Do kogo przyjść po poradę w zakresie prawa podatkowego?

Większość z nas, studentów oprócz kontynuowania nauki, podejmuje dodatkową pracę – czy to w formie pracy sezonowej, dorywczej, czy wakacyjnej w ramach wyjazdów work & travel. Prędzej czy później każdy z nas spotka się chociażby z obowiązkiem wypełnienie zeznania podatkowego. O ile oczywiście wyliczenie podatku dochodowego należnego od osoby fizycznej, nie jest zadaniem trudnym, to odpowiedzi na zawiłe problemy podatkowe związane chociażby z podatkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, podatkiem od nieruchomości czy spadków i darowizn należy zwrócić się do specjalisty.

Za doradztwo podatkowe zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym1 uznaje się: 1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich zobowiązań podatkowych, 2) prowadzenie, w ich imieniu i na ich rzecz ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, 3) sporządzanie, w ich imieniu i na ich rzecz zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Porady prawne

Usługi w zakresie udzielania porad dotyczących wyjaśnień obowiązków podatkowych mogą wykonywać tylko wykwalifikowane do tego podmioty, takie jak m.in. doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, podmioty uprawnione do badań sprawozdań finansowych (biegli rewidenci). Inne podmioty nienależące do tej grupy nie mogą zawodowo trudnić się doradztwem podatkowym. Na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym podmioty, które wbrew ograniczeniom ustawowym zajmują się tego rodzaju działalnością powinny liczyć się z nałożeniem grzywny w wysokości nawet do 50 000 złotych. Występek ten jest przestępstwem powszechnym, a więc może go popełnić każdy. Przesłanka „braku uprawień” oznacza, iż osoba udzielająca porady podatkowej nie spełniła warunków określonych w ustawie o doradztwie podatkowym2.

Z przepisów ustawy o doradztwie podatkowym wprost nie wynika by niezawodowe udzielanie porad w zakresie prawa podatkowego byłoby w ogóle kwalifikowane przez tę ustawę. Jednakże wskazuje się, że przepis nakładający grzywnę na podmioty zajmujące się doradztwem podatkowym bez określonych ustawowo uprawnień, dotyczy również osób, które czynią to niezawodowo. Udzielanie porad prawnych, wyjaśnień etc. z naruszeniem przepisów ustawy wiąże się z odpowiedzialnością karną, a jest to przestępstwo ścigane jest z urzędu.

Jednakże przywołuje się fakt, iż udzielenie porady wykraczającej poza konkretny problem podatkowy danego podatnika (np. dotyczący ogólnego wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego, ile wynosi podatek na materiały budowlane etc.) nie naruszają zakazu z ustawy o doradztwie podatkowym3.

W związku z tym w sprawach podatkowych, a w szczególności w tych skomplikowanych, wymagających dokładnego i szerokiego zbadania, zalecamy zwrócić się do podmiotów uprawnionych – najlepiej do doradcy podatkowego. Ponadto można samemu zapoznać się z odpowiednimi ustawami dotyczącymi kwestii należności podatkowych (np. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych, od spadków i darowizn, od towarów i usług) bądź zwrócić się do Urzędu Skarbowego, który dysponuje ulotkami i biuletynami o obowiązkach podatkowych podatników. Telefonicznych porad udziela również Krajowa Informacja Podatkowa, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

Katarzyna Reszczyk

Starszy Doradca w Akademickiej Poradni Prawnej

http://www.fundacjauw3.swiatuslug.pl/

1 Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U.2008.73.443 tekst jednolity), dalej zwana „ustawą o doradztwie podatkowym.

2 J. Warylewski, Komentarz do art. 81 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, 2003, źródło: Lex Omega.

3 R. Zalewski, Czy warto zostać doradcą podatkowym?, Przegląd Podatkowy 10/2206.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika