Aplikacja w liczbach - UJ zdecydowanie najlepszy

Przedstawiamy zestawienie wyników z konkursu na aplikację ogólną z dwudziestu uczelni prawa w Polsce.

W tym roku najlepszy okazał się Uniwersytet Jagielloński, pod względem procentowej liczby kandydatów, którzy uzyskali wynik pozytywnych. Warto dodać, że również najwyższe wyniki uzyskali właśnie absolwenci UJ - I miejsce Katarzyna Mańkowska oraz III Przemysław Tacik. II najlepszy wynik uzyskała Dominika Król z Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejne dwa uniwersytety o najwyższej zdawalności w stosunku do liczby kandydatów to Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Śląski. 

Najsłabiej spośród uczelni publicznych plasuje się Uniwersytet Opolski. Uczelnią, spośród której żaden z sześciu kandydatów nie podszedł do I etapu egzaminu, była Akademia Leona Koźmińskiego.

Uniwersytet Warszawski, podawany zwykle jako najbardziej prestiżowy wydział prawa w Polsce, osiągnął wynik poniżej średniej - 11 miejsce.

Liczba kandydatów, którzy złożyli dokumenty

Liczba przystępujących do I etapu egzaminu

Liczba przyjętych na aplikację ogólną

%

1

Uniwersytet Jagielloński

170

151

63

37%

2

Uniwersytet Śląski

134

130

39

29,1%

3

Uniwersytet Warszawski

119

109

21

17,6%

4

Uniwersytet M. Curie-Skłodowskiej

112

109

18

16 %

5

Uniwersytet Wrocławski

104

101

12

11,5 %

6

Uniwersytet Gdański

82

76

20

24,4 %

7

Uniwersytet A. Mickiewicza

81

72

22

27,1%

8

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

116

112

16

13,8 %

9

Uniwersytet M. Kopernika

64

59

14

22 %

10

Uniwersytet Szczeciński

69

64

16

23,2 %

11

Uniwersytet Łódzki

50

50

17

34 %

12

Uniwersytet Rzeszowski

58

56

13

22,4%

13

Uniwersytet w Białymstoku

47

44

9

19,1 %

14

Krakowska  Akademia  A. Frycza Modrzewskiego

57

56

5

8,77 %

15

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

28

28

6

21,42%

16

Uniwersytet Kardynała St. Wyszyńskiego

31

28

5

16,1 %

17

Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie

39

40

3

7,7%

18

Uniwersytet Opolski

10

12

1

10 %

19

Akademia Leona Koźmińskiego

6

0

0

0 %

20

Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie

6

6

1

16 %


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tree123 2015-02-28 21:31:35

    ci pseudo prawnicy uważają się za wszech wiedzących i umiejących, są zadumani w sobie wystarczy spojrzeć dookoła garnitur, teczka, a w głowie im tylko kaska i wyzysk biednych i bardzo często niewykształconych ludzi, większość ze wsi. Nie chcą dopuszczać do zawodu młodych, w ogóle, co to za zawód, jeżeli ja się znam na prawie budowlanym i jestem inżynierem, to chyba lepiej będę wiedział i w nim reprezentował jak siedzę w tym i buduje mosty 15 lat, a nie jakiś chłopaczek ledwo po aplikacji obkuty wszystkim, a nie wie co to cięciwa, ale on wie jak most miał być zbudowany żal. Nie tylko nie chcą dopuszczać do zawodu, bo to to już bezprawie, ale nawet na studia prawnicze, które przecież mogą być również w systemie uzupełniającym 2,5-3 lenie (już są np Uniwersytet Gdański jedyny odważny - popieram, a i na aplikacje wyniki ma wysokie niema się czego bać), ale to też się nie podoba \"prawnikom\", zarzucają, że tworzy się karykaturę tych studiów, ale przecież nie można stworzyć karykatury czegoś co już ją jest, nie dopuszczają do uzupełnienia i zdobycia choćby tego mgr prawa, księgowym czy ludziom po administracji, chociaż oni się często lepsi w praktyce od tych tzw prawników. Nie dopuszczą do zawodu, bo ucierpi jakość usług, tak jasne to sprzeczne z zasadami ekonomii, to tak jak by w Polsce była stacja benzynowa tylko jednej spółki, resztę nie dopuszczamy, rzeczywiście usługi były by wtedy na najwyższym poziome i cenie. Chcą się równać do medycy, to nie te czasy, ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw i mądrzejsi to nie czas 40 lat temu, że można żenić kit, dlatego wykorzystując ludzi niewykształconych, czas z tym skończyć, prawo to pikuś przy dzisiejszej medycynie, taka jest prawda niestety, na dzień dzisiejszy nie warto tracić 5 lat po to, aby palestra i tak nie dopuściła Cię do \"zawodu\" - szkoda czasu, te uzupełniające jeszcze przejdą, ale inaczej nie opłaca się już tego studiować.

