Czy faktoring może nas ustrzec przed przyszłą windykacją?

 Kwestie bezpieczeństwa transakcji są coraz istotniejsze dla polskich przedsiębiorców, świadczy o tym chociażby struktura obrotów faktoringowych. Już rok 2008 przyniósł znaczny wzrost zainteresowania faktoringiem pełnym, w którym faktor przejmuje na siebie ryzyko braku zapłaty przez kontrahenta swojego klienta. Udział faktoringu pełnego wyniósł ponad 50 proc. w porównaniu do 29 proc. w roku 2007. Powyższy trend jest z jednej strony odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej kraju, z drugiej wynikiem rosnącej świadomości polskich firm odnośnie bezpieczeństwa zawieranych transakcji. Klient korzystający z usługi faktoringu wszystkie kluczowe elementy poprawiające bezpieczeństwo transakcji otrzymuje niejako w pakiecie.

Porady prawne

Faktoring to pakiet usług, które mogą dodatkowo zabezpieczyć klienta w sytuacji podwyższonego ryzyka, a takiej sytuacji działa obecnie rynek.

Etapy usługi faktoringu - zobacz tutaj

W perspektywie kilku najbliższych miesięcy zacznie wzrastać baza dłużników zalegających z płatnościami stąd znaczenie usług związanych z minimalizacją ryzyka, zarządzaniem wierzytelnościami oraz ściąganiem należności będzie rosło. W tym roku na pewno powiększy się także zapotrzebowanie na informację gospodarczą bowiem przedsiębiorcy znacznie częściej będą sprawdzali, czy ich klienci i kontrahenci nie są uznawani za niewiarygodnych płatników.

Reasumując na rynku, na którym brakuje pieniędzy wzrasta zainteresowanie faktoringiem, który nie tylko finansuje ale dodatkowo zabezpiecza i monitoruje transakcje hołdując zasadzie, iż lepiej zapobiegać powstawaniu przeterminowanych należności niż dochodzić ich sądownie.

Faktoring jest jednocześnie bardziej elastyczny w ocenie klienta. Skupia się bowiem na analizie całej transakcji analizując portfel odbiorców, branżę, w której działa klient, wreszcie sytuację samego klienta. Stąd z usługi faktoringu mogą skorzystać firmy nawet o średnim standingu, które z powodu braku wymaganych zabezpieczeń bądź zbyt słabego standingu nie otrzymałyby kredytu w banku.

Autor: www.polfactor.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika