Zmarłym artykuły i zmiany w prawie
Kto dziedziczy spadek w przypadku braku testamentu?
22.12.2021
Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)
22.11.2021
Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy też pamiętać, że pod względem prawnym małżeństwo wiąże się z szeregiem zobowiązań prawnych. W znacznej mierze dotykają one sfery (...)
15.11.2021
Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)
24.6.2021
Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu , a także w razie sporządzenia testamentu, gdy osoby powołane na jego mocy do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed (...)
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
16.6.2021
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Ile wynosi termin przedawnienia roszczeń bankowych? Jaki jest zakres odpowiedzialności współmałżonka (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
15.6.2021
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Jak uzyskać dostęp do informacji o rachunku zmarłego prowadzonym w banku? Czy pełnomocnictwo (...)
Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika
13.5.2021
Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz (...)
Wspólne rozliczenie małżonków w PIT za 2020 r.
29.4.2021
Małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska, mają możliwość (...)
Sąd spadku nie może pominąć testamentu zmarłego
21.1.2021
12 stycznia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej stwierdzenia (...)
Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953 – wnioski do 11 stycznia
8.1.2021
Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Termin na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 (...)
29.11.2020
Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Do czasu wprowadzenia tych przepisów (...)
Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?
18.11.2020
Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, (...)
15.11.2020
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach wyłączające z dziedziczenia brata zmarłego.
30.9.2020
Zdolnym do odziedziczenia spadku po spadkodawcy może być tylko taka osoba, której przysługuje zdolność do dziedziczenia, czyli wynikająca z przepisów prawa możliwość do bycia podmiotem (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?
15.6.2020
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem (...)
11-letnia Zuzia nie zostanie bez renty rodzinnej...
5.2.2020
Ministerstwo Sprawiedliwości zainteresowało się sprawą długu odziedziczonego po zmarłym ojcu przez 11-letnią Zuzię, zanim jeszcze sprawę tę przedstawiły media. Dzięki interwencji przeprowadzonej (...)
Wyjaśnienia dot. rekompensat za deputat
1.11.2019
Minister Energii udzielił odpowiedzi na interpelację posła Pawła Pudłowskiego z dnia 12 września 2019 r. (nr K8INT33699) w sprawie rekompensat za utracony deputat węglowy.
25 rok życia na studiach a renta rodzinna
4.10.2019
Dziecko pobierające rentę rodzinną nie traci prawa do tego świadczenia z dniem ukończenia 25 roku życia, jeśli w tej dacie odbywa naukę na ostatnim roku studiów podyplomowych - uznał Sąd (...)
Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?
5.5.2019
Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać.
Polecenie w testamencie - co to takiego?
29.4.2019
Dziedziczenie według testamentu charakteryzuje się możnością takiego ukształtowania porządku spadkowego, który możliwie najwierniej odda wolę spadkodawcy. Testatorowi (czyli osobie sporządzającej (...)
Sprzeciw wobec dostępu do informacji medycznej po śmierci
19.1.2019
Nowe przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta dadzą pacjentowi prawo zadeklarowania za życia sprzeciwu wobec możliwości udostępnienia (...)
Wypłata rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla
8.1.2019
Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa przewiduje jednorazową wypłatę świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł. przez właściwe przedsiębiorstwo. O rekompensatę będą mogły (...)
Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm
24.11.2018
Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego (...)
Kto dostanie świadczenie rekompensacyjne za deputat węglowy?
22.10.2018
Projekt ustawy umożliwi wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie pobierania bezpłatnego węgla przez osoby (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?
24.9.2018
Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
30.7.2018
Nowa ustawa zawiera rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie przedsiębiorstwa na analogicznych zasadach jak za życia przedsiębiorcy, w okresie - co do zasady - od otwarcia spadku do jego (...)
Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza
15.7.2018
Tylko na podpis prezydenta oczekuje już ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza
6.2.2018
Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego (...)
Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...
15.12.2017
Zróżnicowanie dzieci jedynego najemcy i dzieci współnajemców - które polega ono na tym, że dzieci współnajemców mogą wstąpić w najem lokalu mieszkalnego (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
13.9.2017
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
10.9.2017
Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można już złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku (...)
Dziedziczenie działalności gospodarczej - Firma nie „umrze” ze śmiercią jej właściciela...
24.7.2017
Celem proponowanej przez Ministerstwo Forwoju ustawy jest umożliwienie kontynuowania działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy, w tym ułatwienie przeprowadzenia firmy przez okres formalności (...)
Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?
21.6.2017
Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz (...)
Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?
27.5.2017
Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)
27.5.2017
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)
Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?
14.5.2017
Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy: roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów (...)
Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
27.4.2017
Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, (...)
Uprawnienie małżonka spadkodawcy do żądania przedmiotów urządzenia domowego
20.4.2017
Małżonkowi spadkodawcy, który dziedziczy z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, poza zstępnymi spadkodawcy mieszkającymi z nim razem w chwili jego śmierci, przysługuje na mocy art. 939 (...)
Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel
17.1.2017
Ubezpieczenie posiadaczy pojazdów komunikacyjnych od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Założeniem obowiązku posiadania ubezpieczenia tzw. OC komunikacyjnego (...)
Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
13.9.2016
Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, (...)
Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?
19.8.2016
Spadkobranie po zmarłym może przybrać dwie formy - spadkobrania określonego przepisami ustawy oraz spadkobrania według ostatniej woli spadkodawcy, czyli testamentu. Nie ulega wątpliwości, że rodzice (...)
Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?
16.8.2016
Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)
Dziedziczenie według nowych reguł w prawie krajowym i unijnym
4.11.2015
O tym, że spadek nie zawsze związany jest ze wzbogaceniem, ma świadomość coraz więcej osób. Niestety wielu przekonało się na własnej skórze, że zaniedbanie tych kwestii tzw. milczące (...)
Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku
27.8.2015
Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym (...)
Od jesieni będzie mniej zadłużonych
20.7.2015
Nowe przepisy pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i go przyjęli, ograniczyć dziedziczenie długów do wartości otrzymanego majątku.
31.8.2014
Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś (...)
17.8.2014
Obowiązująca Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje możliwość zwolnienia niektórych osób z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Wystarczy złożyć oświadczenie.
8.7.2014
Oprócz przypadków, kiedy przez złożenie oświadczenia przez jedną lub obie strony dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, prawo pracy zna również przypadki wygaśnięcia stosunku (...)