  • Romano 2015-02-27 17:16:43

    Pseudo prawnicy uważają się za wszech wiedzących i umiejących, są zadumani w sobie wystarczy spojrzeć dookoła garnitur, teczka, a w głowie im tylko kaska i wyzysk biednych i bardzo często niewykształconych ludzi, większość ze wsi. Nie chcą dopuszczać do zawodu młodych, w ogóle, co to za zawód, jeżeli ja się znam na prawie budowlanym i jestem inżynierem, to chyba lepiej będę wiedział i w nim reprezentował jak siedzę w tym i buduje mosty 15 lat, a nie jakiś chłopaczek ledwo po aplikacji obkuty wszystkim, a nie wie co to cięciwa, ale on wie jak most miał być zbudowany żal. Nie tylko nie chcą dopuszczać do zawodu, bo to to już bezprawie, ale nawet na studia prawnicze, które przecież mogą być również w systemie uzupełniającym 2,5-3 lenie (już są np Uniwersytet Gdański i Wrocławski jedyne odważne - popieram i szacunek dla władz uczelni, a i na aplikacje wyniki mają wysokie niema się czego bać), ale to też się nie podoba \"prawnikom\", zarzucają, że tworzy się karykaturę tych studiów, ale przecież nie można stworzyć karykatury czegoś co już ją jest, nie dopuszczają do uzupełnienia i zdobycia choćby tego mgr prawa, księgowym czy ludziom po administracji, chociaż oni się często lepsi w praktyce od tych tzw prawników, chociaż oni wcale nie chcą iść na aplikacji tylko po prostu uzupełnić wiedzę, bo siedzą w tej księgowości i to im się przyda, ale nie. Nie dopuszczą do zawodu, bo ucierpi jakość usług, tak jasne to sprzeczne z zasadami ekonomii, to tak jak by w Polsce była stacja benzynowa tylko jednej spółki, resztę nie dopuszczamy, rzeczywiście usługi były by wtedy na najwyższym poziome i cenie. Chcą się równać do medycy, to nie te czasy, ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw i mądrzejsi to nie czas 40 lat temu, że można żenić kit, dlatego wykorzystując ludzi niewykształconych, czas z tym skończyć, prawo to pikuś przy dzisiejszej medycynie, taka jest prawda niestety, na dzień dzisiejszy nie warto tracić 5 lat po to, aby palestra i tak nie dopuściła Cię do \"zawodu\" - szkoda czasu, te uzupełniające jeszcze przejdą, ale inaczej nie opłaca się już tego studiować i wkuwać wszystko czy tak naprawdę nic! Nie da się opanować wszystkich gałęzi prawa, od tych wszystkowiedzących, po aplikacjach z karego i wykroczeń jest lepszy naczelnik wydziału prewencji i kryminalnej komendy wojewódzkiej policji, z prawa pracy jakieś BHP\'owiec, z finansów urzędnik ekonomista, z administracyjnego każdy urzędnik itd itd.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika