Zbycie artykuły i zmiany w prawie
„Lokal za grunt” jako instrument zwiększający potencjał inwestycyjny na rynku mieszkaniowym
8.2.2022
Jednym z problemów związanych z planowaniem inwestycji mieszkaniowych jest dostępność gruntów na cele budownictwa wielolokalowego. Duży potencjał kryje się jednak w nieruchomościach (...)
Czy można zbyć udział w spadku?
5.9.2021
Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek przyjął, (...)
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
17.2.2021
Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia (...)
Lokal za Grunt – Senat przyjął pierwszą ustawę z rynkowej części pakietu mieszkaniowego
19.1.2021
Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, (...)
17.11.2020
Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe. Chodzi o ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej w Polsce, jaką jest zbyt (...)
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
31.8.2020
Tzw. ulga mieszkaniowa polega na tym, że w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego (...)
Mniej ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi
26.7.2019
Nowelizacja przepisów zmniejsza ograniczenia przy zakupie ziemi i obrocie nią – zarówno państwową, jak i prywatną.
Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?
19.4.2019
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. (...)
15.4.2019
Generalnie nabywający jakieś przedmioty majątkowe w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu czy polecenia testamentowego musi zapłacić podatek od spadków (...)
15.4.2019
Podatkowi od spadków i darowizn dalej \"upsd\" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
3.4.2019
Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (...)
Sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
1.2.2019
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia (...)
Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych
29.1.2019
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowano przepisy ułatwiające nawozowe zagospodarowanie (...)
23.1.2019
Krajowa Rada Notarialna przedstawiła swoje stanowisko z dnia 11 stycznia 2019 roku w sprawie sporządzania po dniu 1 stycznia 2019 r. przez notariuszy aktów notarialnych obejmujących umowy zbycia (...)
11.1.2019
Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów stosuje się z uwzględnieniem przepisów (...)
Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.
10.1.2019
1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
19.12.2018
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą (...)
Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych
11.12.2018
Sprawdź, w jakich okolicznościach dana transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych, tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących periodycznie przychody (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych
24.9.2018
Ministerstwo Finansów zbiera opinie strony społecznej odnośnie kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja dot. nieruchomości komercyjnej stanowi zbycie (...)
„Poczta Polska” sprzeda lokal z bonifikatą...
13.9.2018
Poczta Polska SA będzie mogła sprzedawać z bonifikatą samodzielne lokale mieszkalne najemcom, znajdujące się w należących do niej budynkach niemieszkalnych. Możliwy więc będzie wykup mieszkań (...)
Będą zmiany w obrocie ziemią rolną
5.9.2018
Przygotowywane zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi.
Taksa notarialna - aktualne stawki 2018
23.8.2018
Aktualne stawki taksy notarialnej za spisanie intercyzy, umowy darowizny, umowy najmu oraz za inne czynności prawne. Maksymalne stawki opłat notarialnych.
Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT
28.7.2018
Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Jak opodatkowane jest zbycie nieruchomości w CIT?
28.7.2018
Co do zasady, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.
Kontrola przewozu produktów leczniczych
3.7.2018
14 czerwca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw. W jej ramach monitorowaniem przewozu zostały objęte (...)
MF szykuje uproszczenia podatkowe
1.7.2018
Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje (...)
„Mój Pojazd” - dowiedz się więcej...
7.3.2018
Dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) będą dostępne nie tylko dla urzędników, ale też dla obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach modernizacji (...)
23.2.2018
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)
Moment nabycia nieruchomości a PIT
13.2.2018
Jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin określony (...)
Ułatwienia dla rozbudowy kolei
7.2.2018
Łatwiejsza budowa tuneli kolejowych, sprawniejsza realizacja inwestycji oraz efektywniejsza opieka nad zabytkami kolejnictwa – to podstawowe cele proponowanej nowelizacji ustawy.
13.12.2017
Od 13 listopada obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej (...)
Przychody z działalności rolniczej a PIT
12.12.2017
Przychody z działalności rolniczej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatkiem tym objęte są tylko dochody z tej części działalności rolniczej, (...)
Propozycje zmian w ochronie ziemi
29.11.2017
Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania (...)
Sprzedaż udziałów spółki z o.o.
23.10.2017
Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli (...)
18.9.2017
SN wyjaśnił kwestię terminu płatności podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w przypadku wcześniejszego zadeklarowania przeznaczenia (...)
18.9.2017
Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
19.8.2017
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich (...)
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
14.8.2017
Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu (...)
Ostrożnie z optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych
27.6.2017
26 czerwca 2017 r. na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych (Nr 004/17). Resort zidentyfikował (...)
Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?
27.5.2017
Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)
Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem wartości firmy
24.5.2017
Ministerstwo Finansów wydało kolejne ostrzeżenie o możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do wybranych rodzajów transakcji dokonywanych bez uzasadnienia (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży i zamiany rzeczy lub praw
5.5.2017
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają między innymi umowy sprzedaży i zamiany, a także zmiany tych umów, jeżeli powodują (...)
25.4.2017
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są zbywalne. Zbywalność udziałów stanowi zasadę i jest jednym z praw wspólnika. Umowa spółki może jednak (...)
18.4.2017
W umowie najmu strony dowolnie określają lokal będący przedmiotem najmu z punktu widzenia jego opisu, lokalizacji czy stanu technicznego. Wskazane jest, aby do umowy dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, (...)
16.4.2017
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, dotyczy równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego (...)
Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych
16.4.2017
Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa z dnia 20 listopada (...)
13.4.2016
Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)
Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku
27.8.2015
Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym (...)