Eksmisja przeciwko osobom mieszkającym z dłużnikiem

Pytanie:  Jestem wÅ‚aÅ›cicielem mieszkania, które wynajÄ…Å‚em. Najemca nie pÅ‚aciÅ‚ i zgodnie z wszelkimi procedurami rozwiÄ…zaÅ‚em z nim umowÄ™ najmu. W tej chwili zamieszkuje tam bez umowy. ChcÄ™ wystÄ…pić do sÄ…du z pozwem po prostu o eksmisjÄ™. PoprzedniÄ… umowÄ™ podpisaÅ‚em z jednÄ…, dorosÅ‚Ä… osobÄ…, ale w mieszkaniu (co tez potwierdza zameldowanie) oprócz osoby, z którÄ… podpisaÅ‚em umowÄ™ zamieszkuje dorosÅ‚a córka oraz dwoje niepeÅ‚noletnich dzieci. Czy w pozwie o eksmisjÄ™ muszÄ™ jako pozwanych wskazać wszystkie te osoby (i dla nich też kserować zaÅ‚Ä…czniki) czy też można jako pozwanÄ… wskazać tÄ… osobÄ™ (i tylko dla niej kopia) z którÄ… podpisaÅ‚em umowÄ™ a dalej w treÅ›ci nadmienić że zamieszkujÄ… razem z niÄ… te pozostaÅ‚e osoby i je wymienić (bo widziaÅ‚em takie wzory pism w których tak wÅ‚aÅ›nie byÅ‚o) Czy może oba te sposoby sÄ… możliwe?
Odpowiedź:

W niniejszej sytuacji konieczne będzie wytoczenie powództwa przeciwko wszystkim osobom zamieszkującym lokal mieszkalny.

Sprawa, którą Pan poruszył była przedmiotem rozważań tak doktryny jak i orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Otóż rozbieżnoÅ›ci wynikaÅ‚y z przepisu art. 1046  k.p.c w brzmieniu przed zmianÄ… wprowadzonÄ… w 2005 roku. Wówczas w treÅ›ci niniejszego przepisu nie byÅ‚o unormowanej możliwoÅ›ci eksmitowania wraz z dÅ‚użnikiem osób zamieszkujÄ…cych z nim w mieszkaniu i kwestia ta regulowana byÅ‚a w orzecznictwie SÄ…du Najwyższego. Wówczas, poglÄ…dy dotyczÄ…ce możliwoÅ›ci eksmitowania wraz z najemcÄ… osób z nim zamieszkaÅ‚ych, byÅ‚y rozbieżne. Sytuacja zmieniÅ‚a siÄ™ po wejÅ›ciu w życie zmian. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu (art. 1046 § 2), prowadzÄ…c egzekucjÄ™ na podstawie tytuÅ‚u nakazujÄ…cego dÅ‚użnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usunie z niego także osoby zajmujÄ…ce lokal wraz z dÅ‚użnikiem, chyba że osoby te wykażą dokumentem, iż zajmowanie wynika z tytuÅ‚u prawnego niepochodzÄ…cego od dÅ‚użnika.

Redakcja powyższego artykuÅ‚u wskazywaÅ‚aby na możliwość eksmitowania rodziny Pana lokatora, jednakże nie można zapomnieć w tym przypadku o treÅ›ci § 3, wskazujÄ…cego, iż Przepisów § 2 oraz art. 791 § 1 nie stosuje siÄ™ do opróżnienia lokalu sÅ‚użącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dÅ‚użnika.

Oznacza to, że w tym przypadku konieczne będzie pozwanie wszystkich mieszkańców. Oczywiście, niewezwanie do udziału w sprawie innych osób zobowiązanych do opróżnienia lokalu i nieorzeczenie w przedmiocie ich eksmisji nie pozbawia właściciela możności wystąpienia z powództwem przeciwko nim o eksmisję, jednakże może to okazać się nieekonomiczne i przedłużać postępowanie w sprawie.

Porady prawne

OdpowiadajÄ… eksperci e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika