rozwiązań proponowanych w Podatkowym Restarcie Gospodarki. To interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne, opcja opodatkowania (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
6.6.2021
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie (...)
24.5.2021
Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego (...)
21.5.2021
Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika (...)
Rabaty stosowane przez sieci handlowe - raport UOKiK
22.4.2021
UOKiK sprawdził rabaty uzyskiwane przez duże sieci handlowe od dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem jest kompleksowy raport zawierający dane i wskazówki dotyczące (...)
Zmienione Prawo zamówień publicznych
19.4.2021
W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące (...)
SN w sprawie skargi nadzwyczajnej z zakresu prawa pracy
18.4.2021
Wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił wyrok sądu drugiej instancji w zakresie oddalenia powództwa wnioskodawcy o przywrócenie (...)
24.3.2021
24 marca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny publicznie ogłosił wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej uregulowań ustalających zasady dokonywania zamiany akcji (...)
Zgoda dziecka na przetwarzanie danych
16.3.2021
RODO normuje m.in. przetwarzanie danych osobowych dzieci w ramach świadczenia usług społeczeństwa informacyjnego, jak np. korzystanie z portali społecznościowych lub kont e-mail.
Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej
1.3.2021
Jednym z rodzajów modyfikacji małżeńskiej wspólności majątkowej w drodze umowy jest możliwość jej rozszerzenia na składniki należące do majątku osobistego małżonków. (...)
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
17.2.2021
Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia (...)
Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta
15.2.2021
Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco (...)
Niedozwolone klauzule umowne w obrocie z konsumentami
1.2.2021
Wzorce umowne nie są przepisami prawa. Są to kwalifikowane oświadczenia woli o szczególnym reżimie prawnym. Jeśli dany wzorzec spełnia odpowiednie warunki, to będzie on kształtował treść (...)
Jakie są skutki działania rzekomego pełnomocnika?
15.1.2021
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w kodeksie (...)
Umowa o handlu i współpracy UE – UK
4.1.2021
W dniu 24 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Wynegocjowana umowa o handlu i współpracy (...)
30.12.2020
W stosunkach umownych zawieranych między stronami można się spotkać z praktyką formułowania preambuły, która jest swego rodzaju „wstępem” do umowy. Niejednokrotnie zdarza się (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
29.12.2020
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%. W tym artykule (...)
Od 1 stycznia 2021 r. trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło
22.12.2020
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów.
Można pozwać platformę Booking.com o nadużywanie pozycji dominującej
28.11.2020
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 24 listopada 2020 r. wydał wyrok w sprawie C-59/19 - Wikingerhof GmbH & Co. KG przeciwko Booking.com BV. Wskazał w nim, iż hotel korzystający (...)
Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi
23.11.2020
Dostosowanie przepisów ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi do nowego Prawa zamówień publicznych, a także doprecyzowanie regulacji nowego Prawa zamówień publicznych (...)
28.10.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców (...)
Wójt potwierdza zawarcie umowy dzierżawy gruntów rolnych
28.10.2020
Zawarcie umowy dzierżawy potwierdza wójt właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy.
Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?
26.10.2020
Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić (...)
25.10.2020
W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - do 27 października 2020 r.
22.10.2020
PPK służą systematycznemu gromadzeniu oszczędności przez uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Sprawdź kiedy musisz wprowadzić PPK do swojej (...)