8.1.2015

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

200 mln złotych wsparcia dla odnawialnych źródeł energii

Dwieście milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację programu PROSUMENT. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków dla banków zainteresowanych udzielaniem pożyczek i dotacji na rozwój odnawialnych źródeł energii.

Nabór wniosków dla banków dotyczy możliwości udzielania przez nie w 2015 roku kredytów bankowych wraz z dotacją na wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zakup i montaż mikroinstalacji OZE. Współpraca Funduszu z bankami umożliwia szerokie wdrożenie programu PROSUMENT poprzez ścieżkę bankową. O preferencyjne pożyczki w bankach będą mogli się starać beneficjenci programu PROSUMENT czyli osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Porady prawne

W ramach części pilotażowej programu przeznaczono 200 mln złotych do wydatkowania w latach 2015 - 2017. Wnioski o dofinansowanie mogą składać banki oraz grupy (np.: konsorcja, zrzeszenia) od 16 do 31 stycznia 2015 roku.

Źródło: mos.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjęta przez Sejm 29 października 2021 r., została 14 grudnia podpisana przez Prezydenta RP. Zakłada ona m.in. wprowadzenie od 1 kwietnia 2022 r. systemu wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, tj. net-billing. (...)

Nowy system rozliczania prosumenta

Nowy system rozliczania prosumenta

Zmiana przepisów Wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta, to najważniejsza zmiana w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 r.  ##baner## Wprowadzone (...)

Parlament przyjął pakiet klimatyczny

Parlament przyjął pakiet klimatyczny

Po jedenastu miesiącach intensywnych negocjacji Parlament Europejski poparł pakiet projektów legislacyjnych, które umożliwią osiągniecie ogólnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych (...)

Ułatwienia dla energetyki odnawialnej?

Ułatwienia dla energetyki odnawialnej?

Czego dotyczy projekt zmian? Przekazany Sejmowi przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), a także zwiększonego użycia (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Zmiany dot. odnawialnych źródeł energii

Zmiany dot. odnawialnych źródeł energii

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii mają na celu zmianę wysokości jednostkowej opłaty zastępczej, będącej elementem pozwalającym na uelastycznienie rynku zielonych certyfikatów oraz zmniejszenie nadpodaży certyfikatów na tym rynku. Czego dotyczy nowelizacja? W (...)

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

To kolejny krok w kierunku rozwoju sektora fotowoltaiki Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych (...)

Co nowego w OZE?

Co nowego w OZE?

Nowelizacja dotyczy zapewnienia pełnej zgodności przepisów ustawy z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, do czego strona polska zobowiązała się wobec Komisji Europejskiej w procedurze notyfikacyjnej - Polski system wspierania rozwoju OZE oraz zwolnienia dla użytkowników energochłonnych. Jaki (...)

Tarcza solidarnościowa

Tarcza solidarnościowa

Premier ogłosił Tarczę Solidarnościową, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. Projekt ten ma na celu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami (...)

Ruszył program „Energia dla wsi”

Ruszył program „Energia dla wsi”

Rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą już składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Szansa na transformację energetyczną – "Program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach (...)

Konkursy w ramach strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych

Konkursy w ramach strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju informuje, że w dniu 4 czerwca 2009 r. zostały ogłoszone konkursy na wykonanie zadań badawczych w ramach strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii" oraz „Interdyscyplinarny (...)

Na jakich zasadach udziela się wsparcia nowej inwestycji z Funduszu Strefowego

Na jakich zasadach udziela się wsparcia nowej inwestycji z Funduszu Strefowego

Z czego wynika wsparcie nowych inwestycji z Funduszu Strefowego?  W Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2005-2023 tworzy się Fundusz Strefowy. Środki z tego Funduszu są przeznaczone na wsparcie nowych inwestycji, związanych z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa, jak również (...)

Polityka energetyczna Polski do 2030 r.

Polityka energetyczna Polski do 2030 r.

Poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii, wprowadzenie energetyki jądrowej, zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych a także ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko - to priorytety „Polityki (...)

Miażdżące wyniki po kontroli NIK: transport nie korzysta z biopaliw

Miażdżące wyniki po kontroli NIK: transport nie korzysta z biopaliw

Mimo zobowiązań Polski wynikających z prawa unijnego i pomocy finansowej państwa, nie udało się upowszechnić w Polsce wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - wynika z raportu NIK. Zainteresowanie jest znikome, o czym świadczy m.in. zaledwie 4,6 proc. samochodów przystosowanych (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem

Więcej tanich mieszkań na wynajem

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych, wsparcie (...)

Więcej mieszkań na wynajem

Więcej mieszkań na wynajem

Ustawa dot. społecznej części pakietu mieszkaniowego Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe (...)

„Mój Prąd” już działa!

„Mój Prąd” już działa!

Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. To kolejny program przygotowany na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, finansowany ze środków (...)

Nowe przepisy przedłużają m.in. obowiązujące programy pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dotychczasowe systemy wsparcia kończą się bowiem 31 grudnia 2021 r. Dzięki zmianom możliwe będzie przedłużenie aukcyjnego systemu pomocy (...)

Konsultacje zmiany rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej

Konsultacje zmiany rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej

Minister Klimatu udostępnił do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. ##baner## Kogo dotyczy projekt? Jak wskazał (...)

Będzie wsparcie dla energii odnawialnej

Będzie wsparcie dla energii odnawialnej

Dwadzieścia milionów złotych czeka na przedsiębiorców. Od wczoraj NFOŚiGW prowadzi nabór w programie BOCIAN. Celem programu jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Rodzaje dofinansowanych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:

PORADY PRAWNIKA

Kotłownia developera w budynku wspólnoty

Jestem przed popisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania od firmy developerskiej. Mam kilka wątpliwości dotyczącej treści samego aktu. W budynku został wyodrębniony lokal użytkowy – (...)

Jestem przed popisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania od firmy developerskiej. Mam kilka wątpliwości dotyczącej treści samego aktu. W budynku został wyodrębniony lokal użytkowy – (...)

FORUM PRAWNE

O sile wsparcia żywieniowego chorych na raka leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram

O sile wsparcia żywieniowego chorych na raka leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram Zastosowanie żywienia medycznego na wczesnym etapie choroby nowotworowej u pacjentów niedożywionych (...)

Nowe leki na raka przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna

Nowe leki na raka przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna W uznanej za przegraną wojnie z nowotworami pojawiła się nadzieja W wojnie z nowotworami złośliwymi zapowiadała się (...)

Ile kosztuje leczenie raka piersi w Polsce? Leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna

Ile kosztuje leczenie raka piersi w Polsce? Leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna Kiedy człowiek dowiaduje się, że ma raka i musi zacząć leczenie, problemem finansowym nie (...)

Jakie alimenty od bezrobotnego?

Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...)

Nowe terapie i wytyczne w raku wątrobowokomórkowym Leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna

Nowe terapie i wytyczne w raku wątrobowokomórkowym Leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna "Nowe terapie i wytyczne w raku wątrobowokomórkowym. Dostęp do leków zyskali pacjenci (...)

Wczesna diagnostyka raka tarczycy i raków skóry leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna sprzedam

Wczesna diagnostyka raka tarczycy i raków skóry leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna sprzedam "Wczesna diagnostyka raka tarczycy i niebarwnikowych raków skóry pozwala na (...)

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Alimenty na pełnoletnie dziecko Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru się wymigiwać (...)

Przychód z umowy o dzieło, pochodzący z dwóch różnych źródeł. Interpretacja.

Przychód z umowy o dzieło, pochodzący z dwóch różnych źródeł. Interpretacja. Witam serdecznie! Najpierw zadam pytanie, a następnie przedstawię pewną sytuację i opiszę własne stanowisko (...)

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika Płace na bieżąco ustalone przez sąd alimenty, pomimo tego moja była oddała mnie do komornika, który (...)

Dobrać raka do leków przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram

Dobrać raka do leków przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram Zamiast projektować leki działające na dany nowotwór, można zmienić nowotwór tak, aby stał się wrażliwy na istniejące (...)

Porady prawne