10.6.2014

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Coraz więcej praw dla rowerzystów

Rowerzyści będą mogli jeździć pod prąd a  gmina przygotuje dla nich śluzy (oznakowane części jezdni przed skrzyżowaniami). To zmiany jakie chce wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w ruchu rowerowym.

Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo dla zwolenników poruszania się na dwóch kółkach po mieście.

Rozporządzenie będzie umożliwiać:

  • wyznaczenie na jezdniach śluz dla rowerów,
  • wprowadzenie ruchu rowerów „pod prąd” bez wyznaczania pasów ruchu, czyli dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego w jezdniach ulic jednokierunkowych,
  • wprowadzenie ruchu rowerowego na jednym pasie wspólnie z ruchem pojazdów transportu publicznego,
  • wprowadzenie nowych, trójkomorowych sygnalizatorów świetlnych dedykowanych ruchowi rowerowemu, prowadzonemu po jezdni,
  • uproszczenie oznakowania poprzez zmniejszenie liczby znaków i ich uporządkowanie.

Zaproponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązania są powszechnie stosowane w organizacji ruchu w wielu krajach UE (m.in. Holandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Czechach czy Irlandii).

W Polsce liderami w projektach rozwiązań przyjaznych rowerzystom są Gdańsk i Wrocław. Inne miasta przeznaczają jednak coraz większe kwoty na

Miasta przeznaczają na infrastrukturę rowerową coraz więcej środków z budżetu. Warszawa tylko w 2014 roku przeznaczy na te cele blisko 30 mln zł, Łódź - 18 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu na ich miejsce zamieszkania w UE. ##baner## Jakie są najważniejsze cele aktu o usługach (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie (...)

Nowelizacja postępowania karnego podpisana

Nowelizacja postępowania karnego podpisana

Sąd będzie pełnił rolę arbitra, a inicjatywa dowodowa spocznie na stronach postępowania – to jedna z kluczowych zmian wprowadzanych w podpisanej przez Prezydenta RP nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Przeniesienie z sądu na strony postępowania głównych obowiązków przeprowadzenia dowodu w procesie karnym – czyli zwiększenie kontradyktoryjności – ma ograniczyć (...)

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Nieostrożny kierowca może zapłacić nawet 300 złotych. Będą też mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa jednośladom. Od jutra obowiązują przepisy, które dadzą rowerzystom więcej praw na drodze. Odświeżony kodeks drogowy wpłynie również na kierowców samochodów. Przykładowo auto jadące drogą główną, które chce z niej zjechać w poprzeczną, (...)

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Pojedzie również chodnikiem dla pieszych podczas burzy, a samochody wyprzedzi tylko z prawej strony. Definicję śluzy rowerowej wprowadzi do polskich przepisów nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W dokumencie przedstawiono również zasady korzystania z takich stref. Śluzy będą wyznaczane między linią zatrzymania dla samochodów, a wjazdem na skrzyżowanie. Rowerzysta (...)

Samochody ustąpią pierwszeństwa rowerzystom

Samochody ustąpią pierwszeństwa rowerzystom

Zjeżdżające z drogi głównej auto zawsze będzie ustępowało pierwszeństwa rowerzyście, który zamierza jechać na wprost. Będzie to konieczne nawet wtedy, gdy rowerzysta nie dojechał jeszcze do skrzyżowania czy zjazdu. Kierowcy będą musieli więc obserwować przed opuszczeniem drogi głównej, czy za ich autem nie jedzie jednoślad. Jeżeli rowerzysta nie da sygnału (...)

Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Rowerzysta "po piwku" traci obecnie nie tylko prawo do prowadzenia jednośladem. Sądy zakazują mu również kierowania samochodem. Senacka nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić. Na problem odbierania rowerzystom prawa jazdy zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. akt S 2/09) podkreślił on, że nietrzeźwi kierowcy rowerów poddawani (...)

Wyższe opłaty dla lubiących pływanie

Wyższe opłaty dla lubiących pływanie

Resort środowiska ogłosił nowe stawki za korzystanie z wód śródlądowych. W przyszłym roku będą one o 2,6 proc. wyższe niż obecnie. Przykładowo za przepłynięcie przez śluzę lub przejście przez pochylnię kajakiem albo łodzią wiosłową w godzinach od 7.00 do 16.00 trzeba będzie zapłacić 3,74 zł. Po godzinie 16.00 stawka wyniesie już jednak 7,48 zł – donosi (...)

Kiedy rowerem pojedziesz po chodniku?

Kiedy rowerem pojedziesz po chodniku?

Będzie to możliwe podczas ulewy, zamieci śnieżnej lub w czasie gołoledzi czy mgły. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Sejm zakończył już prace nad dokumentem. Teraz zajmą się nim senatorowie. Nowe przepisy podobają się rowerzystom oraz ekspertom od bezpieczeństwa na drodze. – Lepiej, żeby rowerzysta na lodzie wywrócił się na chodniku (...)

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy nie zawinili, czyli normalnych, trzeźwych uczestników dróg. Przykład tylko z wczoraj (...)

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie (...)

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

To kolejny krok w kierunku rozwoju sektora fotowoltaiki Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie „mediów” to tylko cześć – choć największa Twojego rachunku.   Co wchodzi w skład należności, na którą (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Obowiązek meldunkowy a stosunek najmu

Obowiązek meldunkowy a stosunek najmu

Od 11 lat jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu komunalnym w X. Główny najemca nie jest ze mną spokrewniony. W ubiegłym tygodniu główny najemca bez porozumienia ze mną z mieszkania się wymeldował (...)

Ustalenie widzeń dziecka z ojcem

Ustalenie widzeń dziecka z ojcem

Mój syn ma obecnie 9 miesięcy, tuż przed jego narodzinami mój ówczesny mąż oświadczył mi, że nie będziemy go razem wychowywać, gdyż nie ma w jego życiu w tej chwili miejsca na dziecko i rodzinę. (...)

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (...)

Media pod działką sąsiada

Media pod działką sąsiada

Przez działkę sąsiada mamy zamiar przeciągnąć media, prąd, gaz i kanalizacje. Podpisał on na piśmie oświadczenie, że wyraża na to zgodę, potrzebowaliśmy takiej zgody do elektrowni. Nic nie (...)

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Proszę o informacje czy istnieją jakieś obostrzenia dotyczące doprowadzenie energii elektrycznej do działki rolnej, której jestem właścicielem? Jeśli nie, proszę o informacje jak wygląda (...)

Przepisanie umowy z zakładem energetycznym

Przepisanie umowy z zakładem energetycznym

Jesteśmy z mężem wspówłaścicielami nieruchomości (domek), istnieje zaległość za energię elektryczną dostarczaną do tej nieruchomości (2001r-2002r.). Umowa na dostawę jest zawarta na męża. (...)

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Po złożeniu wniosku do gminy o podział nieruchomości uzyskałem pozytywną decyzję podziałową, w której wydzielono kilkanaście działek wraz z drogą dojazdową do nich - zgodnie z miejscowym (...)

Bezprawne zajmowanie lokalu a odcięcie dopływu wody i gazu

Bezprawne zajmowanie lokalu a odcięcie dopływu wody i gazu

Lokatorka zajmuje bezprawnie moje mieszkanie, umowa najmu ustała, a Pani nie płaci mi czynszu, czy w związku z tym mogę odciąć jej dopływ wody i gazu, tak aby zmusić ją do opuszczenia lokalu? (...)

FORUM PRAWNE

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich W zeszłym miesiącu zakończyła sę sprawa rozwodowa. Sąd orzekł rozwód wyłącznie z mojej winy i ograniczył prawa rodzicielskie. Była żona oraz jej świadkowie (...)

Wysokość alimentów - a dochody ojca

Wysokość alimentów - a dochody ojca Poszukuję informacji o tym, ile może wynieść maksymalna kwota alimentów w stosunku do dochodów ojca (zobowiązanego). Czy przepisy polskiego prawa wskazują (...)

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...)

Legalizacja miękkich narkotyków

Legalizacja miękkich narkotyków Chciałem w szanownym gronie osób zajmujących się prawem zadać pytanie: Czy jesteście za legalizacją miękkich narkotyków (np. marihunana) oraz czym Waszym zdaniem (...)

Kolizja rower auto, czy kierwoca postąpił etycznie? Czyja wina?

Kolizja rower auto, czy kierwoca postąpił etycznie? Czyja wina? Następująca sytuacja. Droga na uboczu, z częstymi uliczkami dojazdowymi do pobliskich zakładów, magazynów. Małe natężenie ruchu. (...)

kolizja na ścieżce rowerowej.

kolizja na ścieżce rowerowej. Na ścieżce rowerowej dochodzi do wypadku, pieszy i rowerzysta. Rowerzysta otarcia i uszkodzony rower, pieszy złamana ręka i potłuczenia. Teraz pytanie, rowerzysta będzie (...)

Pijany rowerzysta a prawo jazdy

Pijany rowerzysta a prawo jazdy Jest możliwość, że pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy. Wynika to z tego, iż sąd będzie mógł w stosunku do nietrzeźwego lub odurzonego rowerzysty orzec zakaz (...)

Pijany rowerzysta / pijany pieszy też może stracić prawo jazdy !!!

Pijany rowerzysta / pijany pieszy też może stracić prawo jazdy !!! Na podstawie art. 42 kodeksu karnego paragrafu pierwszego: ?Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie (...)

ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI I BŁĘDY MEDYCZNE

ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI I BŁĘDY MEDYCZNE Jeżeli masz problem z odszkodowaniem, szukasz firmy której chciałbyś powierzyć swoje sprawy lub znasz kogoś kto potrzebuje pomocy, pisz śmiało. Sprawy (...)

Kolizja Drogowa Proszę o pomoc

Kolizja Drogowa Proszę o pomoc Dzień dobry. Prosił bym o pomoc, poradę co w takiej sytuacji mnie czeka i jakie mam szanse wygrać tą sprawę. Mianowicie dnia 02.06.2011r miałem wypadek samochodowy (...)

Sprzeczność znaków drogowych pionowych i poziomych

Sprzeczność znaków drogowych pionowych i poziomych Witam, Mieszkam przy ulicy jednokierunkowej, przy wjeździe do której widnieje znak "Droga jednokierunkowa" bez tabliczki "Nie dotyczy rowerów", (...)

Spisanie przez policję

Spisanie przez policję Kilka dni temu policja spisała mnie i paru kolegów za wykrzykiwanie obraźliwych słów pod ich adresem. Na pytanie czy poniesiemy jakieś konsekwencje odpowiedzieli: to się (...)

czy ktoś miał stycznosc z windykacja idea money

czy ktoś miał stycznosc z windykacja idea money Witam bardzo serdecznie chciała bym dowiedzieć się o procedurach idea money i dowiedzieć się czy maja jakieś prawa do bezpodstawnej rozmowy telefonicznej (...)

Wykroczenia popełniane przez dzieci na ulicy/parkingu

Wykroczenia popełniane przez dzieci na ulicy/parkingu Od głównej drogi w mieście jest boczna ulica prowadząca na prywatne osiedle. Nie ma żadnych oznaczeń, że jest to obszar zamieszkania, droga (...)

Porady prawne