Finałowe negocjacje o unii bankowej

Postęp prac legislacyjnych w zakresie unii bankowej, to przewodni temat wizyty Michela Barnier w Warszawie. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego spotkał się z premierem, ministrem finansów oraz prezesem baku centralnego. Obecnie trwa tak zwany trilog, czyli ostatni etap negocjacji między Parlamentem Europejskim, Radą UE oraz KE w sprawie utworzenia unijnego mechanizmu uporządkowanej likwidacji banków (Single Resolution Mechanism SRM).

Podczas spotkań z premierem Donaldem Tuskiem, wicepremierem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką komisarz Barnier przedstawił stanowisko Komisji Europejskiej w zakresie mechanizmu podejmowania decyzji w ramach SRM oraz w jednej z najistotniejszych dla Polski kwestii, czyli podziału kompetencji między nadzory krajów goszczących oraz macierzystych. Celem Komisji jest uzgodnienie takich rozwiązań, które w jak największym stopniu wychodziłyby naprzeciw oczekiwaniom Polski. W rozmowie z wicepremierem Rostowskim komisarz Barnier poruszył również kwestię planowanych zmian w systemie emerytalnym.

Porady prawne

Na zakończenie jednodniowej wizyty w Warszawie Michel Barnier rozmawiał z Jerzym Pruskim, prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Komisarz zapoznał się z polskimi rozwiązaniami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa systemu bankowego, w tym funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów. Jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków został zapowiedziany przez Komisję w komunikacie w sprawie planu działania na rzecz unii bankowej (z września 2012 r.) oraz planie działania na rzecz pogłębionej i rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej (z listopada 2012 r.).

W grudniu 2012 r. Rada Europejska uznała potrzebę ustanowienia jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, który miałby towarzyszyć jednolitemu mechanizmowi nadzorczemu w ramach unii bankowej. W marcu 2013 r. Rada zobowiązała się dokończyć budowę unii bankowej, podejmując szereg kroków w tym kierunku i potwierdzając równocześnie, że projekt Komisji w sprawie jednolitego mechanizmu nadzorczego powinien zostać omówiony w trybie pilnym, tak by możliwe było przyjęcie go przed końcem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Parlament Europejski konsekwentnie wzywał do większego ujednolicenia przepisów dotyczących restrukturyzacji banków, a w rezolucji przyjętej w dniu 13 czerwca 2013 r. ponaglił Komisję do jak najszybszego przyjęcia projektu ustanawiającego jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika