Zwykły zarząd artykuły i zmiany w prawie
3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym
26.11.2021
Od 3 lat przedsiębiorcy wpisani do CEIDG i ich spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, aby zapewnić ciągłość działania swojej firmy i płynnie ją kontynuować. Procedura jest prosta (...)
29.11.2020
Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Do czasu wprowadzenia tych przepisów (...)
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
30.10.2019
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
Interesy majątkowe małoletniego pod ochroną sądu?
17.2.2019
Interesy majątkowe małoletniego dziecka wymagają bezwzględnej ochrony - uznał Sąd Najwyższy. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających (...)
5.11.2018
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Określają one np. wymogi organizacyjne dot. cyberbezpieczeństwa, wykaz usług kluczowych oraz wykaz (...)
23.2.2018
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
20.10.2017
Zaistnienie współwłasności rzeczy wiąże się z szeregiem trudności, przede wszystkim w zakresie zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Zarząd rzeczą wspólną, współposiadanie (...)
A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?
2.10.2017
Współwłasność to sytuacja, gdy prawo własności jednej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie jednocześnie. Taka sytuacja może zaistnieć z wielu powodów, np. jeśli kilka (...)
31.3.2015
Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest (...)
Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
8.10.2013
Jeżeli łączna ilość lokali wyodrębniony bądź niewyodrębnionych w danym budynku nie przekracza siedmiu, wówczas wszyscy lokatorzy mają prawo decydować o losach nieruchomości wspólnej, (...)
UOKiK ukarał Vision Express. Ważna decyzja dla konsumentów
23.9.2013
Konsument ma prawo sprawdzić, przymierzyć a nawet uszkodzić towar zakupiony przez Internet, a następnie go zwrócić bez żadnych konsekwencji.
23.9.2013
Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki - czyli z chwilą jej zawiązania. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna (...)
Małoletni wspólnik spółki z o.o.
6.5.2013
O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności (...)
7.3.2012
Nowe prawo - zapis windykacyjny i dłuższy czas na dochodzenie zachowku
14.9.2011
Zapis windykacyjny oraz wydłużenie czasu na dochodzenie zachowku to jedne z wielu zmian wprowadzonych nowelizacją Kodeksu cywilnego, która wejdzie w życie już w 23 października 2011 roku. (...)
Przyczyny rozwiązania spółki jawnej
1.10.2009
Rozwiązanie umowy spółki może być spowodowane okolicznościami przewidzianymi w kodeksie spółek handlowych oraz w umowie spółki. Jakie okoliczności powodują rozwiązanie spółki (...)
Wypowiedzenie najmu przez współwłaściciela - opinia prawna
4.9.2009
Jestem współwłaścicielem budynku w 3/16 części, w której zajmuję razem z mężem pokój z kuchnią na poddaszu. Jest to współwłasność łączna, nie ma odrębności lokali w budynku. Współwłaścicielem (...)
Nowa ustawa o ogrodach działkowych?
23.5.2009
W Sejmie jest obecnie poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych. Określa on zasady zakładania ogrodów działkowych (dotychczasowe ROD) i zarządzania nimi, a także prawa i obowiązki właścicieli (...)
Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody
15.12.2008
Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może (...)
Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?
22.8.2008
Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności (...)
Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza
21.6.2008
Komandytariusz może reprezentować spółkę na podstawie udzielonego mu zwykłego pełnomocnictwa cywilnego lub prokury. Zakres umocowania pełnomocnictwa cywilnego może obejmować poszczególne (...)
Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera
4.5.2008
Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień (...)
5.1.2006
Ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku powoduje powstanie z mocy prawa nieruchomości wspólnej, w której każdemu właścicielowi lokalu wyodrębnionego, a także właścicielowi lokali (...)
Podział współużytkowanej działki na rzecz właścicieli odrębnych lokali – opinia prawna
6.7.2005
W przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali w budynkach usytuowanych na gruncie oddanym w użytkowaniu wieczyste, każdy z właścicieli lokali dysponuje ułamkowym udziałem w prawie użytkowania (...)
Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
19.1.2005
Wspólność ustawowa jest ustrojem majątkowym obowiązującym małżonków, jeżeli przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania nie zawrą umowy majątkowej tzw. intercyzy. (...)
Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.
19.1.2005
Przez zawarcie małżeństwa między małżonkami powstaje majątkowy ustrój wspólności ustawowej. W myśl zasad rządzących tym ustrojem, w zakresie stosunków majątkowych istnieją (...)
Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!
18.1.2005
Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze (...)
Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna
17.12.2004
W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe (...)
Spadkobierca wstępujący w prawa i obowiązki spadkodawcy - opinia prawna
17.12.2004
Jeśli syn zmarłego jest jedynym spadkobiercą, może on dokonywać wszelkich czynności dotyczących spadku, gdyż w momencie śmierci stał się on właścicielem wszelkich przedmiotów wchodzących (...)
Kiedy wiadomo, że osoba podająca się za spadkobiercę, jest nim naprawdę - opinia prawna
17.12.2004
Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może wystąpić każdy zainteresowany. Do kręgu tych osób niewątpliwie należy włączyć samego spadkobiercę, który chce tym samym udowodnić, że rzeczywiście (...)
Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?
3.12.2004
Zajmowanie lokalu mieszkalnego może przybierać różnorakie formy i choć z zewnątrz nie widać większych różnic między mieszkańcem bloku, który dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do (...)