Co dalej z polskim węglem?

Restrukturyzacja górnictwa będzie dłużej finansowana z budżetu

Finansowanie ze środków budżetowych restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego będzie wydłużone do końca 2023 roku, zdecydował rząd na posiedzeniu 2 października 2018 r. Wcześniej 8 lutego 2018 r zgodziła się na to Komisja Europejska.

Oznacza to kontynuowanie finansowania po 31 grudnia 2018 r. trwających już procesów dotyczących zbędnego majątku, działań polikwidacyjnych, w tym finansowanie zadań związanych z zabezpieczeniem sąsiednich kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym a także naprawiania szkód górniczych wywołanych ruchem zakładu górniczego.

Pozwoli to na dalsze finansowanie świadczeń dla pracowników, którzy przejdą wraz ze zbędnym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. do końca 2018 r., i którzy zdecydują się skorzystać ze świadczeń osłonowych: urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla.

Porady prawne

Decyzja rządu o wydłużeniu okresu finansowania restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego przewiduje także możliwość uznania za dopuszczalną pomoc publiczną udzielaną z budżetu państwa kopalniom soli w: Bochni i Wieliczce oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, na podstawie bezpośrednio obowiązujących przepisów dotyczących pomocy publicznej.

Pomoc publiczna z budżetu państwa będzie mogła być udzielana tym podmiotom także na podstawie rozporządzenia europejskiego nr 65/2014 uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym, przy zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa o jakości paliw ograniczy smog i napływ niesortowanego węgla do Polski

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, dzięki której z rynku wyeliminowany zostanie węgiel najgorszej jakości (m.in. muły i flotokoncentraty). Takie rozwiązanie wprowadzane jest po raz pierwszy, do tej pory jakość paliw stałych nie była regulowana.

Dokument wprowadza przepisy umożliwiające monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych powstałych w trakcie ich spalania. Przyjęte rozwiązania prawne wpisują się w działania, mające na celu poprawę jakości powietrza, dzięki którym ograniczony zostanie smog i napływ węgla niesortowanego do Polski.

Wyznaczają one odpowiednie standardy jakości dla paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym. Ustawa dotyczy gospodarstw domowych i małych jednostek spalania nie większych niż 1MW. Nowe przepisy wyeliminują z rynku paliwa stałe najgorszej  jakości czyli niesortowane, muły węglowe czy flotokoncentraty. 

Wejście w życie całego pakietu rozwiązań prawnych dotyczących jakości węgla przygotowanych przez Ministerstwo Energii będzie możliwe po wydaniu rozporządzeń w sprawie: wymagań jakościowych, metod badania, sposobu pobierania próbek i wzoru świadectwa jakości paliw stałych.

Projekty rozporządzeń były wielokrotnie omawiane i prezentowane podczas prac legislacyjnych nad ustawą. Minister Energii przekazywał ww. projekty opinii publicznej na każdym etapie procesu legislacyjnego.

Nadmienić należy, że rozporządzenia były konsultowane i uzgadniane z ministerstwami oraz licznymi podmiotami: przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz instytucjami naukowymi. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, Rady Dialogu Społecznego, Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. W sumie w konsultacjach uczestniczyły 103 podmioty. Należy zaznaczyć, że do Ministerstwa Energii wpłynęło wiele listów obywateli, co świadczy o szerokim odbiorze prowadzonych konsultacji. W pracach nad projektami brał również udział Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny.

Obecnie trwa jeszcze proces konsultacji rozporządzeń i każdy może zgłosić do nich swoje uwagi. Dokumenty są dostępne na stronie Rządowego Centrum Legislacji, zostały również przekazane do członków Rady Dialogu Społecznego. Po zakończeniu konsultacji zostanie opublikowany raport z konsultacji.

- "Przepisy rozporządzenia o monitorowaniu i kontrowaniu jakości paliw wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe -podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Dzięki tym przepisom z rynku detalicznego wyeliminowany zostanie węgiel najgorszej jakości, czyli muły węglowe i flotokoncentraty. Poprawa jakości powietrza jest procesem, na który składa się wiele elementów m.in. wyeliminowanie spalania śmieci, jakość kotłów, jakość paliw czy wyeliminowanie zanieczyszczeń komunikacyjnych tj. pochodzących z silników spalinowych. Skumulowanie tych działań doprowadzi do istotnej poprawy jakości powietrza" – dodał Tchórzewski.

Polskie górnictwo może być dobrym towarem eksportowym

- "W różnych miejscach świata uważnie przyglądają się polskim kompetencjom i naszemu know-how w zakresie górnictwa głębinowego oraz energetyki. Od wielu krajów otrzymujemy zaproszenie, by zaprezentować nasz dorobek w tej dziedzinie. Osiągnięcia polskiego górnictwa zauważył też w swoim raporcie Bank Światowy. W jego ocenie to, co zrobiliśmy w ostatnich latach w tej dziedzinie nazwano wyjątkowym zjawiskiem ekonomicznym" - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski, który 21 sierpnia 2018 uczestniczył w Polsko Australijskim Forum Innowacyjnych Technologii z sektora Energetyki i Zasobów Naturalnych w Sydney.

Wiceministrowi energii towarzyszyli przedstawiciele firm górniczych i około górniczych. Wizyta może tworzyć wiele nowych możliwości biznesowych w obu krajach, związanych zarówno z górnictwem węglowym, gazownictwem, jak i innymi gałęziami sektora zasobów naturalnych i energetyki. Przemysł górniczy w Australii jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki tego kraju. Obejmuje on firmy zaangażowane w poszukiwanie, wydobycie oraz dostarczanie usług. Górnictwo australijskie znajduje się w pierwszej piątce światowych producentów i ma silne wsparcie australijskiego rządu zapewniające trwałe warunki rozwoju. Polska natomiast ma wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych.

- "Nasze górnictwo wprowadza nowoczesne technologie i sprzęt zwiększający produkcję, zmniejszając koszty, poprawiając przy tym bezpieczeństwo i poziom emisji gazów cieplarnianych. Polscy producenci sprzętu produkują najwyższej jakości sprzęt, który z powodzeniem może operować w górnictwie australijskim" - powiedział wiceminister Gorzegorz Tobiszowski.

Polskie firmy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania „pod klucz”, w zakresie projektowania i budowy kopalń, dostaw rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych. Może też udzielić wsparcia poprzez nasze instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie wyższe. Współczesne górnictwo coraz częściej musi także korzystać z zaawansowanych badań i osiągnięć nauki, co pozwala efektywniej wykorzystać pozyskiwany surowiec a jednocześnie bardziej chronić środowisko.

Podczas wizyty w Australii wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski odwiedził także największy port węglowym na świecie. W Newcastle, w Institute for Energy and Resources (NIER) wiceminister zapoznał się z jedyną na świecie instalacją VAM (system wentylacji metanu w kopalniach podziemnych)

Podczas wizyty podpisane zostały także porozumienia między polskimi firmami i partnerami australijskimi dotyczące współpracy w zakresie podnoszenia efektywności produkcji oraz implementacji innowacyjnych rozwiązań i systemów technologii górniczej, które stosuje się w górnictwie australijskim, uchodzącym za najbardziej wydajne w świecie.

W organizowanym w Australii z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy forum udział wzięła szeroka delegacja polskich przedsiębiorców. Obecni są przedstawiciele takich spółek jak: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika