Czy konieczne są zmiany w opłacaniu składek do NFZ?

Podajemy treść wyjaśnienia do artykułu pt. „Konieczne są zmiany w opłacaniu składek do NFZ", w „Gazecie Prawnej" z 9 grudnia 2008 r., skierowanego do Redaktora Naczelnego „Gazety Prawnej":

"Szanowny Panie Redaktorze! 

W związku z opublikowanymi przez „Gazetę Prawną" artykułami: „Konieczne są zmiany w opłacaniu składek do NFZ" (wydanie z 9 grudnia 2008 r.) oraz „Firmy zapłacą do ZUS takie same składki przez cały rok" (wydanie z 11 grudnia 2008r.) wyjaśniam, że nie jest prawdą, że Ministerstwo Zdrowia nie prowadziło żadnych prac, zmierzających do wyeliminowania konieczności obowiązku sprawdzania przez przedsiębiorców co kwartał wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, ani że resort zaczął prowadzić takie prace po publikacji „Gazety Prawnej".

Prace analityczne były prowadzone zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia. Projekty opracowywane przez MZ zmierzały jednak do wprowadzenia rozwiązań o charakterze systemowym, koncentrując się wokół propozycji określenia jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą osiąganego z prowadzonej działalności - i odpowiednio ustalonego - dochodu.

Obecnie bowiem - w przeciwieństwie do innych grup ubezpieczonych, gdzie podstawą wymiaru składki jest osiągany dochód (przychód) - w przypadku przedsiębiorców podstawa ta jest określona w sposób „ryczałtowy" (zgodnie z art. 82 ust. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia").

Przyjęcie koncepcji analizowanej przez resort zdrowia wymaga jednak - z uwagi na konsekwencje podatkowe tego rozwiązania, wynikające z różnych form opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem PIT (na zasadach ogólnych, stawką liniową lub formami ryczałtowymi) oraz przede wszystkim ze względu na skutki dla przedsiębiorców - przeprowadzenia dalszych szczegółowych analiz (obecnie takie prace prowadzone są przy udziale Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki) oraz późniejszych konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców, tak, aby przygotowane rozwiązania (mające w tym przypadku charakter zmian zasadniczych) były wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dlatego, realizując cele wyznaczone przez komisję sejmową „Przyjazne Państwo", poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 1458), przekazany Marszałkowi Sejmu w dniu 1 grudnia 2008 r., wprowadza (poprzez zmianę art. 81 ust.2) rozwiązania umożliwiające opłacanie składki zdrowotnej w takiej samej wysokości przez cały rok."

Porady prawne

Jakub Gołąb 

Źródło: www.mz.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika