Aktywne pozyskiwanie finansowania inwestycji drogowych

- Aby rządowy program budowy dróg był realizowany sprawnie, aktywnie poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania inwestycji drogowych. W czasach spowolnienia gospodarczego, i trudnej sytuacji w sektorze bankowym, szczególnie liczymy na zaangażowanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) - powiedział Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak podczas spotkania z Dyrektorem EBOR Thomasem Maierem, które odbyło się 23 lutego br. w siedzibie resortu. Celem spotkania było wzmocnienie dotychczasowej współpracy pomiędzy stroną publiczną a EBOR oraz zwiększenie zaangażowania Banku w finansowanie inwestycji drogowych w Polsce.  

Porady prawne

- Realizowany obecnie program inwestycyjny przewiduje zarówno budowę nowych autostrad i dróg ekspresowych, jak i modernizację istniejącej sieci drogowej. Jesteśmy także otwarci na realizowanie projektów w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Zadań inwestycyjnych, a tym samych szans na współpracę, jest więc wiele - dodał Wiceminister Z. Rapciak.

Dyrektor Thomas Maier wyraził zainteresowanie EBOR współfinansowaniem budowy autostrad w Polsce. Jako wzór podał obecne zaangażowanie Banku w finansowanie infrastruktury drogowej na Słowacji.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię nowego mechanizmu finansowania inwestycji drogowych z Krajowego Funduszu Drogowego. - Jesteśmy otwarci na ten pomysł - powiedział Thomas Maier. EBOR był już zaangażowany w Polsce w podobny system finansowania inwestycji kolejowych przez PKP.

Współpraca Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju jest prowadzona od początku lat 90. XX wieku. Ostatni kredyt inwestycyjny dla sektora publicznego został udzielony w 1993 roku na modernizację i odnowę infrastruktury drogowej na wybranych odcinkach autostrady A4 Katowice - Kraków.

Wsparcie EBOR może przybrać formę kredytu rządowego na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, kredytu dla sektora prywatnego, bądź udziału kapitałowego w realizowanym przedsięwzięciu.



Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) powstał w 1991 roku w celu ułatwienia państwom Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) przejścia do gospodarki rynkowej. EBOR liczy 63 członków (61 państw, Europejski Bank Inwestycyjny i Wspólnoty Europejskie). Działa w 30 krajach EŚW i środkowej Azji.  

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika