Będą nowe kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Rodzic, który po rozwodzie utrudnia byłemu małżonkowi kontakt z dzieckiem, wpłaci na jego konto kwotę, której wysokość ustali sąd opiekuńczy. Jeżeli nie przyniesie to efektu, to kurator zasądzi przymusowe odbieranie dziecka w terminach kontaktów.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - która trafiła do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów - zakłada sankcje ekonomiczne dla opiekunów, którzy utrudniają kontakty z dzieckiem. Jeżeli kary pieniężne nie przyniosą efektów, to może dojść nawet do odebrania dziecka rodzicowi.

Opiekun - zgodnie z proponowanymi zmianami - nie może naruszać orzeczenia czy ugody zawartej przed sądem ograniczając kontakt z dzieckiem. W przypadku naruszenia obowiązku sąd opiekuńczy zagrozi mu nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej.

Analogicznie karę pieniężną zapłaci rodzic uprawniony do kontaktów z dzieckiem. Jeżeli naruszy on warunki orzeczenia lub ugody i przedłuży np. czas kontaktu, to opiekun będzie miał prawo domagać się od „odwiedzającego" zadośćuczynienia w formie kary pieniężnej.

- Jak się wydaje, proponowany środek polegający na nakazaniu zapłaty sumy na rzecz uprawnionego lub na rzecz osoby sprawującej pieczę nad dzieckiem, powinien być efektywniejszy od stosowanej dotychczas grzywny na rzecz Skarbu Państwa - uzasadnia zmiany ustawodawca.

Wspomnieć należy, że sąd będzie naliczał osobną karę za każde kolejne naruszenie. Jej wysokość będzie ustalana stosownie do liczby naruszeń. Dłużnik będzie miał tydzień na przelanie zasądzonej kwoty na konto skarżącego. Jeżeli nie zapłaci w ciągu 7 dni, to kara pieniężna ulegnie automatycznej zamianie na karę aresztu, gdyż przy wymierzaniu grzywny sąd ma obowiązek orzec jednocześnie o takiej zamianie na wypadek niezapłacenia.

Nie ma granicy wysokości kwoty, kwota ta ma być skuteczna, powinna być adekwatna do majątku osoby zobowiązanej - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ostatecznym środkiem na „opornego rodzica" będzie interwencja kuratora sądowego. Jeżeli, mimo kar pieniężnych, opiekun nadal ogranicza kontakt z dzieckiem i nie pozwala go zabrać poza miejsce zamieszkania na spotkanie z drugim rodzicem, to sąd może nakazać odebranie podopiecznego przymusowo na czas widzenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ppp 2011-12-15 22:16:28

    zajmijcie sie swoimi rodzinami i juz nie mieszajcie w tym prawie bo wam to nie wychodzi na dobre a bedzie to tylko dawalo mozliwosc na oszustwa w swietle prawa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika