Zwolnienie lekarskie artykuły i zmiany w prawie
31.7.2022
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy
21.4.2022
Zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje również opiekunom tymczasowym dzieci z Ukrainy.
Zasady testowania w kierunku koronawirusa od 1 kwietnia
14.4.2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od (...)
Od dziś koniec z maseczkami i izolacją
28.3.2022
Minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zniesieniu od 28 marca br. obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. (...)
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych
3.8.2021
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem (...)
Urlop w czasie epidemii a zdrowie
28.7.2021
To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas (...)
E-ZLA – ułatwienia dla lekarzy i asystentów medycznych
14.2.2021
Od 13 lutego 2021 r. lekarze i asystenci medyczni mogą korzystać z nowych funkcji na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, które usprawnią wystawianie zwolnień lekarskich.
22.11.2020
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca (...)
Praca zdalna w okresie kwarantanny
27.10.2020
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą (...)
8.6.2020
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, (...)
27.5.2020
Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa?
27.4.2020
Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które (...)
Zasiłki chorobowe i opiekuńcze dla wykonujących zawód medyczny
16.4.2020
Od 1 kwietnia 2020 r. osoby pracujące w zawodach medycznych mogą liczyć na zasiłki na preferencyjnych zasadach.
Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm
28.3.2020
Uelastycznienie przepisów rynku pracy i liczne uproszczenia formalne – to tylko niektóre formy wsparcia dla dużych przedsiębiorstw przewidziane w przyjętym przez Sejm pakiecie „tarczy (...)
O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?
20.3.2020
Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem (...)
Będzie pakiet osłonowy dla firm
13.3.2020
Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; (...)
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
10.3.2020
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
22.2.2020
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł \"rzeczoznawca majątkowy\" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany (...)
ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie
11.2.2020
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Niektórzy na zwolnieniu lekarskim pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
20.1.2020
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?
3.12.2019
Jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne, możesz uzyskać orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie (...)
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
19.7.2019
Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które (...)
5.6.2019
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane (...)
Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę
9.4.2019
Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym (...)
ZUS przeszkoli firmy z kontroli zwolnień
8.4.2019
Do kontroli zwolnień uprawniony jest nie tylko ZUS, ale także płatnicy składek. Aby wspomóc ich działania, ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.
Jaką reformę procesu karnego przygotowano?
21.2.2019
Rada Ministrów zaaprobowała przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformę Kodeksu postępowania karnego. Proponowane rozwiązania służą usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu (...)
Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich
17.1.2019
Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania (...)
15.11.2018
Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy.
Uprawnienia pracownicze rodziców
13.11.2018
Przeczytaj podstawowe informacje na temat ochrony kobiet w ciąży, ochrony pracy w związku z opieką nad dzieckiem, zakazów zwolnienia z pracy oraz kiedy przysługują urlopy związane z (...)
Zmagań resortu sprawiedliwości z niesprawnością sądów ciąg dalszy
12.9.2018
Przewlekłość procesów jest przyczyną dramatów wielu Polaków, którzy nie mogą doczekać się sprawiedliwości przed sądem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało (...)
Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?
5.9.2018
Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
23.8.2018
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego (...)
Asystent medyczny wystawi e-zwolnienia
25.7.2018
Rządowy projekt zakłada, że od 1 października 2018 r. asystent medyczny w imieniu lekarza będzie mógł wystawiać e-zwolnienia.
Od 1 grudnia 2018 r. tylko e-ZLA
28.6.2018
Dopiero od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie internet. Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie obowiązującej jego formy - e-ZLA.
17.5.2018
E-zwolnienia jako jedyna forma zaświadczeń o niezdolności do pracy zaczną obowiązywać dopiero od 1 grudnia br. Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
11.3.2018
Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty (...)
13.2.2018
Z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, (...)
Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?
18.1.2018
1 stycznia 2016 r. wprowadzona została możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 (...)
Jeżeli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku
29.12.2017
Jeżeli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa. Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie (...)
Jak będą finansowane zadania oświatowe?
25.12.2017
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. Zmienione zostaną np. regulacje odnoszące (...)
Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?
18.12.2017
Od 1 stycznia 2016 r. dokumentami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby stanowiącymi podstawę ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego są generalnie: zaświadczenie (...)
Finansowanie zadań oświatowych po nowemu
27.11.2017
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują (...)
Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?
24.11.2017
Nie możesz pracować, bo musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat? Nie możesz iść do pracy, bo opiekujesz się chorym dzieckiem? Sprawdź, (...)
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)
29.9.2017
Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (...)
Finansowanie zadań oświatowych
17.9.2017
Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych przewiduje rozwiązania porządkujące system finansowania oświaty – w jednej ustawie zawarte będą wszystkie przepisy związane z finansowaniem (...)
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
12.9.2017
Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Rozwiązanie (...)
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
10.9.2017
Zasiłek macierzyński przysługuje przede wszystkim kobiecie, jeżeli urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego bądź urlopu wychowawczego. Decyzje w sprawie zasiłku wydaje oddział (...)
Jak orzeka się o niepełnosprawności?
26.6.2017
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról (...)