Faktoring - branża ze świetnymi perspektywami, ale bez prawnych regulacji

Przychody faktorów od 15 lat rosną w błyskawicznym tempie. Nawet światowy kryzys finansowy nie zepsuł branży - niektóre firmy dostały jedynie zadyszki. Rok 2010 faktorzy zamknęli świetnymi wynikami, nawet o 30 procent lepszymi niż rok wcześniej. Paradoksalnie jedną z przyczyn rozkwitu branży jest to, że wciąż nie powstała ustawa, która regulowałaby ten rodzaj działalności finansowej.

Dobre prawo mogłoby pomóc faktorom w rozwoju, ale wiele firm ma obawy, że jeśli powstanie ustawa, to nie będzie ona im sprzyjać, tylko utrudni funkcjonowanie i zepsuje rynek. Tak sie stało w Niemczech, gdzie taka działalność została przeregulowana. W efekcie udział faktoringu w PKB jest tam na podobnym poziomie, co w Polsce, z tym że u nas rynek jest młody i cały czas się rozwija, a u naszych sąsiadów osiągnął już maksimum.

Porady prawne

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach Polska przegoni Niemcy. Inaczej jest w Portugalii i w Wielkiej Brytanii, gdzie faktoring rozwinął się najlepiej w całej Unii Europejskiej (pomijając Cypr, ale to kraj na tyle specyficzny, że nie może służyć do porównań). Na Wyspach ustawodawca również nie skodyfikował faktoringu, co często jest podawane jako wyjaśnienie jego popularności.

Jeśli polski parlament nie zajmie się faktoringiem, to przed branżą jest kilka kolejnych lat szybkiego rozwoju.

- Ważąc szanse i zagrożenia dla rynku faktoringowego na rok 2011 dostrzegamy więcej czynników przemawiających za wzrostem tej branży. Na rok bieżący prognozujemy wzrost zbliżony do ubiegłorocznego, to jest na poziomie 30 procent - uważą Dawid Naglik z arvato services Polska

Jak działa faktoring
Przedsiębiorca - faktorant - nie wysyła faktury do odbiorcy swoich towarów lub usług, ale do faktora, z którym ma podpisaną umowę. Nie czeka 30, 60, czy 120 dni (w zależności, jaki okres płatności przyjęły strony) aż kontrahent zapłaci, tylko pieniądze od razu otrzymuje od faktora.

Michał Kinkel, szef AOW Faktoring, jest ostrożniejszy, ale również wieszczy szybkie wzrosty. - Jeżeli nie wystąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności, przez najbliższe 2 lata branża faktoringowa powinna utrwalić dwucyfrowy trend wzrostowy - twierdzi prezes.

E-prawnik.pl przepytując ekspertów nie znalazł nikogo, kto z pesymizmem patrzyłby w przyszłość. Najmniejszym optymistą jest Dariusz Steć z Polfactor SA. - Imponujące wzrosty w ubiegłym roku to było odreagowanie po kryzysie - uważa. - Wzrosty na poziomie 30 procent nie powtórzą się. Stawiam na scenariusz, w którym branża będzie się rozwijać, ale w tempie kilkanaście procent rocznie.

Jakie przed faktorami stoją wyzwania? Jak oni i ich klienci przeszli przez kryzys? Jak rynek oceniają sami faktorzy? Pobierz raport "Wielki sukces faktoringu. Wyniki za 2010 rok".

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika