Będą wyświetlacze czasu na sygnalizatorach świetlnych

Gdzie będą instalowane wyświetlacze czasu (tzw. sekundniki)? 

Zarządcy ruchu będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. Taką zmianę przewiduje podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka oraz Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzenie.

Wyswietlacz czasu

Wyświetlacze (tzw. sekundniki) mogą być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Rozporządzenie określa także warunki techniczne umieszczania tych urządzeń oraz wprowadza wymagania techniczne i funkcjonalne.

Porady prawne

Kiedy rozporządzenie ws. tzw. sekundników wejdzie w życie?

Zmiana została wprowadzona podpisanym wspólnie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Światła mijania nie będą już obowiązkowe?

Światła mijania nie będą już obowiązkowe?

Posłowie chcą zniesienia przymusowego używania świateł mijania przez cały rok. Na zmianę nie zgadza się Komisja Infrastruktury. Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie wysłuchają sprawozdania Komisji Infrastruktury na temat dwóch nowelizacji, które chcą znieść nakaz używania świateł mijania przez cały rok. Komisja zarekomenduje odrzucenie projektów. Obowiązek (...)

Projekt zmian w ustawie o drogach publicznych

Projekt zmian w ustawie o drogach publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Zmiana ustawy o drogach publicznych jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu wydanym 10 grudnia 2002 r., stwierdził niezgodność niektórych jej przepisów oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat (...)

Zasady finansowania dróg publicznych zgodne z Konstytucją

Zasady finansowania dróg publicznych zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rady Miasta Chorzów (wnioskodawcy skargi do Trybunału Konstytucyjnego) dotyczący finansowania dróg publicznych.  Drogi krajowe, w tym autostrady, finansowane są z Krajowego Funduszu Drogowego. Kwestionowany przepis ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym wyłącza finansowanie dróg krajowych w miastach na prawach powiatu (...)

Źle ustawione i nieczytelne znaki. Dygocząca kontrola NIK

Źle ustawione i nieczytelne znaki. Dygocząca kontrola NIK

Należy określić sankcje w ustawie Prawo o ruchu drogowym dla zarządców dróg za umieszczanie znaków i sygnalizatorów niezgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu - podkreśla w swoim raporcie NIK. Oznakowanie niezgodne z przyjętą organizacją ruchu, zniszczone znaki drogowe, nieczytelne pasy na jezdni, nagromadzenie znaków utrudniające ich odczytanie, braki w oznakowaniu, reklamy (...)

Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego

Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego

Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 (...)

Raport NIK o drogach. Potrzebny jeden system zarządzania bezpieczeństwem

Raport NIK o drogach. Potrzebny jeden system zarządzania bezpieczeństwem

Posłowie na posiedzeniu plenarnym Sejmu dyskutowali dzisiaj na temat raportu Najwyższej Izby Kontroli o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wyniki siedmiu kontroli zebrane w jednym raporcie przedstawił Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK. Nad wnioskami pokontrolnymi pracują już komisje sejmowe. W swoim raporcie NIK wskazała, że konieczne jest wyznaczenie ministra (np. spraw wewnętrznych), (...)

Co zmieni się w Prawie drogowym?

Co zmieni się w Prawie drogowym?

24 lipca 2007 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie stanu prawnego w zakresie kompetencji służb i organów publicznych do dokonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego. Oprócz tego zmiana ustawy obejmuje modyfikację zasad poddawania kierowców badaniom na obecność w organizmie środków (...)

Opłaty za przejazd po drogach krajowych

Opłaty za przejazd po drogach krajowych

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym podmioty wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewóz drogowy zobowiązane są (z pewnymi wyjątkami) do uiszczania opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych, której maksymalna wysokość nie może być wyższa niż równowartość 800 euro rocznie. Rozporządzenie wykonawcze do powyższych przepisów, wydane na podstawie (...)

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

21 września 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co reguluje nowe rozporządzenie? Zastąpi ono dotychczas obowiązujące trzy inne rozporządzenia: Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można odwołać się od mandatu. Kto może złożyć wniosek o uchylenie mandatu drogowego? każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie, rodzic lub opiekun prawny - (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu. ##baner##  Kto może odwołać? Odwołać może się: każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie, jeśli osoba, która dostała mandat ma mniej niż 17 lat – rodzic lub (...)

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Pojedzie również chodnikiem dla pieszych podczas burzy, a samochody wyprzedzi tylko z prawej strony. Definicję śluzy rowerowej wprowadzi do polskich przepisów nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W dokumencie przedstawiono również zasady korzystania z takich stref. Śluzy będą wyznaczane między linią zatrzymania dla samochodów, a wjazdem na skrzyżowanie. Rowerzysta (...)

Nowe obwodnice na Śląsku

Nowe obwodnice na Śląsku

Podpisano umowy na budowę 3 obwodnic w województwie śląskim: północno - wschodniej obwodnicy Bielska-Białej, obwodnicy Lublińca oraz Siewierza. Obwodnicę Bielska-Białej w ciągu drogi ekspresowej S69, za kwotę 1 253 mln zł wybuduje konsorcjum firm: Hermann Polska Sp. z o.o., Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "MOSTY-ŁÓDŹ" (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Co sądzisz o zmianie czasu?

Co sądzisz o zmianie czasu?

Zmiana czasu – wyraź swoją opinię Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w kwestii zmiany czasu. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r. Zmiana czasu ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Podnoszone są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego, wpływ na samopoczucie. Zmiana (...)

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię. ##baner## Co zawiera (...)

Obowiązkowe światła do jazdy dziennej

Obowiązkowe światła do jazdy dziennej

Oprócz świateł mijania wszystkie nowe auta będą musiały posiadać światła do jazdy dziennej. Wynika tak z obowiązującej od wczoraj unijnej dyrektywy 2008/89/WE. - Światła do jazdy dziennej stanowić będą istotny wkład w osiągnięcie naszego celu, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. - Jest to również (...)

Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim

Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim

Rekomendacje dla władz uczelni Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Zgodnie z zasadą autonomii uczelni to władze szkół wyższych podejmują ostateczne (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zasady poruszania się na rondzie

Zasady poruszania się na rondzie

Jak powinien zachować się kierowca przed wjazdem na rondo o jednym pasie ruchu np. jeśli nie chce jechać w prawo ani prosto a przejechać rondo i skręcić w lewo - czy musi włączyć lewy kierunkowskaz (...)

Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi

Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi

Zarządcy dróg (np. Zarząd Dróg i Komunikacji we Wrocławiu), aby uchronić się przed odpowiedzialnością za uszkodzenia pojazdów w wyniku najechania np. na dziurę w jezdni, wystawiają znak drogowy (...)

Zadania zarządcy drogi

Zadania zarządcy drogi

Jakie są ustawowe zadania zarządcy dróg? Zgodnie z ustawą o drogach publicznych Art. 20. Do zarządcy drogi należy w szczególności: 4)utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych (...)

Udrażnianie rowu melioracyjnego

Udrażnianie rowu melioracyjnego

W 1997r. kupiłam dom jednorodzinny. Teren niestety jest podmokły w związku z czym wzdłuż ulicy znajduje się rów melioracyjny. Proszę mi odpowiedzieć do kogo należy dbanie o jego drożność. (...)

Obowiązek utrzymania czystości na drogach

Obowiązek utrzymania czystości na drogach

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie, między innymi poprzez zbierania transport (...)

Rozbiórka obiektu budowlanego

Rozbiórka obiektu budowlanego

Ile czasu musi stać płot wybudowany bez zezwolenia, aby nie kazano dokonać rozbiórki na koszt właściciela? Z tego co słyszałam, to prawo budowlane wskazywało 10 lat, a teraz zmieniono na 30 lat. (...)

Przewóz na potrzeby własne a tachograf

Przewóz na potrzeby własne a tachograf

Posiadam samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t oraz przyczepę o DMC 2600 kg. Pojazd wraz z przyczepą przeznaczony jest tylko i wyłącznie do przewozów towarów handlowych dla mojej firmy. (...)

Wniosek o pozwolenie na zajęcie pasa drogowego

Wniosek o pozwolenie na zajęcie pasa drogowego

Jakie elementy powinien zawierać wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków (...)

Zatrzymanie auta do kontroli przez służbę celną

Zatrzymanie auta do kontroli przez służbę celną

Pracownik Służby Celnej podczas kontroli samochodu ciężarowego marki Lublin wraz z przyczepą stwierdził, że samochód nie posiada ważnej winiety drogowej i skierował wniosek o ukaranie. Czy Służba (...)

Dokument uprawniający do kierowania samochodem

Dokument uprawniający do kierowania samochodem

Jakie warunki muszę spełnić aby móc jeździć samochodem busem do 3,5 t. z przyczepą pow. 750 kg.? Jakie zakazy obowiązują w tym temacie? Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii (...)

Wymuszenie pierwszeństwa

Wymuszenie pierwszeństwa

Na skrzyżowaniu, na którym pierwszeństwo regulowane jest za pomocą znaków D-1 oraz A-7, pojazd jadący drogą z pierwszeństwem zamierza skręcić w lewo, natomiast na przeciwko, również na drodze (...)

Zakaz parkowania na drodze pożarowej

Zakaz parkowania na drodze pożarowej

Droga osiedlowa okrąża osiedle mieszkaniowe. Jest na nią jeden wjazd od strony drogi publicznej. Po jednej stronie ulicy jest zakaz parkowania - droga pożarowa, jednak w pewnej odległości od znaku (...)

Manewr zawracania

Manewr zawracania

W jakich przypadkach zabroniony jest manewr zawracania? W samej ustawie prawo o ruchu drogowym brak jest definicji zawracania, a ustawodawca odnosi się do tego manewru tylko w art. 22 ust. 6: Art. (...)

Rondo i zakaz skrętu w lewo

Rondo i zakaz skrętu w lewo

Pytanie dotyczy skrzyżowanie, na którym znajduje się zarówno znak ronda jak i zakazu skrętu w lewo. Czy przed skrzyżowaniem może znajdować się równocześnie znak \"ronda\" (C-12) oraz zakaz skrętu (...)

Dodatkowe oświetlenie samochodu

Dodatkowe oświetlenie samochodu

Założyłem u siebie w samochodzie podświetlane spryskiwacze do szyb, na przedniej masce. Podświetlenie ma kolor niebieski, sa to dwie diody. Podczas kontroli drogowej dostałem upomnienie i polecenie (...)

Dostęp nieruchomości do światła słonecznego

Dostęp nieruchomości do światła słonecznego

Od 2 lat wynajmuję lokal mieszkalny w prywatnym budynku (nie ma szczegółowego regulaminu dla mieszkańców ani żadnej rady czy wspólnoty w tym obiekcie). Do mojego mieszkania przylega taras, który (...)

Immisje

Immisje

Mój sąsiad zasadził sobie cztery drzewa nie owocowe - olszyny. Drzewa te, stoją praktycznie w granicy z moją działką. W trakcie próby rozmowy i wycięcia tych drzew rozpętało sie (...)

Pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym

Pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym

Pojazd uprzywilejowany jest nim w momencie kiedy używa sygnału dźwiękowego lub świetlnego lub obu naraz? Czy też jest to pojazd z napisem policja, lub bez napisu ale z kierowcą legitymującym się (...)

Przyciemniane szyby w samochodzie

Przyciemniane szyby w samochodzie

Czy prawo o ruchu drogowym lub inne przepisy regulują kwestię przyciemniania szyb w samochodzie? Chciałbym przyciemnić boczne szyby w aucie tak w przednich, jak i tylnych drzwiach odpowiednią folią. (...)

FORUM PRAWNE

Mandat z fotoradaru, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle

Mandat z fotoradaru, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle Witam Może opisze od początku żeby nie pominąć problemu. 19 stycznia tego roku miałem przyjemność jechać samochodem stołecznymi (...)

Brak zapiętych pasów oraz wjazd pod zakaz na terenie prywatnym a MANDAT?

Brak zapiętych pasów oraz wjazd pod zakaz na terenie prywatnym a MANDAT? Witam! Chciałbym się dowiedzieć czy policja może na terenie prywatnym ukarać mandatem za brak pasów oraz wjazd pod zakaz (...)

Stan naszych dróg

Stan naszych dróg Problem dot. dziurawej jezdni, co zrobić w sytuacji kiedy fatalny stan nawierzchni drogi w mieście był bezpośrednią przyczyną powstania szkody ? Do kogo zgłaszać ewentualne roszczenia (...)

zły stan drogi - uszkodzenie samochodu

zły stan drogi - uszkodzenie samochodu Co powinno się zrobić w sytuacji kiedy uszkodziłem samochód na drodze z powodu wjechania w dziurę? Jaka jest procedura czy trzeba wzywać policję aby móc (...)

krzewy obok

krzewy obok Otrzymałam z UG pismo, a w treści, cytuję: "UG informuje, że właściciele nieruchomości, położonych wzdłuż dróg na których rosną drzewa i krzewy mają obowiązek na tym terenie (...)

budowa ogrodzenia

budowa ogrodzenia chcialabym ogrodzić dom (mieszkam na wsi), od strony drogi gminnej i drogi dojazdowej, gdzie muszę zgłości w/w fakt i w jakiej odległości od drogi musi stać ogrodzenie (oczywiście (...)

Ruch drogowy, zakaz postoju

Ruch drogowy, zakaz postoju Witam Mam taki problem i prosiłbym o pomoc. Dzisiaj moje auto zostalo odholowane za 430 zl ;o chyba samolotem je holowali, wszystko niby ok zakaz jest... (...)

prowadzenie pod wpływem na własnej posesji lub ziemi

prowadzenie pod wpływem na własnej posesji lub ziemi mam pytanie, jak wyglada sprawa spozyweania alkoholu a nastpenie prowadzenia pojazdy ale po własnej posesji lub np po wlasnej ziemi?! czy mozna za (...)

Warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu

Warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu Nie wiem gdzie mogę komentować niektóre art. na e-prawnik.pl ale co do: W treści "odpowiedzi" art. Warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu Data: 24.10.2007 (...)

prosze o pomoc w sprawie...

prosze o pomoc w sprawie... Forum Prawo administracyjne(58) Obywatelstwo (30), Dowód osobisty (25), Zmiana nazwiska (36), Ruch drogowy (54), Pozwolenie na broń (1), Dla cudzoziemca (10), Sądy administracyjne (...)

Kto jest, naprawdę, winien spowodowania wypadku ?

Kto jest, naprawdę, winien spowodowania wypadku ? Wjechałam na skrzyżowanie na zielonym świetle z zamiarem jazdy na wprost. Jechałam wolno i ostrożnie. Z naprzeciwka zbliżał się samochód z (...)

Dostałem mandat za parkowanie na skrzyżowaniu

Dostałem mandat za parkowanie na skrzyżowaniu Dostałem mandat za parkowanie na "skrzyżowaniu". Skrzyżowanie wygląda tak: http://imgur.com/a/tavr0 Lub po prostu Google Maps: https://www.google.pl/maps/@51.2080421,16.1593055,3a,84.4y,50.43h,84.89t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjYZZ9dEtLjiVVaclcNw59A!2e0!7i13312!8i6656 Zaparkowałem (...)

kolizja na skrzyzowaniu z podporzadkowana

kolizja na skrzyzowaniu z podporzadkowana Witam, interesuje mnie sprawa kto jest winny kolizji, czy obaj kierowcy są winni, czy i jak może zinterpretować tą sytuację sąd. w załączniku poglądowa (...)

UNIQA odmowa wypłaty odszkodowania z OC.

UNIQA odmowa wypłaty odszkodowania z OC. Witam. Mam taką nietypową historię do opowiedzenia i kilka pytań. A więc dawno dawno temu, 2 lipca 2008 roku około godziny 19:30 miała miejsce stłuczka. (...)

umowa najmu okazjonalnego

umowa najmu okazjonalnego Witam Znaleźliśmy mieszkanie. Postanowiliśmy, że je wynajmiemy. W obecnym płaciliśmy za dużo, właściciel podnosił czynsz i stwierdziliśmy, że nas nie stać. Na pierwszy (...)

umowa najmu okazjonalnego

umowa najmu okazjonalnego Witam Znaleźliśmy mieszkanie. Postanowiliśmy, że je wynajmiemy. W obecnym płaciliśmy za dużo, właściciel podnosił czynsz i stwierdziliśmy, że nas nie stać. Na pierwszy (...)

Światła samochodowe

Światła samochodowe Witam, mam dosyć duży dylemat i nawet diagnosta nie był w stanie mi udzielić odpowiedzi niestety. Problem mój polega na tym, iż w samochodzie mam dodatkowe oświetlenie w postaci (...)

Światła stopu-brak

Światła stopu-brak Witam mam takie pytanie co grozi za niedziałające światła stopu?Z góry dziękuję za odpowiedzi

Drzewo na posiadłości sąsiada, zasłaniające dostęp do światła słonecznego

Drzewo na posiadłości sąsiada, zasłaniające dostęp do światła słonecznego Witam. Nie jestem pewien, czy piszę pytanie w odpowiednim dziale, ale ten uznałem za najbardziej pasujący. Ale do rzeczy. Otóż (...)

Porady prawne