59 groszy za płatności elektroniczne za realizację usług publicznych

Niższe koszty prowizji

Od 12 czerwca 2017 r. obywatele dokonujący płatności elektronicznych za realizację usług publicznych, udostępnionych przez systemu ePUAP, jak i z wykorzystaniem innych platform dla e-administracji (za pomocą usługi płatności elektronicznych PayByNet) zapłacą mniejszą prowizję.

Skąd zmiany?

Dzięki zawartemu przez Ministerstwo Cyfryzacji porozumieniu z Krajową Izbą Rozliczeniową, obywatele dokonujący płatności elektronicznych za realizację usług wybranych usług publicznych, udostępnionych za pomocą systemu ePUAP, jak i z wykorzystaniem innych platforma dla e-administracji (przez platformy płatności elektronicznych PayByNet) - będą ponosili niższe niż dotychczas koszty prowizji za dokonanie płatności. Od 12 czerwca 2017 r. prowizja wynosi  0,59 zł. brutto (59 groszy netto - zwolnione z VAT).

Jest to kolejny krok, który ma zwiększyć dostępność płatności elektronicznych w administracji oraz element realizacji Programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Porady prawne

Oprócz tego, na mocy porozumienia podmioty publiczne, które są uprawnione do świadczenia usług elektronicznych w systemie ePUAP, nie będą musiały już zawierać oddzielnych umów z KIR na usługę płatności internetowych Paybynet. Będą mogły skorzystać ze specjalnie stworzonego formularza (dołączenie poprzez przystąpienie).

Wymóg zawarcia odrębnej umowy pomiędzy podmiotem publicznym a KIR będzie dotyczył wyłącznie podmiotów, które będą chciały świadczyć usługi publicznej za pomocą własnych systemów teleinformatycznych (innych niż ePUAP). By ułatwić współpracę, w porozumieniu zawarto załącznik zawierający zestandaryzowany projekt takiej umowy. Do tej umowy będzie miała zastosowanie obniżona stawka prowizji (59 groszy netto/brutto).

Co ważne, obniżona stawka nie dotyczy wyłącznie umów zawartych po 9 czerwca 2017 r., lecz także znajduje zastosowanie do świadczonych płatności elektronicznych PayByNet na podstawie aktualnie obowiązujących umów zawartych pomiędzy KIR a podmiotami publicznymi.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika