Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

7.8.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Ministerstwo Sportu i Turystyki ma pomysł, w jaki sposób można ochronić klientów przed upadkami biur podróży. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zmiany w prawie mają zostać wprowadzone.

Wczoraj w Programie 1 Polskiego Radia ministra Joanna Mucha powiedziała, że zamierza przede wszystkim uszczelnić prawo, które obecnie ma wiele luk. Jednym z niedociągnięć, na jakie zwróciła uwagę Mucha jest na przykład to, że młode przedsiębiorstwa płacą mniejsze gwarancje. Dodatkowo, jeśli jakieś biuro przejmuje inne, nie musi płacić gwarancji, za przejętych klientów.

Porady prawne

Według ministry takie kruczki prawne ułatwiają nieuczciwym firmom oszukiwanie klientów.

Wśród planów ministerstwa jest także wprowadzenie dodatkowego ubezpieczenia. Jego kosztami obarczeni mieliby być turyści. Kwota 10-40 złotych byłaby dodatkową gwarancją, dla tych którzy po upadku biura podróży mają problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy,

Rok 2012 to czarna seria upadków biur podróży. Od początku sezonu już siedem firm upadło lub poinformowało o niewypłacalności.

Wszystko zaczęło się na początku lipca, kiedy to wniosek o upadłość złożyło biuro Sky Club z Warszawy. Za granicą przebywało wtedy około 4,7 tysiąca klientów biura. Później kłopoty miały także inne duże polskie biura podróży. Następne było Alba Tour z Poznania, które w połowie lipca zawiesiło działalność. Lawina dotknęła także m.in. Africano Travel, Blue Rays i Elektra Travel z Wałbrzycha.

Problemy nie ominęły także tour operatora OLT Express Regional, który już oficjalnie złożył wniosek o upadłość i przestał latać na terenie Polski. Teraz poszkodowani pasażerowie mogą czekać nawet kilka tygodni na zwrot pieniędzy za bilety na odwołane loty.

(PK)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne